Trebišovskí tankisti absolvovali prvé bojové streľby z tankov Leopard 2A4

Príslušníci trebišovského tankového práporu absolvovali prvé bojové streľby z tankov Leopard 2A4. Zavŕšili tak osemtýždňový kurz, v rámci ktorého sa preškoľujú na leopardy pod vedením inštruktorov nemeckých ozbrojených síl. Slovensko dostalo tanky od Nemecka ako náhradu za 30 bojových vozidiel pechoty (BVP-1) darovaných Ukrajine. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR.

09.08.2023 15:58
leopard Foto:
Tank Leopardov 2A4 nemeckej výroby počas testov vo vojenskom priestore na Záhorí.
debata (7)

„Prebiehajúce cvičenie nepochybne vytvorí potrebné predpoklady na ďalší odborný rast trebišovských tankistov. Tanky Leopard doplnia náš tankový prápor, bojaschopnosť ťažkej mechanizovanej brigády a tým aj obranyschopnosť Slovenska,“ skonštatoval minister obrany SR Martin Sklenár.

Nemecké tanky na Slovensku chránia východné krídlo NATO
Video

Vojaci sa oboznamujú s teóriou o údržbe a starostlivosti, cvičia sa aj v ovládaní zbraňového systému tanku Leopard 2A4. Majú si tiež osvojiť praktické zručnosti a prevziať skúsenosti od nemeckých tankistov.

K starým sovietskym tankom pribudne 15...
K starým sovietskym tankom pribudne 15...
+4K starým sovietskym tankom pribudne 15...

Plnenie streleckých úloh bolo podľa príslušníkov 4. tankovej roty z trebišovského tankového práporu v porovnaní s tankom T-72 o niečo náročnejšie. „Streľba totiž prebiehala napríklad aj počas cúvania a väčšinou na pohyblivé terče. Veľkou devízou tankov Leopard sú napríklad systémy riadenia paľby zabezpečujúce streľbu, ako aj dokonalý prehľad o situácii na bojisku,“ priblížil rezort.

Vystrč pazúry! Česi takto poriadne otestovali nový tank Leopard
Video

Ozbrojené sily si už prevzali tri tanky Leopard, zvyšných dvanásť kusov bude dodaných priebežne do konca roka. Všetky tanky prechádzajú ešte pred odovzdaním komplexnou opravou v spoločnosti Rheinmetall Landsysteme GmbH.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #tank leopard