Čaputová sa stretla so Šimkom pre spor s Hamranom. Skončí šéf polície?

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok stretla s ministrom vnútra Ivanom Šimkom. O situácii v rezorte hovorila ešte vo štvrtok aj s premiérom Ľudovítom Ódorom a policajným prezidentom Štefanom Hamranom. Podrobnejšie sa k stretnutiam vyjadrí začiatkom budúceho týždňa, informoval riaditeľ odboru komunikácie prezidentskej kancelárie Jozef Matej.

14.07.2023 11:48 , aktualizované: 14:18
Štefan Hamran Foto: ,
Prezident Policajného zboru Štefan Hamran
debata (63)

Stretnutie potvrdilo aj ministerstvo vnútra. „Vzhľadom aj na upokojenie situácie ministerstvo vnútra žiadne bližšie detaily k stretnutiu poskytovať nebude,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Policajný prezident mal výhrady k ministrovým vyjadreniam na adresu polície. Podľa medializovaných informácií pohrozil odchodom aj s ďalšími ľuďmi z vedenia polície.

Minister Šimko reagoval na výzvy, že by mal vo funkcii skončiť

Video

Prezidentka už v stredu uviedla, že vyjadrenia ministra považuje za nešťastné, najmä pokiaľ by malo ísť o politickú kontrolu vyšetrovania trestných činov.

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Šimko minulý týždeň na sociálnej sieti hovoril o tom, že polícia patrí pod kontrolu politiky. Vysvetlil to tak, že nerozumie sloganu o rozviazaných rukách polície, podľa neho to neplatí absolútne. Dodal že nikto, ani minister či policajný prezident, nemôže mať úplne rozviazané ruky, keďže sú viazaní ústavou alebo zákonmi.

Šéf polície mal výhrady k ministrovým vyjadreniam, podľa medializovaných informácií pohrozil odchodom. Premiér Ľudovít Ódor mal o téme diskutovať s ministrom aj Hamranom. Rokoval aj so širším vedením polície, ktoré údajne tiež zvažuje odchod. Komunikáciu ministra vnútra formou statusov na sociálnej sieti nepovažuje za šťastný spôsob.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby Čítajte viac Šimko pôjde na koberček prezidentke. Matovič ho vyzýva, aby kvôli Hamranovi skončil. On sa na to necíti

K prípadu sa vyjadrili aj niektoré politické strany. Smer súhlasí so Šimkom, že polícia si nemôže robiť, čo chce. Tvrdí tiež, že minister by mal odvolať Hamrana z funkcie. Hnutie OĽANO a priatelia zase žiada odchod Šimka z funkcie ministra. Za ľudí tvrdí, že prezidentka by mala okamžite ukončiť chaos a rozvrat na ministerstve vnútra.

„Vojna medzi ministrom vnútra a políciou, ako aj neprofesionálne zasahovanie ministra vnútra do práce polície je to, čo Slovensko potrebuje najmenej. Prezidentka by mala urobiť poriadok s dočasne povereným ministrom vnútra,“ vyhlásila v stanovisku šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

Ivan Šimko a Štefan Hamran Čítajte viac Konflikt ministra Šimka a Hamrana: Skončí šéf polície pre brutálnu vraždu a politickú kontrolu?
63 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #Štefan Hamran #Ivan Šimko