Žilinka: Nepodľahnem tlaku či spochybňovaniu, hoc aj zo strany Európskej komisie

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka nepodľahne žiadnemu tlaku či spochybňovaniu, a to ani zo strany Európskej komisie (EK). Reagoval tak na správu EK, v ktorej sa odporúča obmedzenie právomoci generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia podriadených prokurátorov.

07.07.2023 16:10 , aktualizované: 16:51
Žilinka Foto: ,
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
debata (47)

„Vždy budem nekompromisne reagovať na zistené porušenia zákona v rozhodnutiach orgánov prípravného konania a konaniach, ktoré im prechádzali,“ uviedol Žilinka na sociálnej sieti.

Hamran: Žilinka posunul §363 na úplne iný level
Video

Upozornil, že na čele prokuratúry SR stojí generálny prokurátor a nie predsedníčka EK. Pripomenul, že cieľom jeho právomoci zrušovať právoplatné rozhodnutia prokurátora alebo policajta, ak došlo k porušeniu zákona, je ochrana zákonnosti v prípravnom konaní.

Žilinka zdôraznil, že trestné stíhanie možno viesť len v súlade so zákonom. „Samotné dosiahnutie jeho cieľa, aj v podobe úspešnejších výsledkov pri stíhaní korupcie, nemôže posväcovať prípadné nezákonné prostriedky,“ do­dal.

SaS plne podporuje prijatie odporúčaní v správe EK o právnom štáte na Slovensku

Rada pre obnovu dôvery v spravodlivosť strany SaS plne podporuje prijatie odporúčaní, ktoré sú zahrnuté v správe Európskej komisie (EK) o právnom štáte na Slovensku. TASR o tom informovala Ivana Nittmannová z komunikačného oddelenia strany.

SaS poukazuje, že Komisia sa kladne postavila napríklad k zriadeniu Najvyššieho správneho súdu aj k novej právomoci vyvodzovať disciplinárnu zodpovednosť voči sudcom. „Zvýšenie dôvery v justíciu nenastane, kým ľudia neuveria, že máme fungujúce nástroje na jej očistu od korupcie. Preto bolo dôležité, aby boli súčasťou reformy justície aj nové opatrenia proti korupcii v systéme justície. Samozrejme, je veľmi dôležité zlepšovať aj podmienky na zvýšenie kvality práce sudcov,“ uviedla tímlíderka SaS pre spravodlivosť Mária Kolíková.

EK zároveň kritizuje dve opatrenia, ktoré podľa nej nie sú dostatočne vyvážené s ohľadom na nezávislosť justície. Jedným je zavedenie trestného činu ohýbania práva, ktoré spresňuje trestné skutky zneužitia právomoci sudcu. Druhým kritizovaným opatrením je odvolateľnosť člena súdnej rady. „Po riadnom vyhodnotení fungovania uvedených opatrení v praxi je možné ich primerane upraviť, aby splnili svoj cieľ a súčasne boli odstránené obavy komisie,“ povedal člen Rady pre obnovu dôvery v spravodlivosť a expert SaS pre legislatívu Alojz Baránik.

Stotožňuje sa aj s ďalším odporúčaním v boji proti korupcii, ktorý súvisí s reformou prokuratúry, osobitne čo sa týka zmeny paragrafu 363 Trestného poriadku. Súhlasí tiež s odporúčaním obmedziť právomoc generálneho prokurátora.

Jedným z ďalších odporúčaní EK je návrh pre oblasť legislatívneho procesu. V súlade s odporúčaním presadzuje strana lepšie pravidlá pre legislatívny proces tvorby zákonov a osobitne zmien ústavy, aby bola riadna diskusia s verejnosťou o zmenách, ktoré do nej priamo zasahujú. „Legislatívny proces by nemal plytko slúžiť len pre politický marketing, ale mal by svojím procesom sledovať verejný záujem, čo je možné dosiahnuť len riadnou verejnou diskusiou,“ vysvetlil člen rady Ondrej Dostál. Doplnil, že SaS plne podporuje aj ostatné odporúčané opatrenia, ktorých cieľom je ochrana slobody a plurality médií a účinný boj proti korupcii.

Európska komisia zverejnila v stredu štvrtú výročnú správu o právnom štáte, v ktorej mapuje stav v tejto oblasti v každej členskej krajine EÚ. Pre Slovensko vydala sedem odporúčaní. Až na posledné nadväzujú na jej vlaňajšie odporúčania, ktoré SR realizovala buď len čiastočne, alebo vôbec. Okrem iného sa v nej odporúča obmedzenie právomoci generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia podriadených prokurátorov.

Fico: Správa o právnom štáte sa používa ako politický nástroj

Výročná správa Európskej komisie (EK) o právnom štáte sa používa ako politický nástroj. Smer-SD bude proti nej oficiálne protestovať otvoreným listom Komisii. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii.

„Úlohou tejto politickej správy, keďže ide o čisto politickú správu, je chrániť chrbát na Slovensku všetkým tým, ktorí sa zúčastňujú na hrubom zneužívaní trestného práva, na manipuláciách trestných konaní, na využívaní udavačov v boji proti slovenskej opozícii,“ uviedol Fico.

Otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej

Vážená pani predsedníčka Európskej komisie,

v mene najsilnejšej opozičnej politickej strany SMER – sociálna demokracia (SMER – SD), ktorá tvorila v rokoch 2006 až 2020 trikrát vládu Slovenskej republiky, vyjadrujem znepokojenie nad obsahom Správy Európskej komisie (EK) o stave právneho štátu na Slovensku za rok 2023 (Správa).

SMER – SD si váži prínos členstva v Európskej únii (EÚ) pre rozvoj našej krajiny a má záujem na plnohodnotnom členstve v EÚ, ako aj na plnení záväzkov z neho vyplývajúcich. Musím však so všetkou dôraznosťou pripomenúť, že sú to často kroky a rozhodnutia EK, ktoré výrazne znižujú dôveryhodnosť EÚ u významnej časti slovenskej verejnosti. Citovaná správa patrí medzi takéto iniciatívy.

Správa je čisto politický dokument otvorene ignorujúci zneužívanie trestného práva v rokoch 2020 až do súčasnosti na politický boj so slovenskou opozíciou. Správa vyznieva ako obžaloba opozície a generálneho prokurátora SR, ktorých činnosť má byť prekážkou v boji proti korupcii na najvyšších miestach. Faktom je, že k dispozícii je nekonečný rad dôkazov a rozhodnutí, vrátane viac ako 20 rozhodnutí Ústavného súdu SR, potvrdzujúcich, že vládna garnitúra v rokoch 2020 – 2023 hrubo zneužívala trestné právo, a to prostredníctvom vybranej skupiny politicky angažovaných policajtov, vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a žiaľ aj viacerých sudcov, na politickú likvidáciu opozície. Je doslova nepochopiteľné, že Správa ignoruje, podobne ako aj za rok 2022, medzi inými, úmrtie advokáta Ľ. Krivočenka vo výkone väzby a konštatovanie Verejnej ochrankyne práv, že boli porušené jeho základné ľudské práva a vo výkone väzby zomrel v dôsledku neposkytnutia základnej zdravotnej starostlivosti. Je neprijateľné, že Správa ignoruje rozhodnutia o nezákonných obvineniach či väzbách či nevyvrátiteľné dôkazy o hrubom zneužívaní právomocí zo strany niektorých orgánov činných v trestnom konaní a súdov, z ktorých sú viacerí právoplatne obvinení.

Vážená pani predsedníčka,

osobitne je poľutovaniahodné, že členovia Vašej EK, ako aj vedúci Stáleho zastúpenia EK na Slovensku, boli plne a pravidelne informovaní o udalostiach na Slovensku a odmietali ich preveriť alebo ich mlčky ignorovali. Tak ako ste Vy odignorovali urážku, ktorú občanom SR adresoval vedúci Stáleho zastúpenia EK na Slovensku, čo viedlo k veľkej nevôli slovenskej verejnosti proti EK. Za týchto okolností je ešte viac neakceptovateľné, aby Správa vychádzala dominantne z tvrdení tých orgánov činných v trestnom konaní, ktoré sú podozrivé zo zneužívania právomocí a samozrejme z tvrdení zaujatých médií a celého radu mimovládnych organizácií financovaných zo zahraničia (sieť G. Sorosa) a vedúcich otvorený politický súboj so slovenskou opozíciou.

Vážená pani predsedníčka,

ako dlhoročný politik s vládnymi aj opozičnými skúsenosťami si uvedomujem, že Správa má slúžiť len a len na politickú podporu rozpadnutej vlády a úradníckej vlády, u ktorých nachádzate plné pochopenie pri presadzovaní agendy, ktorá výrazne útočí na národno-štátne záujmy Slovenska. Takéto politické zneužívanie témy právneho štátu, ktorý je na Slovensku v troskách, je pre nás neprijateľné a vyjadrujeme ľútosť nad tým, že EK takto zasahuje do politickej súťaže pred parlamentnými voľbami 30. septembra 2023.

S úctou

Robert Fico

Tvrdí, že v správa nereflektuje skutočný stav a sú v nej viaceré pochybenia. „Tu sa od roku 2020 robí hon na slovenskú opozíciu. Zatvárajú sa ľudia, vymýšľajú sa veci, ľudia zomierajú vo výkone väzby a v tejto správe nie je absolútne nič,“ povedal Fico.

Útoky na generálneho prokurátora sú podľa neho neakceptovateľné. „Ja to naozaj označujem za politický paškvil, a nie za právny dokument,“ doplnil. Poukázal na to, že ak je potrebné pokarhať vládu niektorého z členských štátov, tak sa urobí správa o právnom štáte, kde sa ponachádzajú veci. „Aby mali médiá a oponenti vlády dostatok priestoru na kritizovanie vlády,“ doplnil Fico.

Európska Komisia je podľa neho zodpovedná za prepad dôveryhodnosti Európskej únie, ako významnej inštitúcie u slovenskej verejnosti. „Svojimi bezcitnými politickými krokmi zasahuje do vnútorných záležitostí jednotlivých krajín,“ podotkol.

47 debata chyba
Viac na túto tému: #právny štát #Maroš Žilinka