Krúpy ako tenisové loptičky, vzduchom lietali strechy. Na Slovensku sa sformovali supercely

Silný vietor a krúpy v Závadke v okrese Michalovce poškodili v stredu popoludní podľa prvotných odhadov takmer tretinu domov, uviedla starostka obce Jana Dziaková s tým, že v obci padali krúpy veľké takmer ako tenisové loptičky.

19.07.2023 16:53 , aktualizované: 21:05
strážske, búrka Foto:
Mestom Strážske sa prehnala ničivá búrka.
debata (13)
Počasie vyvádzalo. Škody po búrke v Strážskom
Video

„Zničené sú hlavne staršie domčeky, ktoré mali eternitovú krytinu. Strechy, výplne na oknách, autá, ktoré neboli v garáži, stromy,“ povedala.

Podľa nej sú vzniknuté škody veľké. „Bolo to krátke, ale intenzívne. Ono to vyzeralo ako keby prišlo tornádo s veľkými krúpami,“ dodala.

Na snímke škody po búrke a nárazovom vetre v...
Na snímke škody po búrke a nárazovom vetre v...
+10Na snímke škody po búrke a nárazovom vetre v...

Búrka so silným nárazovým vetrom spôsobila v stredu popoludní škody aj v Strážskom v okrese Michalovce. Mesto bolo v dôsledku výčinov počasia dočasne nepriechodné, povedal primátor Patrik Magdoško.

Vietor lámal stromy, vyvracal stĺpy elektrického vedenia či strhával strechy. „Prívalový dážď, no najmä silný nárazový vietor nám z gaštanovej aleje narobil gaštanové triesky,“ uviedol.

V meste je aktuálne množstvo hasičskej techniky, ktorá pomáha s odstraňovaním škôd. Hasiči tiež podľa jeho slov vyslobodzovali ženu po tom, ako strom spadol do takej časti domu, že sa z neho nevedela dostať. „Ale zranenie, chvalabohu, neevidujeme žiadne,“ dodal.

Podľa primátora spôsobil škody najmä nárazový vietor. „Oprel sa, na sekundu ustal a potom opäť. Žijem tu 46 rokov a takéto niečo som ešte nezažil. Pýtal som sa aj starších občanov a na takúto búrku si nepamätajú,“ doplnil s tým, že krúpy mesto obišli.

Jeden z obyvateľov Strážskeho pre TASR povedal, že vietor mu na záhrade atypicky zničil strom. „Orech nezlomilo na polovicu, ale akoby ho dookola orezalo – osekalo,“ priblížil.

Okresný úrad Sobrance vyhlásil večer mimoriadnu situáciu. Dôvodom sú škody vo viacerých obciach, ktoré spôsobila silná búrka, uviedol prednosta úradu Marián Škirda.

„Momentálne zasadá krízový štáb. Snažíme sa pomôcť postihnutým obciam, ktorými sa prehnala búrka spojená s veternou smršťou a krupobitím,“ povedal s tým, že výčiny počasia poškodili hlavne strechy domov, fasády, okná či autá.

Medzi obcami, kde evidujú väčšie škody, sú podľa jeho slov napríklad Veľké Revištia, Blatné Remety, Blatné Revištia, Bunkovce, Svätuš, Záhor, Tašuľa či Blatná Polianka. „Zatiaľ vieme o tých obciach, ktoré nám dali vedieť. Situácia nie je dobrá. Sťažuje to aj počasie, keďže opäť začalo pršať,“ dodal.

Ako pre TASR uviedla starostka obce Veľké Revištia Zuzana Boháčiková, evidujú okolo 20 striech, ktoré je rýchlo potrebné prekryť. „Riešime, čo sa dá. Povolali sme aj hasičov z iných obcí. Padali tu krúpy veľké asi ako golfové loptičky. Niektorí ľudia majú aj porozbíjané okná,“ dodala.

Priamo v Sobranciach podľa primátora Jána Sklára zatiaľ veľké škody nezaznamenali.

m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR

Na Slovensku sa v stredu popoludní začali formovať búrky, niektoré aj supercelárne. Prvá supercela bola na Kysuciach/Orave. Viacero ďalších vzniklo na východnom Slovensku, kde sú podmienky pre ne najvhodnejšie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

SHMÚ varoval, že búrky prinesú väčšie krúpy, ale aj prívalový dážď a prechodne silný vietor. Meteorológovia odporúčali najmä na východnom Slovensku nepodceňovať riziko silných búrok. V prípade príchodu búrky si majú ľudia chrániť majetok, najmä pred možnosťou výskytu väčších krúp.

Výrazná supercelárna búrka postupovala cez Šíravu ďalej na juhovýchod do okresu Sobrance. Vzhľadom na radarové parametre zrejme produkuje aj veľké krúpy a prívalový dážď so silnými nárazmi vetra, uviedli meteorológovia.

„Búrky vznikajú aj v Rakúsku a smerujú nad západné Slovensko. Taktiež môžu byť supercelárne a intenzívne, no s menšou pravdepodobnosťou ako na východe, podmienky sú o niečo slabšie,“ uviedol SHMÚ.

SHMÚ: Na východe platia aj hydrologické výstrahy pred prívalovou povodňou

V niektorých okresoch na východe Slovenska platia v stredu večer aj hydrologické výstrahy pred prívalovou povodňou, informuje SHMÚ.

Výstrahu druhého stupňa vydal pre okres Sobrance, výstrahu prvého stupňa pre okresy Gelnica, Košice, Košice-okolie Bodva a Košice-okolie Hornád. Výstrahy platia predbežne do 19.30 h, v lokalite Sobraniec do 19.00 h.

Pre väčšinu územia Slovenska s výnimkou okresov na severe zároveň trvajú do 20.00 h výstrahy pred búrkami druhého a prvého stupňa.

Situácia v obci Zborov je vážna

Po intenzívnej búrke vyhlásil v stredu popoludní starosta obce Zborov v okrese Bardejov Ján Šurkala tretí stupeň povodňovej aktivity. Ako uviedol pre TASR, situácia je mimoriadne vážna vo viacerých častiach obce.

„Tentoraz sa voda začala valiť z každej strany. Zatopilo Dukliansku ulicu, Osloboditeľov a prakticky v celej obci to narobilo problém. Momentálne zasahujú v obci profesionálni aj dobrovoľní hasiči zo Zborova, Chmeľovej-Stebníka a Becherova. Začínajú čerpať vodu z dvorov a pivníc. Zatopený je opäť aj dvor na poľnohospodárskom družstve. Neviem celý rozsah škôd identifikovať,“ uviedol Šurkala.

Oblačno, ale dusno. Hrozia búrky a môže prísť aj krupobitie
Video
Zdroj: TV Pravda

Zaplavené sú podľa jeho slov i obývané časti rodinných domov. „Volali mi aj z osady, že zatopilo chatrče,“ skonštatoval starosta.

Podľa operačného dôstojníka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove na mieste zasahujú šiesti hasiči z Bardejova s dvomi kusmi techniky a približne 17 dobrovoľných hasičov.

Ako doplnil, hasiči po búrke odstraňovali tiež spadnutý strom v obci Havaj v okrese Stropkov a v Prešove.

mReportér: Letná búrka na Horehroní
Video
Búrka prerušila horúčavu aj na Horehroní (Šumiac) 17.7.2023 / Zdroj: Video poslal mReportér Ján Margeta
13 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #SHMÚ #búrky #krúpy