„Je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami,“ priblížili meteorológovia.
Výstraha druhého stupňa platí pre Bratislavský, Trnavský kraj, takmer celý Trenčiansky kraj a okres Žarnovica do polnoci. Najnižší stupeň výstrahy vydal SHMÚ do polnoci pre zvyšok Slovenska a následne pre celé územie v utorok.
Výstrahy druhého stupňa platili v pondelok pre celý Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj, väčšinu Trenčianskeho kraja a okres Žarnovica. „Je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 50 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 70 až 110 kilometrov za hodinu a s krúpami aj s priemerom nad dva centimetre,“ upozornili meteorológovia.
Pre zvyšok Slovenska platia výstrahy pred búrkami prvého stupňa. Zároveň SHMÚ upozorňuje aj na vysoké teploty na západnom, južnom a časti stredného Slovenska. Vydal v tejto súvislosti výstrahy prvého a druhého stupňa.
Supercela a krúpy s priemerom 6 centimetrov
Na severovýchode Slovenska sa stále vyskytuje supercela. Veľmi pomaly postupuje na východ až juhovýchod, stále prináša väčšie krúpy a prívalový dážď. Ľudia tam zdokumentovali krúpy s maximálnym priemerom do šiestich centimetrov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.
„Dlhšie bola pomerne stacionárna, a preto má rozsiahlu nákovu, ktorú výškové prúdenie unáša ďaleko od zdroja nad Ukrajinu. Ďalšie búrky vznikajú na rozhraní siahajúcom z Dolného Rakúska na Moravu, no k nám nepostupuje,“ skonštatovali meteorológovia.
Zároveň upozornili, že smerom na Slovensko ale postupuje búrka v centrálnom Rakúsku. Tá prináša aj silnejší vietor s nárazmi od 70 do 100 kilometrov za hodinu. „Viaceré numerické modely simulujú príchod aj na Slovensko, kde sú aj podľa meraní vhodnejšie podmienky (teplejšie a vlhšie prostredie), no v Rakúsku jej v ceste stojí pomerne suchá oblasť, ktorá tak môže spôsobiť jej zoslabnutie,“ priblížil SHMÚ s tým, že silný vietor tak vo večerných hodinách môže prísť aj na Slovensko.
Meteorológovia vydali pre okresy Svidník, Stropkov a Medzilaborce najvyššiu výstrahu pred búrkami. Na zvyšnom území Slovenska platia výstrahy prvého a druhého stupňa. Vo viacerých okresoch na východnom Slovensku hrozia tiež prívalové povodne.
ÚVZ: Pri búrkach je dôležité nájsť si čo najskôr bezpečný úkryt
Pri búrkach je dôležité nájsť si čo najskôr bezpečný úkryt. Ideálne v budove chránenej bleskozvodom či v aute. V prípade povodní je potrebné chrániť predovšetkým zdravie a až potom majetok. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Počas búrok by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve, pri otvorených lokalitách vodných plôch a v ich blízkom okolí. „Opustite vrchol a hrebene hôr, postupujte do nižších polôh a dolín, vzdiaľte sa od vysokých stromov, stožiarov, kovových reťazí, plotov či zábradlí,“ odporučil úrad.
Apeluje na ľudí, aby sa počas turistiky snažili prečkať búrku napríklad v chate, útulni alebo pod prístreškom, ktorý nevyčnieva nad okolitý terén. „Ak sa rozhodnete ukryť v previse alebo jaskyni, držte sa čo najďalej od vchodu a stien, posaďte sa na izolujúci materiál a spojte končatiny,“ doplnil.
Pri ústupe pred búrkou odborníci odporúčajú robiť menšie kroky a ruky držať pri sebe. „Ak sa pohybujete ako väčšia skupina ľudí, snažte sa rozptýliť na vzdialenosť aspoň troch metrov,“ ozrejmili. Ľudia by pri búrkach mali podľa nich tiež zamedziť kontaktu s vodivými predmetmi. Odporučili tiež vypnúť elektronické zariadenia, akými sú mobil, rádio alebo televízor.
Pri vzniku povodní sa treba podľa ÚVZ riadiť pokynmi povodňových orgánov, polície, záchranárov a rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie. „Pohybujte sa zásadne mimo zatopenej oblasti a nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Vyhýbajte sa elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom. Všimnite si možný únik plynu. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Svieťte len baterkou,“ dodal.