Kiska opäť pred súdom. V daňovej kauze vypovedal znalec: KTAG spravila chybu a priznala si ju

Na Okresnom súde v Poprade dnes pokračovalo hlavné pojednávanie s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom v kauze KTAG. Spolu s ním je vo veci údajného daňového podvodu obžalovaný aj konateľ exprezidentovej spoločnosti KTAG Eduard Kučkovský. Obaja trvajú na svojej nevine. Cieľom dnešného pojednávania bolo doplniť dokazovanie výsluchom znalca z odboru ekonómie a účtovníctva a ďalšími listinnými dôkazmi predloženými obhajobou.

04.08.2023 09:49 , aktualizované: 16:31
SR Kiska súd kauza KTAG pojednávanie POX Foto: ,
Vyšetrovací spis ku kauze firmy exprezidenta Andreja Kisku KTAG.
debata (64)

„Súd dnes po vykonaní dokazovania odročil hlavné pojednávanie na 20. septembra s cieľom predvolania svedka, keď po prečítaní listinných dôkazov očakáva ukončenie dokazovania,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Výsluch znalca sa v piatok konal v neprítomnosti obžalovaných a týkal sa dvoch vypracovaných posudkov. Znalec ešte v úvode poukázal na dodatočne zistené chyby v písaní znaleckého posudku z roku 2018, ktoré nastali pri prepise súm a tiež pri formulácii. Zároveň sa vyjadril aj k rozdielom výšky dane medzi riadnymi a dodatočnými daňovými priznaniami spoločnosti KTAG. Odpočty boli podľa neho uplatnené v rozpore s daňovými zákonmi, čo spoločnosť KTAG aj priznala. „Spoločnosť KTAG v rámci dotatočne podaných daňových priznaní priznala neoprávnene uplatnenú daň proti riadnym,“ povedal pre médiá po výsluchu súdny znalec v odbore účtovníctvo a daňovníctvo Ľubomír Vasilišin. Potvrdil, že predmetom znaleckého posudku ale nebolo to, či došlo k daňovému podvodu, alebo nie.

kiska Čítajte viac Kiska na súde odmietol dohodu: Mali by tu stáť Fico, Kaliňák a Gašpar. Obhajca žiada úplné oslobodenie

Dané znalecké posudky podľa obhajcu obžalovaných Petra Kubinu rovnako nedávajú a ani nemôžu dať odpoveď na kľúčovú právnu otázku sporu. „Tá znie, či plnenia na vstupe, teda tovary a služby, z ktorých sa DPH odpočítavala, súvisia, alebo nesúvisia s plneniami na výstupe, teda s dodávkami tovarov a služieb, z ktorých sa DPH potom platila,“ poznamenal. Ide podľa jeho slov o právnu otázku, ktorú môže zodpovedať iba súd na základe zákona o DPH a príslušnej judikatúry slovenských súdov, ako aj Súdneho dvora Európskej únie. Ako ďalej vysvetlil, jadro sporu spočíva v tom, či spoločnosť KTAG po prezidentskej kampani realizovala nejaké výnosy z prednáškovej činnosti, alebo z vydavateľskej činnosti spojenej s menom pána Kisku a či z týchto činností odvádzala DPH. Pripomenul, že spoločnosť KTAG podala opravné daňové priznania a rozdiel na dani doplatila.

Vyše 155-tisíc eur

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove podal ešte na jar 2022 na Okresný súd Poprad obžalobu na Kisku pre pokračovací zločin daňového podvodu vo forme organizátora. Spolu s ním obžalovali aj Kučkovského. Obžaloba podľa prokuratúry súvisí s neoprávneným uplatnením nároku na vrátenie nadmerného odpočtu spoločnosťou KTAG, s.r.o., Poprad za jún 2013, november 2013 a apríl 2014 v celkovej výške 155 184 eur. Pre médiá sa dnes prokurátor odmietol vyjadriť.

Kiska na súde, zjavil sa tam aj Harabin
Video

Pôvodne sa mal proces začať už v apríli, termíny pojednávaní však boli zrušené pre kolíziu obhajcu bývalej hlavy štátu. Hlavné súdne pojednávanie sa na okresnom súde začalo 29. júna.

Bývalý prezident a zakladateľ strany Za ľudí sa v minulosti vyjadril, že jeho obvinenie v danej kauze je špinavá politická hra. Na začiatku procesu koncom júna tohto roku Kiska zdôraznil, že ešte nikdy v histórii slovenského a českého súdnictva nebol súdený človek za to, že do nákladov spoločnosti zaúčtoval reálnu činnosť a daňový úrad s týmto účtovaním nesúhlasil. Podľa jeho slov by namiesto neho mal byť súdený expremiér Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Norbert Bödör a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

Kiska pred súdom: Som tu, lebo som sa nepodriadil mafii
Video
64 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #odpočet DPH #KTAG #daňová kauza