Pozor na búrky, výstrahy platia až do štvrtka. Silná búrka Poly Slovensko minie

Búrky sa môžu v stredu vyskytnúť na väčšine územia Slovenska. Meteorológovia preto pre viaceré okresy vydali výstrahu prvého. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

05.07.2023 16:32 , aktualizované: 19:20
Kosice, búrka, krúpy Foto:
Ilustračná snímka.
debata (1)

Búrky môžu byť spojené s lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov za 30 minút, krúpami či nárazmi vetra s rýchlosťou 70 až 110 kilometrov za hodinu. Výstrahy pred búrkami platia aj vo štvrtok. A to s výnimkou západu pre celé Slovensko až do 19. hodiny.

Prichádza teplý a vlhký vzduch. Bude sa dariť búrkam
Video

Výstraha prvého stupňa platí pre okresy Bratislavského, Banskobystrického, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja. Rovnako aj pre okresy Stará Ľubovňa, Poprad, Levoča, Kežmarok, Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves. V daných oblastiach môže búrky sprevádzať prudký lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, nárazy vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a krúpy.

Intenzita sprievodných javov je podľa meteorológov v danej ročnej dobe a oblastiach bežná. „Môže však spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ dodali.

Lejak v Bratislave 'utopil' autá v podjazde na Ružinovskej ulici
Video

Zo Západu idú zrážky

Tlaková níž v západnej Európe do počasia na Slovensku priamo nezasiahne. Jej studený front však na naše územie v stredu a počas noci na štvrtok prinesie prehánky a búrky, najmä do západnej polovice Slovenska, upozorňuje SHMÚ.

Tlaková níž sa prehĺbila v noci na stredu v oblasti Lamanšského prielivu. Na území Holandska, čiastočne aj Nemecka sa v jej dôsledku vyskytol silný vietor. „Priemerná rýchlosť vetra dosahovala silu silnej až mohutnej víchrice. Vietor spôsobil rozsiahle škody, žiaľ, aj zranenia a jedno úmrtie,“ priblížili meteorológovia.

Holandsko / letisko / Amsterdam / Čítajte viac Nezvyčajne silná búrka si v Holandsku a Nemecku vyžiadala dve obete

Situácia v západnej Európe je podľa ich slov neobvyklá, pretože hlboké a málo rozsiahle níže majú v lete len zriedkavo vhodné podmienky na vývoj. „K jej rýchlemu prehĺbeniu pomohla výrazná a veľmi úzka výšková brázda, ktorá bola v malej oblasti zdrojom silných výstupných pohybov (spolu s ďalšími faktormi, napríklad nad morom je dostupné väčšie množstvo vodnej pary, čo tiež podporuje vývoj níží),“ dodali.

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #SHMÚ #búrky