Simon pre Pravdu: Päť percent? To určite dáme. So Smerom nepôjdem, do Pellegriniho vlády nevstúpim

Zsolt Simon, líder strany Maďarské fórum, ktorá sa spojila s ďalšími štyrmi stranami je presvedčený, že sa do parlamentu dostanú. Podľa jeho výpočtov bude spojenie Maďarov, Rómov a ostatných voličov stačiť. Spojenie piatich strán bolo „podpísané“ už pred rokovaniami s Eduardom Hegerom či Mikulášom Dzurindom. Aj kvôli neúspešným rokovaniam majú na kandidátke o 25 mien menej.

11.07.2023 06:05
debata (28)
Simon pre Pravdu priblížil aj predstavu ideálnej koalície
Video
Zdroj: TV Pravda/Ľuboš Pilc

Aktuálne má vaša strana v preferenciách okolo 1,5 až dvoch percent. Hovorili ste, že si veríte na päť percent, lebo zatiaľ ste oslovili len tú maďarskú časť. Čím chcete osloviť voličov v kampani?

Veríme si aj v tom, že je veľa rómskych voličov, ktorí nám dajú hlas, no tieto hlasy sa nedajú dopredu odmerať. Vychádzali sme z toho, koľko hlasov dostali ľudia z rómskej komunity, ktorých Strana rómskej koalície podporovala v predchádzajúcich voľbách či už v komunálnych, alebo parlamentných. Reálne je to zhruba 1,5-percentný potenciál. Keď to spočítam MF a rómske hlasy, sme blízko štyroch percent. A veríme tomu, že generál Macko a ľudia ako Jozef Rajtár, Natália Blahová, Filip Rybanič a ďalší dokážu doniesť ďalšie dve tri percentá počas kampane. My veríme tomu, že reálne budeme v tom parlamente. Máme vytvorené také podmienky, že môžeme čerpať z obrovskej databázy voličov. Nevidím to dramaticky, žeby sme to nevedeli zvládnuť.

Zsolt Simon Čítajte viac Simon predstavil svoj tím. Na kandidátke má exsaskárov, generála či zamestnanca banky, ktorý odhalil Kaliňáka

Čo bude to hlavné vo vašej kampani?

Tém bude viac, lebo Slovensko potrebuje systémové zmeny a reformy. Určite do toho bude spadať boj proti korupcii a klientelizmu, lebo spoločne chceme ponúknuť alternatívu voči mafii aj voči chaosu. Určite to bude aj reforma verejnej správy, máme drahú štátnu aparatúru a potrebujeme mať štíhly a efektívny štát. Slovensko je ekonomicky vyčerpané a ekonomiku zrevitalizovať. Jedna z priorít je aj zvýšenie kvality vzdelávania a osobitne kvalitu vzdelávania pre Rómov. My týchto ľudí držíme na úradoch práce a pritom potrebujeme pracovnú silu do firiem či závodov, kde prinášame ľudí zo zahraničia. Ak tejto komunite efektívne pomôžeme, sme presvedčení, že nemusíme prinášať nikoho.

Líder Aliancie pán Forró hovoril v súvislosti s kauzou okolo pána Tankóa, že ako keby sa niekto snažil o to, aby Maďari nemali svoje zastúpenie v parlamente. Čo si o tom myslíte?

Nechcem sa k tomu veľmi vyjadrovať, je to ich vnútorná záležitosť. Pokiaľ však viem, v civilnom svete je zamestnancom pána Forróa. Je trochu zábavné a smiešne, keď jeho zamestnanec povie, že ide kandidovať na kandidátke Igora Matoviča. Myslím si, že sa máme každý starať sám o seba, ale úprimne vám poviem, pousmial som sa nad tým, keď som sa to dopočul.

Zsolt Simon predstavil svoju kandidátku, na...
Zsolt Simon predstavil svoju kandidátku, na...
+4Zsolt Simon predstavil svoju kandidátku, na...

Vy ste spojili päť strán, ale predtým ešte ste rokovali s pánom Dzurindom, s pánom Hegerom a ďalšími. Keď sa na to pozriete s odstupom času, nemohli ste vyvinúť možno väčšie úsilie, aby sa spojilo viacero strán?

Najskôr som rokoval o tom, aby sme vytvorili jednu maďarskú kandidátku. Z tohto zišlo 10. februára tohto roka. Potom som začal uvažovať, akým spôsobom začať rokovania. Vtedy sme začali rokovať s generálom Mackom a ďalšími. Demokrati vznikli potom, Modrí ešte neskôr a o Moste ani nehovorím. V čase, keď som si sadol s Mikulášom Dzurindom alebo s Eduardom Hegerom, táto pätica už bola podpísaná, preto nemáme ani 150 ľudí na kandidátke. Dopredu sme hovorili, že necháme priestor pre ostatných až do poslednej chvíle a nechceli sme nasilu ešte tlačiť ďalších ľudí na kandidátku. Boli sme presvedčení, že v tých stranách boli ľudia, ktorí by nám pomohli a vedeli sme si ich medzi nami predstaviť. Život priniesol tento stav a my sme presvedčení, že kandidátka v tejto podobe nie je nijako spojená s obdobím chaosu, nijako sme sa nedotkli ani obdobia mafie – vlád Roberta Fica a Smeru. Sme presvedčení, že voľba našej kandidátky nie je žiadnym kompromisom, ale je tou správnou voľbou.

Aká je predstava vašej ideálnej koalície?

Ja by som to nechal na voľby a na to, ako rozhodnú občania. Rozhodne viem povedať, že s do vlády s Republikou, SNS a ĽS NS alebo s Hlasom nepôjdeme. Jasno máme aj v tom, že do vlády Petra Pellegriniho nevstúpime.

Týka sa to aj Smeru?

So Smerom nejdeme a do vlády Petra Pellegriniho nevstúpime.

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Zsolt Simon #Maďarské fórum