Ministerstvo obrany poslalo Spojeným štátom žiadosť o ponuku na vrtuľníky Viper.

Ministerstvo obrany SR v predchádzajúcich dňoch zaslalo žiadosť vláde Spojených štátov amerických o to, aby pre Slovensko spracovali konkrétnu cenovú ponuku na jednotlivé vrtuľníky Viper aj s termínom dodania, ich vybavenie, výcvik a logistické zabezpečenie. Uviedol to minister obrany Martin Sklenár, ktorý na brífingu po rokovaní vlády informoval o aktuálnom stave ponuky. Ako šéf rezortu obrany vysvetlil, ide o trochu nezvyčajný a pozmenený proces, keďže nejde o vrtuľníky, ktoré budú novo vyrobené, ale sú už vyrobené a je potrebné ich upraviť do modernejšieho stavu.

06.07.2023 15:04
An AH-1Z Viper with Marine Light Attack... Foto:
debata (50)

„Predpokladáme, že tento proces bude trvať niekoľko mesiacov vrátane zostavenia expertného tímu, ktorý budeme mať k dispozícii na prerokovávanie ďalších technických záležitostí," doplnil Sklenár s tým, že požiadavka v takej špecifikácii ako ju poslali, je v hodnote viac ako jednu miliardu eur. „Očakávame, že tak, ako bolo prezentované a dohodnuté so Spojenými štátmi, výhodnosť spočíva v tom, že SR by za tú miliardovú investíciu zaplatila približne 340 miliónov dolárov," uzavrel Sklenár.

Slováci budú mať vrtuľníky ako americkí mariňáci
Video
Zdroj: US Marine Corps

Ako priblížil minister obrany v tlačovej správe, nasledovať bude posúdenie požiadaviek a ďalšie procesy, o ktorých sa predpokladá, že budú časovo náročné. „Americký partner nám vzhľadom na náročnosť procesov a doterajšie skúsenosti avizoval, že vzhľadom na špecifickosť projektu, pri ktorom pôjde na rozdiel od výroby nových o sfunkčnenie už vyrobených a uskladnených vrtuľníkov, je potrebné počítať s dlhšími lehotami na jednotlivé kroky,“ priblížil minister s tým, že cieľom rezortu bolo vyšpecifikovať požiadavky Ozbrojených síl SR v tejto fáze čo najpodrobnejšie tak, aby sa zvýšili šance na rýchly priebeh a posun k ďalšiemu kroku, a to k doručeniu cenovej ponuky USA.

An AH-1Z Viper with Marine Light Attack Helicopter Squadron (HMLA) 267, 3rd Marine Aircraft Wing, fires an AGM-114 Hellfire missile at Range 176, Okinawa, Japan, Feb. 14, 2017. HMLA 267 conducted a Čítajte viac Naď chce mať čo najskôr schválené americké vrtuľníky. Vyjdú nás len na 100 miliónov eur, tvrdí

Predloženiu cenovej ponuky bude podľa informácií rezortu obrany predchádzať zostavenie tímu špecialistov pre jednotlivé oblasti a až potom bude nasledovať príprava cenovej ponuky a notifikácie pre Kongres USA. „Po úspešnom procese v kongrese a podpise kontraktu začne americká strana s prípravou vrtuľníkov a inštaláciou požadovaných systémov. Na základe predpokladanej dĺžky procesov sa dodanie bojových vrtuľníkov Viper na Slovensko predpokladá v horizonte troch rokov," doplnilo ministerstvo obrany.

Spojené štáty americké ponúkli Slovensku za stíhačky MiG-29, ktoré boli darované na Ukrajinu, 12 vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper vrátane príslušenstva, výcviku pilotov a technikov a tiež viac ako 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Pre Ozbrojené sily SR by to teda znamenalo novú spôsobilosť. USA to všetko ponúklo s veľkou zľavou.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #armáda #ministerstvo obrany #vrtuľník