Prvý takýto podnet prezidentke išiel už v marci tohto roka. Teraz ho doplnili, keďže nedávno prišlo rozhodnutie Ústavného súdu SR, v ktorom sa píše, že Žilinka porušil zákon 26-krát tým, že zrušil na základe paragrafu 363 také konania, kde ešte nebol nikto obvinený. „Je čas, aby bol Maroš Žilinka zobraný na zodpovednosť a aby nestál nad zákonmi,“ povedal Šeliga.
Čítajte viac Súdna debata Čaputová verzus Žilinka? Ak prezidentka podá disciplinárny návrh, dôkazy by mala predkladať samaMaroš Žilinka je podľa neho atómový kufrík Roberta Fica (Smer) a rozhodnutia, ktoré urobil, zásadným spôsobom zabránili vyšetrovaniu tých najzávažnejších káuz. Šeliga si tiež myslí, že Žilinka môže byť zaujatý, pretože ľudí, o ktorých rozhodoval, pozná.
Generálnemu prokurátorovi vyčíta aj jeho postoj v kauze cintorína v Ladomírovej, v ktorej Žilinka trvá na tom, že došlo k hanobeniu hrobov. Starostovi sa následne viacerí ľudia vyhrážali smrťou, no polícia to zmietla zo stola.
Podľa neho je potrebné nastaviť jasné mantinely, aby bolo jasné, akým spôsobom môže alebo nemôže generálny prokurátor vstupovať do konania. „O to viac, že nad ním nikto nestojí,“ poukázal. V prípade, že bol porušený zákon, môže disciplinárny senát udeliť disciplinárne postihy.
Čítajte viac Žilinka: Nepodľahnem tlaku či spochybňovaniu, hoc aj zo strany Európskej komisieŠeliga sa domnieva, že potom by prezidentka mohla podať Národnej rade SR návrh na odvolanie Maroša Žilinku. „Slovenská prokuratúra potrebuje takú reformu, aby bol Žilinka odstavený, nadnesene povedané. Nemôže tu jeden chlap rozhodovať o všetkom. To je proste sovietsky model, ktorý vyhovuje Ficovi a Kaliňákovi,“ skonštatoval a dodal, že moderná prokuratúra má byť postavená na systéme kontroly.
Žilinka na sociálnej sieti označil vyjadrenia za nekompetentné útoky, subjektívne politické tvrdenia, klamstvá a účelový výklad nálezu ÚS. Nechce sa preto nechať zatiahnuť „do volebnej kampane jednej z politických strán“. Deklaroval, že to neovplyvní jeho „konzistentný prístup k ochrane zákonnosti“.
Prezidentka ešte koncom júna uviedla, že v odôvodnení rozhodnutia ÚS SR v súvislosti s paragrafom 363 Trestného poriadku sú aj vety, ktoré môžu byť podkladom pre podanie disciplinárneho podnetu. Nevylúčila, že podnet podá. Podľa vlastných slov to ešte bude zvažovať.