Inšpekcia navrhla obžalovať policajného exprezidenta Petra Kovaříka. Obvinený je od roku 2021

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) navrhol podať obžalobu na bývalého policajného prezidenta Petra Kovaříka. Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave sa najskôr oboznámi so spisom a návrhom vyšetrovateľa. Potom rozhodne o ďalšom postupe. TASR to uviedol hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo. Upozornil na to portál Aktuality.sk.

12.07.2023 15:20 , aktualizované: 16:18
Peter Kovařík kovarik Foto: ,
Bývalý policajný prezident Peter Kovařík.
debata (5)

Policajný exprezident čelí návrhu na podanie obžaloby pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

Policajný prezident Peter Kovařík sa vzdáva svojej funkcie
Video
Policajný prezident Peter Kovařík sa vzdáva svojej funkcie, koncom augusta 2021.

„V predmetnej veci bolo vykonaných viacero vyšetrovacích úkonov spočívajúcich vo výsluchoch svedkov, dožiadaní, vykonávaní právnej pomoci na základe európskych vyšetrovacích príkazov krajského prokurátora v Bratislave do členských krajín EÚ vrátane znaleckého dokazovania,“ priblížil Chylo.

petrov Čítajte aj Petrov na súde opisoval, ako mal Štefan Žiga odovzdať peniaze Slobodníkovi

Bývalý policajný prezident bol obvinený v auguste 2021. Podozrivý je zo zmarenia prebiehajúceho zásahu zadržiavania, ako aj vykonania trestnoprocesných úkonov s osobami Matejom Zemanom a Petrom Petrovom. Peter K. obvinenie v minulosti odmietol.

Matej Zeman Čítajte aj Inšpekcia vypočúva kajúcnika 'Zemáka' Zemana, na rad príde aj 'Tiger' Petrov

Peter K. bol od septembra 2020 poverený dočasným riadením Policajného zboru. Koncom januára 2021 ho po výberovom konaní do funkcie prezidenta Policajného zboru vymenoval vtedajší minister vnútra Roman Mikulec. K 15. septembru 2021 sa vzdal funkcie.

Kovařík očakáva, že obžalobu na neho odmietnu

Bývalý policajný prezident Peter Kovařík očakáva, že súd odmietne obžalobu na jeho osobu pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Považuje ju za vykonštruovanú. Vyplýva to z jeho reakcie na návrh na podanie obžaloby. Poukázal na to, že vyšetrovanie malo byť už dávno zastavené, keďže skutok nie je trestným činom.

Maroš Žilinka Čítajte aj Žilinka sfúkol Lipšica. Dôvodom je vojna policajtov

„Celé vyšetrovanie bolo vykonané v rozpore so zásadou objektívnosti, zjavne orgánmi, ktoré boli zaujaté. Všetkých mojich 40 návrhov na vykonanie dokazovania bolo odignorovaných. Nezákonnosti dozorového prokurátora kryla generálna prokuratúra a domôcť sa objektívnosti bolo nemožné, som preto rád, že toto bezprávie sa končí a bol by som prekvapený, keby súd takto vykonštruovanú obžalobu neodmietol,“ uviedol.

Roman Mikulec Čítajte aj Mikulec: S takáčovcom Zemanom som sa nikdy nestretol, Fico šíri konšpirácie

Pripomenul priebeh vyšetrovania, hovorí o prieťahoch v konaní a účelovo vykonaných úkonoch. Tvrdí, že svedkovia z úradu inšpekčnej služby sa vyhýbali odpovediam a najmenej v dvoch prípadoch klamali. Dozorujúci prokurátor podľa neho zabránil položeniu všetkých otázok, ktoré smerovali k nezákonnostiam v konaní tímu Diany Santusovej.

„Výsluchy svedkov a znalecký posudok len potvrdili, čo som tvrdil od začiatku. Vyžiadanie zásahovej jednotky bolo protiprávne, jej povolenie rovnako,“ dodal s tým, že akcia bola spustená účelovo, pretože sa príslušníci inšpekcie a tímu Oblúk dozvedeli o plánovanom začatí trestného stíhania voči nim.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #justícia #policajný prezident #krajská prokuratúra #zneužívanie právomoci verejného činiteľa #marenie spravodlivosti