Čaputová: Situáciu s medveďmi netreba podceňovať ani ignorovať

Situáciu týkajúcu sa stretov ľudí s medveďom hnedým, najmä stratu ich plachosti, netreba podceňovať ani ignorovať. Skonštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová po pondelkovom stretnutí s ministrom životného prostredia Milanom Chrenkom, na ktorom hovorili aj o tejto téme.

17.07.2023 18:56
debata (43)
Medveď ZOO Čítajte viac Výskyt medveďov hlásia čoraz častejšie. Žiadajú ich masívny odstrel

Hlava štátu považuje obavy obyvateľov horských a podhorských oblastí za oprávnené, keďže viaceré stretnutia s medveďom sa končia aj vážnymi zraneniami. „Vzhľadom na citlivosť témy, ktorá je spojená s ochranou zdravia a života našich občanov, je potrebné nájsť súlad a podporu všetkých partnerov v prevencii týchto nepríjemných stretov,“ poznamenala na sociálnej sieti.

Medveď Čítajte viac Od piatka medvede napadli troch ľudí, samicu pri Necpaloch usmrtili

Minister ju podľa jej slov informoval o pripravovaných krátkodobých aj dlhodobých opatreniach, ktoré spolu s vládou predstavia v najbližších dňoch. „V prvom rade pôjde o posilnenie kapacít zásahových tímov, zapojenie polície aj poľovníkov do trasovania a intervencie v prípade, keď medveď začne byť nebezpečný pre ľudské životy a obydlia,“ priblížila.

Ako sa správať v lese?
Video
Zdroj: ŠOP

V súvislosti so sanáciou starých environmentálnych záťaží ocenila, že Chrenko robí rýchle kroky k naštartovaniu procesu sanácie napríklad vo Vrakuni, ktorá sa môže postupne implementovať s cieľom ochrániť zásoby podzemných vôd na Žitnom ostrove. Potrebné kroky sa podľa nej robia aj v sanácii v Chemku Strážske.

Hovorili aj o tohoročnom pripravovanom klimatickom samite, ktorý je podľa hlavy štátu príležitosťou pre medzinárodné spoločenstvo prediskutovať globálne výzvy, no predovšetkým riešenia zmiernenia klimatických zmien.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #medveď #Zuzana Čaputová #útok medveďa