Šeliga: Žilinka je Ficov atómový kufrík. Demokrati žiadajú prezidentku, aby podala návrh na disciplinárne konanie

Demokrati podali v piatok ďalší podnet prezidentke Zuzane Čaputovej, v ktorom ju žiadajú, aby podala návrh na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Informoval o tom na tlačovej konferencii Juraj Šeliga zo strany Demokrati.

11.07.2023 11:20 , aktualizované: 12:35
Maroš Žilinka Foto: ,
Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
debata (46)

Prvý takýto podnet prezidentke išiel už v marci tohto roka. Teraz ho doplnili, keďže nedávno prišlo rozhodnutie Ústavného súdu SR, v ktorom sa píše, že Žilinka porušil zákon 26-krát tým, že zrušil na základe paragrafu 363 také konania, kde ešte nebol nikto obvinený. „Je čas, aby bol Maroš Žilinka zobraný na zodpovednosť a aby nestál nad zákonmi,“ povedal Šeliga.

caputova zilinka Čítajte viac Súdna debata Čaputová verzus Žilinka? Ak prezidentka podá disciplinárny návrh, dôkazy by mala predkladať sama

Maroš Žilinka je podľa neho atómový kufrík Roberta Fica (Smer) a rozhodnutia, ktoré urobil, zásadným spôsobom zabránili vyšetrovaniu tých najzávažnejších káuz. Šeliga si tiež myslí, že Žilinka môže byť zaujatý, pretože ľudí, o ktorých rozhodoval, pozná.

Vladimír Pčolinský, bývalý riaditeľ SIS: 11....
Zoroslav Kollár, podnikateľ a konkurzný...
+9Jaroslav Haščák, finančník: 1. decembra 2020...

Generálnemu prokurátorovi vyčíta aj jeho postoj v kauze cintorína v Ladomírovej, v ktorej Žilinka trvá na tom, že došlo k hanobeniu hrobov. Starostovi sa následne viacerí ľudia vyhrážali smrťou, no polícia to zmietla zo stola.

Hamran: Žilinka posunul §363 na úplne iný level
Video
Zdroj: TV Pravda

Podľa neho je potrebné nastaviť jasné mantinely, aby bolo jasné, akým spôsobom môže alebo nemôže generálny prokurátor vstupovať do konania. „O to viac, že nad ním nikto nestojí,“ poukázal. V prípade, že bol porušený zákon, môže disciplinárny senát udeliť disciplinárne postihy.

Žilinka Čítajte viac Žilinka: Nepodľahnem tlaku či spochybňovaniu, hoc aj zo strany Európskej komisie

Šeliga sa domnieva, že potom by prezidentka mohla podať Národnej rade SR návrh na odvolanie Maroša Žilinku. „Slovenská prokuratúra potrebuje takú reformu, aby bol Žilinka odstavený, nadnesene povedané. Nemôže tu jeden chlap rozhodovať o všetkom. To je proste sovietsky model, ktorý vyhovuje Ficovi a Kaliňákovi,“ skonštatoval a dodal, že moderná prokuratúra má byť postavená na systéme kontroly.

Žilinka na sociálnej sieti označil vyjadrenia za nekompetentné útoky, subjektívne politické tvrdenia, klamstvá a účelový výklad nálezu ÚS. Nechce sa preto nechať zatiahnuť „do volebnej kampane jednej z politických strán“. Deklaroval, že to neovplyvní jeho „konzistentný prístup k ochrane zákonnosti“.

Prezidentka ešte koncom júna uviedla, že v odôvodnení rozhodnutia ÚS SR v súvislosti s paragrafom 363 Trestného poriadku sú aj vety, ktoré môžu byť podkladom pre podanie disciplinárneho podnetu. Nevylúčila, že podnet podá. Podľa vlastných slov to ešte bude zvažovať.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #demokrati #Maroš Žilinka #strana Demokrati