Proces s exšéfom kontrarozviedky SIS Ľubomírom Arpášom odročili

Proces s exšéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomírom A. mal vo štvrtok pokračovať na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, senát ho však odročil.

27.07.2023 11:31
Ľubomír Arpáš Foto:
Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš
debata

Prokurátor Ondrej Repa uviedol, že obžalovaní dali súhlas na konanie v neprítomnosti, takže z ich pohľadu bolo možné hlavné pojednávanie vykonať. „Avšak pre absenciu jedného obhajcu je odročené. Uložili mu poriadkovú pokutu, pretože jeho ospravedlnenie nebolo dostatočné,“ objasnil s tým, že pojednávanie je odročené na august tohto roka.

Ľubomír Arpáš je obžalovaný z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania. Obvinili ho v rámci policajnej akcie Babylon.

Tvrdí, že je nevinný, nič nespáchal a skutky sa nestali. Podľa neho bolo celé prípravné konanie scestné, nekorektné a plné závažných pochybení. Senátu ŠTS predložil aj nahrávky, ktoré si údajne robil pre vlastnú potrebu. Tie majú dokazovať jeho nevinu a zároveň, že svedok, bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, pri výsluchu na súde, ako aj v prípravnom konaní klamal. Pravdu vraj nehovoril ani poškodený.

Podľa obžaloby mal Ľubomír Arpáš spolu s dvoma mužmi v roku 2017 vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa. Ten bol obvinený v inej daňovej trestnej činnosti. Od podnikateľa žiadali úplatky výmenou za to, že polícia nebude vyšetrovať podozrenia v jeho firmách. Poškodená strana si v rámci konania uplatňuje náhradu škody vo výške 1 750 000 eur. Okrem Arpáša sú obžalovaní aj advokát František Pollák a Ľubomír T., ktorí takisto vinu popierajú.

debata chyba
Viac na túto tému: #Špecializovaný trestný súd #SIS #Ľubomír Arpáš