Na búrky pozor aj v noci a utorok. Supercela priniesla krúpy s priemerom 6 cm

Búrky sa môžu na Slovensku vyskytnúť v noci a aj v utorok. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe. Na severovýchode vznikli v pondelok lokálne búrky, jedna z nich je supercelárna.

24.07.2023 13:34 , aktualizované: 19:38
debata (2)

„Je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami,“ priblížili meteorológovia.

Výstraha druhého stupňa platí pre Bratislavský, Trnavský kraj, takmer celý Trenčiansky kraj a okres Žarnovica do polnoci. Najnižší stupeň výstrahy vydal SHMÚ do polnoci pre zvyšok Slovenska a následne pre celé územie v utorok.

Počasie na týždeň: Studený front prinesie prudký zlom. Čo po ňom?
Video

Výstrahy druhého stupňa platili v pondelok pre celý Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj, väčšinu Trenčianskeho kraja a okres Žarnovica. „Je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 50 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 70 až 110 kilometrov za hodinu a s krúpami aj s priemerom nad dva centimetre,“ upozornili meteorológovia.

Pre zvyšok Slovenska platia výstrahy pred búrkami prvého stupňa. Zároveň SHMÚ upozorňuje aj na vysoké teploty na západnom, južnom a časti stredného Slovenska. Vydal v tejto súvislosti výstrahy prvého a druhého stupňa.

Supercela a krúpy s priemerom 6 centimetrov

Na severovýchode Slovenska sa stále vyskytuje supercela. Veľmi pomaly postupuje na východ až juhovýchod, stále prináša väčšie krúpy a prívalový dážď. Ľudia tam zdokumentovali krúpy s maximálnym priemerom do šiestich centimetrov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.

„Dlhšie bola pomerne stacionárna, a preto má rozsiahlu nákovu, ktorú výškové prúdenie unáša ďaleko od zdroja nad Ukrajinu. Ďalšie búrky vznikajú na rozhraní siahajúcom z Dolného Rakúska na Moravu, no k nám nepostupuje,“ skonštatovali meteorológovia.

Zároveň upozornili, že smerom na Slovensko ale postupuje búrka v centrálnom Rakúsku. Tá prináša aj silnejší vietor s nárazmi od 70 do 100 kilometrov za hodinu. „Viaceré numerické modely simulujú príchod aj na Slovensko, kde sú aj podľa meraní vhodnejšie podmienky (teplejšie a vlhšie prostredie), no v Rakúsku jej v ceste stojí pomerne suchá oblasť, ktorá tak môže spôsobiť jej zoslabnutie,“ priblížil SHMÚ s tým, že silný vietor tak vo večerných hodinách môže prísť aj na Slovensko.

Meteorológovia vydali pre okresy Svidník, Stropkov a Medzilaborce najvyššiu výstrahu pred búrkami. Na zvyšnom území Slovenska platia výstrahy prvého a druhého stupňa. Vo viacerých okresoch na východnom Slovensku hrozia tiež prívalové povodne.

ÚVZ: Pri búrkach je dôležité nájsť si čo najskôr bezpečný úkryt

Pri búrkach je dôležité nájsť si čo najskôr bezpečný úkryt. Ideálne v budove chránenej bleskozvodom či v aute. V prípade povodní je potrebné chrániť predovšetkým zdravie a až potom majetok. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webe Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ).

Počas búrok by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve, pri otvorených lokalitách vodných plôch a v ich blízkom okolí. „Opustite vrchol a hrebene hôr, postupujte do nižších polôh a dolín, vzdiaľte sa od vysokých stromov, stožiarov, kovových reťazí, plotov či zábradlí,“ odporučil úrad.

Apeluje na ľudí, aby sa počas turistiky snažili prečkať búrku napríklad v chate, útulni alebo pod prístreškom, ktorý nevyčnieva nad okolitý terén. „Ak sa rozhodnete ukryť v previse alebo jaskyni, držte sa čo najďalej od vchodu a stien, posaďte sa na izolujúci materiál a spojte končatiny,“ doplnil.

Pri ústupe pred búrkou odborníci odporúčajú robiť menšie kroky a ruky držať pri sebe. „Ak sa pohybujete ako väčšia skupina ľudí, snažte sa rozptýliť na vzdialenosť aspoň troch metrov,“ ozrejmili. Ľudia by pri búrkach mali podľa nich tiež zamedziť kontaktu s vodivými predmetmi. Odporučili tiež vypnúť elektronické zariadenia, akými sú mobil, rádio alebo televízor.

Pri vzniku povodní sa treba podľa ÚVZ riadiť pokynmi povodňových orgánov, polície, záchranárov a rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie. „Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti a nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom. Všimnite si možný únik plynu. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Svieťte len baterkou,“ dodal.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #SHMÚ