Hlas žiada mimoriadny výbor k odvolaniu Šimka

Poslanci Národnej rady (NR) SR, ktorí pôsobia v mimoparlamentnom Hlase, plánujú iniciovať mimoriadne zasadnutie parlamentného brannobezpečnostného výboru. V najbližších dňoch budú zbierať podpisy na jeho zvolanie.

20.07.2023 11:50
Ivan Šimko Foto: ,
Ivan Šimko
debata (3)

Premiéra Ľudovíta Ódora sa chcú pýtať na detaily dôvodov odchodu Ivana Šimka z funkcie ministra vnútra. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to oznámil líder Hlasu Peter Pellegrini. Výbor podľa neho môže byť v utajenom režime.

Pellegrini tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová ani Ódor nekonkretizovali dôvody odchodu Šimka. Ak nedôjde k vysvetleniu, prípad podľa neho ostáva zahmlený a bez dôkazov. Dodal, že pokiaľ premiér nechcel na verejnosti hovoriť o konkrétnych okolnostiach, môže ich vysvetliť na výbore v neverejnom režime.

ivan šimko Čítajte viac Šimko pre spory s vedením polície skončil vo funkcii, ministerstvo vnútra povedie premiér Ódor

Prezidentka aj Ódor podľa lídra Hlasu podľahli tlaku ozbrojenej zložky štátu. V stredu podľa neho nezaznel žiaden relevantný dôvod na odchod Šimka. Aj ďalšie politické strany deklarovali, že im chýba konkrétne vysvetlenie okolností odchodu ministra.

Návrh na odobratie poverenia Šimkovi viesť rezort vnútra odôvodnil premiér naštrbenou dôverou medzi Šimkom a vedením polície. Prezidentka už Šimkovi poverenie odobrala a dočasným riadením rezortu poverila premiéra. Šimko deklaroval, že do práce orgánov činných v trestnom konaní nikdy nezasahoval.

Aj premiér zdôraznil, že nezaznamenal, že by chcel ovplyvňovať vyšetrovanie v niečí prospech. Ódor v stredu spomenul, že Šimkov odchod súvisel aj s jeho vnímaním prístupu k polícii, vrátane získavania informácií o tom, čo sa deje pri niektorých prípadoch.

Minister vnútra Šimko vysvetľuje, prečo musel odísť zo svojho postu
Video
Ivan Šimko Čítajte viac Exminister Ivan Šimko v sebe politika nezaprel, myslí si politológ Štefančík
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Hlas #brannobezpečnostný výbor NR SR #Ivan Šimko