Vláda odvolala Záborskú aj Kučeru z postu splnomocnencov. Jedna zastávala vieru, druhý mládež a šport

K strede končí vo funkcii splnomocnenca vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera. K rovnakému dátumu končí vo funkcii splnomocnenca vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia Anna Záborská.

12.07.2023 11:45 , aktualizované: 12:42
parlament, májová schôdza, Anna Záborská Foto: ,
Anna Záborská.
debata (8)

V tejto súvislosti došlo aj k zmene štatútov splnomocnenca vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia i splnomocnenca vlády SR pre mládež a šport.

Anna Záborská Čítajte aj Záborská si s interrupciami nedá pokoj. Cez Kollára ich chcela prepašovať do schôdze

Premiér Ľudovít Ódor po rokovaní vlády vysvetlil, že k ich odvolaniu došlo z dôvodu, že obaja kandidujú v nasledujúcich voľbách. Z rovnakého dôvodu už aj minulý týždeň odvolali z funkcie štátneho tajomníka ministerstva školstva pre oblasť športu Richarda Nemca. „Nechceme používať vládne funkcie a pozície a súvisiace miesta na to, aby sa ľudia v predvolebnom období mohli ukazovať cez tieto funkcie,“ povedal premiér.

Podľa jeho slov sa rieši i to, ako sa tieto miesta nahradia alebo v niektorom prípade aj zlúčia s už existujúcimi kompetenciami. „Pre mňa ako osobu nedáva veľký zmysel mať aj ministerstvo športu, aj splnomocnenca pre šport,“ vysvetlil. Poznamenal, že sa bude zrejme hľadať nový štátny tajomník ministerstva školstva, ktorý by zastrešoval šport na jednom mieste.

Anna Záborská Čítajte aj Záborská: Vzťah KÚ a OĽaNO je stabilný. Návrat do KDH si neviem predstaviť

Záborská v reakcii na odvolanie uviedla, že rozhodnutie vlády akceptuje, no považuje ho za neprezieravé vzhľadom na obmedzený mandát tejto vlády a septembrové voľby. „V čase, keď sloboda vierovyznania a presvedčenia čelí výrazným atakom nielen vo svete, ale aj v Európe, je potrebné aktívne komunikovať s rôznymi verejnými inštitúciami doma i v zahraničí,“ zdôraznila Záborská. Úrad splnomocnenca vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia vznikol pred necelými dvomi rokmi. Jeho agendou je ochrana slobody vierovyznania alebo presvedčenia, osveta v tejto oblasti a budovanie vzťahov so zástupcami a inštitúciami na rôznych úrovniach.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #splnomocnenec #odvolávanie #Anna Záborská #Karol Kučera #vládny kabinet