Čaputová podpísala novelu zákona o liekoch. Umožní očkovanie proti chrípke aj v lekárňach

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok podpísala novelu zákona o liekoch. Informoval o tom Lukáš Laczko z odboru komunikácie kancelárie prezidenta. Novelizácia ráta s úpravou delegovania predpisovania liekov medzi špecialistami a všeobecnými lekármi, ako aj s umožnením očkovať proti chrípke aj v lekárňach.

14.07.2023 15:39
injekcia, očkovanie, chrípka Foto:
Ilustračné foto
debata

Lekárne budú môcť očkovať proti chrípke dospelé osoby od 1. januára 2024. Prednosťou zavedenia možnosti očkovania proti chrípke v lekárňach je podľa autorov zmeny široká dostupnosť verejných lekární. Má zabezpečovať a garantovať rýchly prístup záujemcu k očkovaniu a pomôcť zvýšiť zaočkovanosť. Pre lekárne pôjde o dobrovoľnú činnosť.

Lekárka: Chrípka je vážne ochorenie, nie je to iba prechladnutie

Video

Očkovanie bude možné realizovať na základe písomného odporúčania predpisujúceho lekára, ktoré môže byť súčasťou predpisu na vakcínu. Nesmie byť staršie ako tri dni. Za správne podanie očkovacej látky bude zodpovedať poskytovateľ lekárenskej starostlivosti.

Novela tiež umožní lekárom špecialistom poveriť všeobecného lekára predpisovaním liekov, a to najviac na tri mesiace. Pri niektorých pacientoch to môže byť aj viac. Za správnu indikáciu humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny má byť zodpovedný odborný lekár.

Všeobecného lekára by mohol na predpisovanie oprávniť tiež lekár ústavnej zdravotnej starostlivosti pri prepustení pacienta z nemocnice. „Všeobecný lekár zabezpečí predpisovanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny na dobu maximálne troch mesiacov od 12. dňa prepustenia pacienta z ústavnej zdravotnej starostlivosti, čím sa docieli, aby mal pacient za dané obdobie dostatočný čas na zaradenie do ambulantnej starostlivosti odborného lekára,“ priblížil rezort zdravotníctva.

Odporúčanie na predpisovanie sa má uvádzať v elektronickom zázname o poskytnutí ambulantnej zdravotnej starostlivosti alebo lekárskej správe, prípadne v elektronickom zázname alebo prepúšťacej správe pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Novela tiež mení pravidlá pre nekomerčné klinické skúšania. Má sa tak zlepšiť dostupnosť inovatívnej, efektívnejšej a bezpečnejšej liečby. Konanie pre povolenie skúšania sa má napríklad oslobodiť od správneho poplatku. Rozšíriť sa má tiež možnosť na vydanie povolenia na použitie nových liekov pri ohrození života alebo pri riziku závažného zhoršenia zdravotného stavu pacienta. Po novom by sa k nim mohli dostať aj osoby, ktoré neboli účastníkmi klinického skúšania.

Bory lekáreň lieky Čítajte viac Lieky v našich lekárňach chronicky chýbajú. Trh je pokrivený, monopol drží v rukách Čína
debata chyba
Viac na túto tému: #lieky #novela zákona #Zuzana Čaputová