Mimoriadna schôdza parlamentu ku kompenzáciám pre samosprávy má byť 21. júla

Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR ku kompenzáciám pre mestá, obce a vyššie územné celky (VÚC) sa uskutoční v piatok 21. júla o 9.00 h. Informovali o tom z Kancelárie NR SR. Schôdzu inicioval Smer.

14.07.2023 17:20 , aktualizované: 17:44
parlament Foto: ,
Schôdza parlamentu
debata (13)

„Jediným bodom programu, ktorý by poslanci v rámci nadchádzajúcej schôdze mali prerokovať, bude návrh skupiny 30 poslancov na prijatie uznesenia NR SR o kompenzačných opatreniach súvisiacich s rastom cien energií,“ pripomenuli z parlamentu.

Schôdza sa bude výnimočne konať v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu. Dôvodom je aktuálna rekonštrukcia rokovacej sály v hlavnej budove parlamentu. „Práve z dôvodu nutnej technickej prípravy alternatívnych priestorov pre rokovanie zákonodarného zboru určil predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) termín konania schôdze až na záver budúceho týždňa,“ uvádza sa v stanovisku.

Robert Fico / Peter Pellegrini / Richard Sulík / Igor Matovič / Čítajte aj Pellegrini padá k 10 %. Fico by jasne vyhral voľby, Saska i OĽaNO mimo parlament

Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podpísali poslanci Smeru aj poslanci okolo Tomáša Tarabu (nezaradený). Ako zdôvodnil šéf Smeru Robert Fico, v roku 2022 a 2023 boli prijaté viaceré sociálne zákony, ktoré výrazne negatívne ovplyvňujú príjmy miest, obcí a VÚC a k tomu prišli aj vysoké ceny energií, na ktoré vláda neponúkla žiadne kompenzačné opatrenia.

Premiér Ľudovít Ódor uviedol, že ochota pomôcť samosprávam s kompenzáciami vysokých cien energií zo strany vlády naďalej platí v rámci možností štátneho rozpočtu. Zároveň zdôraznil, že vláda nedisponuje takými finančnými zdrojmi, aby kompenzovala samosprávam ceny energií. Parlamentom schválené zmeny rôznych zákonov totiž spôsobili výpadok rozpočtových príjmov.

Tepelne cerpadlo aro THERM Split  Vaillant, pr clanok, reklama nepouzivat Čítajte viac Budú sa rozdávať nové peniaze na šetrenie energií. Štát ohlásil ďalšie kolo dotácií

Zástupcovia samospráv mali vo štvrtok (13. 7.) o kompenzáciách rokovať s premiérom, napokon sa stretnutie zrušilo, čo kritizovalo združenie samosprávnych krajov SK8 aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Francúzsko SR Prezidentka EP Návšteva Čítajte viac Obáva sa Európa návratu Fica? Beňová v Štrasburgu upokojuje: Smer svoju orientáciu nezmení
13 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Smer #NR SR #ceny energií #mimoriadna schôdza NR SR