Ukrajina si v Dubnici prevzala prvé dve z balíka 16 húfnic Zuzana

Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran si v Dubnici nad Váhom aj za prítomnosti predsedu vlády Ľudovíta Ódora prevzal dve samohybné húfnice Zuzana 2. Ide o prvé dve húfnice zo 16, ktoré pre Ukrajinu vyrába dubnická spoločnosť Konštrukta-Defence. Projekt za viac ako 90 miliónov eur financujú Nórsko, Dánsko a Nemecko.

01.08.2023 12:09 , aktualizované: 12:32
húfnica Zuzana Foto:
Ukrajina si v utorok 1. augusta 2023 v Dubnici nad Váhom prevzala prvé dve z balíka 16 samohybných kanónových húfnic Zuzana 2, ktorých výrobu financujú spoločne Dánsko, Nórsko a Nemecko.
debata (57)

Projekt výroby samohybných húfnic pre Ukrajinu je podľa premiéra ukážkou toho, ako funguje medzinárodná spolupráca a dôkazom spoločnej solidarity s Ukrajinou.

Slovensko odovzdalo prvé dve húfnice Zuzana 2 Ukrajine
Video
Generálny riaditeľ DMD Group Štefan Škultéty počas tlačového brífingu pri príležitosti slávnostného odovzdávania húfnic Zuzana 2 Ukrajine v Dubnici nad Váhom v utorok 1. augusta 2023. / Zdroj: TASR

„Obrana Ukrajiny a schopnosť čeliť ruskej agresii je záujmom nás všetkých. Svet, v ktorom neplatia pravidlá a nerešpektujú sa medzinárodné pravidlá, je pre nás neprijateľný. Je našou povinnosťou pomôcť tam, kde vieme a ako vieme,“ povedal Ódor.

Rýchlo a zbesilo. Slovenská húfnica Zuzana 2 na fronte na Ukrajine
Video

Ako dodal, kvalita húfnic Zuzana 2 je zároveň dôkazom, že Slovensko vie vyrábať modernú techniku spĺňajúcu najprísnejšie medzinárodné požiadavky. Konštrukta-Defence podľa neho už rokuje s ukrajinskou zbrojárskou spoločnosťou o ďalšej spolupráci. Jej výsledkom by mal byť prototyp novej húfnice.

Posledné budúci rok

Podľa ministra obrany SR Martina Sklenára sa projekt medzinárodného projektu zrodil v októbri minulého roka. V najbližších mesiacoch odovzdá Konštrukta-Defence ďalších 14 kusov húfnic Zuzana 2, posledné by mali doraziť na Ukrajinu v budúcom roku.

Aliter Technologies Čítajte viac Pýcha slovenských zbrojárov. Pozrite si, čo všetko ponúkajú svetu

Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Kastran oceňuje podporu medzinárodného spoločenstva, ktorej výsledkom je aj dodávka samohybných húfnic Zuzana 2.

„Toto je dôkaz, že karta sa obracia a Rusku nevychádza ich ambícia unaviť nás, zastrašovať a vydierať nás napríklad jadrovými hrozbami. Vďaka patrí vládam na Slovensku, v Nórsku, Dánsku a v Nemecku. Tento projekt je ukážkou úspešnej spolupráce a základom novej spolupráce vo vojenskej a technickej oblasti medzi Slovenskom a Ukrajinou,“ zdôraznil veľvyslanec s tým, že momentálne je veľmi dôležitá rýchlosť dodávok zbraňových systémov.

Ukrajinská odplata sa blíži, varuje Kyjev
Video
57 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #samohybné húfnice #húfnica Zuzana #Konštrukta Defence