Tanky Leopard nie sú šroty. Je to ohromná sila, ktorá posilňuje našu obranu, hovorí minister Sklenár

Predseda Smeru Robert Fico šíri lži a na klamstve o stave slovenskej armády si postavil kampaň. Myslí si to štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer. Nie je podľa neho v poriadku, ak takto postupuje expremiér, ktorý bol 12 rokov zodpovedný za obranu. Na stav techniky, ktorú sme ako kompenzáciu dostali za dary Ukrajine od zahraničných partnerov, sme sa pýtali ministra obrany Martina Sklenára. Celý rozhovor s ministrom obrany si môžete prečítať už v nedeľu na našom webe pravda.sk alebo v pondelok v tlačenom vydaní denníka Pravda.

08.07.2023 08:25
debata (180)
Minister obrany Martin Sklenár o dezinformáciách, ktoré šíri Robert Fico
Video
Zdroj: TV Pravda

Minister obrany Martin Sklenár uviedol, že darovaním techniky sa obranyschopnosť Slovenska rozhodne neoslabila. Vláda pri posudzovaní toho, čo môže Slovensko darovať, zvažuje podľa Sklenára viacero faktorov. Či máme možnosti darovať, aký to má vplyv na obranyschopnosť krajiny, a ak by to nejaký malo, ako sa to dá kompenzovať.

Úroveň obranyschopnosti akú sme nemali

„Každé jedno darovanie bolo takto vyhodnotené. Keď sa pozrieme na to, čo SR darovala, tak sú to buď systémy, ktoré sme nepoužívali, alebo munícia na systémy, ktoré sme už v armáde ani nemali,“ vysvetlil pre Pravdu Sklenár a dodal, že išlo o stíhačky Mig-29, ktoré nemohli už ani lietať a S-300, ktorá síce bola schopná fungovať, ale mala obmedzené schopnosti, čo sa týka použitia munície.

Potrebuje Slovensko povinnú vojenskú službu? Vysvetľuje minister obrany Sklenár
Video
Zdroj: TV Pravda

„Ako Migy-29, tak aj S-300 a ďalšie systémy sovietskej proveniencie sú síce teraz funkčné, ale v priebehu krátkeho obdobia by sme nemali schopnosť ich používať, udržiavať, opravovať a nakupovať na ne náhradné diely a muníciu. Teraz je situácia, kedy tieto systémy využiť,“ doplnil minister.

Nesúhlasí ani s tvrdením, že by nemecké tanky Leopardy boli „šroty“. Naopak, hovorí, že slovenskú obranyschopnosť už posilňujú.

„Tri už máme tu, do konca rok ich bude 15. Nemecko v rámci bojovej skupiny, ktorá tu pôsobí, nedávno na Slovensko doviezlo ďalších 14 tankov Leopard. Mal som možnosť vidieť ich na Lešti. Je to ohromná sila, ktorá je pripravená brániť SR v rámci kolektívnej obrany. Je to úroveň obranyschopnosti našej krajiny, ktorú sme tu nikdy nemali,“ dodal minister.

Minister obrany Martin Sklenár
Minister obrany Martin Sklenár
+9Minister obrany Martin Sklenár

Majer: Fico si na klamstvách postavil kampaň

Štátny tajomník Majer, ktorý na sociálnej sieti reagoval na Ficove výroky, uviedol, že je pravda, že Slovensko Ukrajine od začiatku ruskej agresie darovalo techniku v účtovnej hodnote okolo 680 miliónov eur, no neoslabila sa ani jeho obranyschopnosť ani suverenita. Veľkú časť sumy tvorila najmä hodnota systému protivzdušnej obrany S-300 a stíhačiek Mig-29. Slovenský vzdušný priestor nateraz chránia stíhačky z Poľska, Česka a Maďarska.

Ódor: Ďakujem Ficovi, že podporil Ukrajinu v NATO. Neviem, prečo zmenil názor
Video
Premiér Ľudovít Ódor po návšteve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Slovensku. / Zdroj: TV Pravda
„Pravda je taká, že suverénny štát sa v tejto veci stratil práve za jeho vlád, keď sme boli pri ich prevádzke závislí od ruskej techniky a firiem naviazaných na zisky zo štátneho rozpočtu,“ napísal Majer.

Slovensko darovalo Ukrajine aj 30 bojových vozidiel BVP-1 z konca 60. a 70. rokov, za čo sme na výmenu dostali z Nemecka 15 tankov Leopard 2-A4, ktoré vyrobili na prelome 80. a 90. rokov.

Nemecké tanky na Slovensku chránia východné krídlo NATO
Video
V rámci pôsobenia v Mnohonárodnej bojovej skupiny na Slovensku sa Nemci sa pripravujú na rozličné bojové scenáre. / Zdroj: Bundeswehr

Majer zároveň uviedol, že Slovensko za svoj odvážny a rýchly postup pri pomoci Ukrajine okrem tankov dostalo aj ďalšie kompenzácie, vrátane ktorých „treba spomenúť dva systémy PVO s krátkym dosahom Mantis v hodnote 220 miliónov eur z Nemecka, 205 miliónov USD z USA na ďalší nákup americkej techniky (z nich budú financované aj vozidlá 4×4), 82 miliónov eur z mierového nástroja Európskej únie, ako aj značne medializovanú ponuku na 12 vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper so zľavou približne 700 miliónov USD.“

Vysvetľuje, že modernizácia armády bola v uplynulých desaťročiach až do roku 2020 veľmi obmedzená aj pre naivnú domnienku o mierových časoch, ktoré nás mali čakať. Pripomína, že rezorte sa nestali výnimkou samopaly vzoru z roku 1958 či nákladné vozidlá staršie ako najstarší vojaci v ozbrojených silách.

Jaroslav Naď Čítajte viac Naď odmieta tvrdenia Fica: Práve vaše vlády oslabovali obranyschopnosť Slovenska

Výnimkou boli len rozhodnutia o obstaraní dopravných lietadiel Spartan, vrtuľníkov Black Hawk a stíhačiek F-16 a priebežné menšie nákupy nákladných vozidiel, viacúčelových vozidiel Iveco, či čiastočná modernizácia pásovej kolesovej techniky či obmena menšej časti ručných zbraní. „To všetko však za 27 rokov existencie samostatných ozbrojených síl, z ktorých 12 bol za stav zodpovedný práve dnešný najhlasnejší kritik Fico,“ dodal Majer.

Nadviazal, že za ministra obrany Jaroslava Naďa sa podarilo uzavrieť kontrakt na nákup 152 kusov pásových bojových obrnených vozidiel CV90 v hodnote približne 1,7 miliardy eur. Obstarali tiež 76 kusov kolesových vozidiel 8×8 Patria, dokončilo sa rozhodnutie o akvizícii 17 prehľadových radarov z Izraela a uzavreli dohodu o nákupe ďalších dvoch vrtuľníkov Black Hawk v plnej výbave.

© Autorské práva vyhradené

180 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #armáda #tanky #minister obrany #S-300 #vojna na Ukrajine #Marian Majer #Leopard 2