Nadácia blízka Orbánovi skupuje slovenské národné pamiatky. Maďarsko do nej dolieva milióny na ďalšie nákupy

Ani po oficiálnych upozorneniach našich diplomatov sa nezastavili. Firma s väzbami na maďarskú vládu naďalej rozširuje svoje portfólio nehnuteľností, do ktorého patria hlavne slovenské pamiatky. Ministerstvo kultúry medzitým mlčí. Hoci predošlé vedenie rezortu sľubovalo nájdenie systémového riešenia, to aktuálne neprejavuje záujem o ich vyvlastnenie ani nenavrhuje iný postup.

11.08.2023 06:00
Viktor Orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán.
debata (220)

Ikonická budova na Radničnom námestí v historickom centre Bardejova má od februára nového majiteľa, upozornil denník Sme. Kúpila ju je nenápadná spoločnosť z Dunajskej Stredy s názvom Manevi SK. Firma síce nie je známa širokej verejnosti, no vo vlastníctve má vyše desiatky pamiatkových budov v najlukratív­nejších častiach slovenských miest. V minulosti jej aktivity na našom trhu s nehnuteľnosťami vyvolali aj napätie medzi slovenským a maďarským rezortom diplomacie.

Ničivý požiar v Banskej Štiavnici. Plamene narobili miliónové škody
Video
Zdroj: TV Pravda

Ružová budova, ktorú tento rok nadobudla firma Manevi SK, sa nachádza v samom srdci Bardejova, teda v lokalite zapísanej do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Ide tiež o budovu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Mestu pritom nepatrila už dlhé roky. Vlastnil ju súkromník, ktorý ju následne vo februári predal spomenutej eseročke so sídlom v Dunajskej Strede.

Prepojená na maďarskú vládu

Investigatívne centrum Jána Kuciaka ešte v roku 2021 upozorňo­valo, že Manevi SK má tesné väzby na vládu Viktora Orbána. Je totiž slovenskou pobočkou maďarskej nadácie s názvom Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány, čo v preklade z maďarčiny znamená Nadácia pre zachovanie nehnuteľného dedičstva v strednej Európe. Zákon o jej zriadení schválil maďarský parlament a založením nadácie bol poverený osobne šéf tamojšieho rezortu diplomacie Péter Szjjártó.

Novozriadená inštitúcia zároveň nadobudla aktíva dvoch štátnych firiem v hodnote necelých 16 miliárd forintov (v tom čase 44 miliónov eur). Ide o nehnuteľnosti a finančné prostriedky. Nadácia následne zriadila niekoľko dcérskych firiem v susedných krajinách, ako sú Rumunsko, Chorvátsko, Srbsko, Slovinsko a Slovensko. Cez ne začala masívne skupovať historické a pamiatkové nehnuteľnosti na území cudzích štátov. Na Slovensku to robí práve cez eseročku Manevi.

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav... Foto: SITA, Diana Černáková
Wlachovský, Szijjártó Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský (vľavo) a šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Z Registra partnerov verejného sektora vyplýva, že medzi konečných užívateľov výhod tejto slovenskej firmy patria niekoľkí vysokopostavení predstavitelia maďarského ministerstva zahraničných vecí a obchodu. Nimi sú napríklad štátny tajomník rezortu Levente Magyar či zástupca štátneho tajomníka pre cezhraničnú spoluprácu Péter Kiss-Parciu, ako aj Orsolya Pacsay-Tomassichová, riaditeľka diplomatickej akadémie a bývalá zástupkyňa Szijjártóa.

Hoci nadácia existuje ešte len necelé dva roky, vo svojej zbierke už má 26 nehnuteľností v piatich susedných krajinách. Najväčší zoznam majetkov má práve na Slovensku, na našom území cez firmu Manevi SK vlastní až 14 pamiatkových budov a pozemkov. Podľa účtovnej závierky spoločnosti je ich hodnota spolu okolo 12 miliónov eur.

Skupujú chránené budovy

Budova v Bardejove, ktorá je zatiaľ najnovšou akvizíciou Manevi SK, už roky slúži ako komerčná nehnuteľnosť. Predtým v nej sídlila pobočka banky, nový majiteľ ju tiež neplánuje využívať na osobné účely. Priestory historickej budovy cez realitnú kanceláriu ponúka na prenájom, ako priestor vhodný na kancelárie, obchod, gastroprevádzku či bar.

Ak by nájomca alebo nový majiteľ chceli budovu opraviť, napríklad obnoviť jej interiéry, musia najskôr dostať povolenie úradov. Pretože budova je národnou kultúrnou pamiatkou, odsúhlasiť akýkoľvek zásah na nej musí Pamiatkový úrad SR. Tlačový útvar bardejovskej radnice pre Pravdu uviedol, že zatiaľ nemá informácie o plánovaných prácach ani od pamiatkarov, ani od nového majiteľa. Aj keď v Bardejove sa práce na historickej budove neplánujú, na ďalších pamiatkových nehnuteľnostiach maďarská nadácia už zapracovala.

Historické centrum mesta s Radničným námestím a... Foto: SHUTTERSTOCK
Bardejov Historické centrum mesta s Radničným námestím a meštianskymi domami.

Pamiatky ako investícia

Historická budova bývalej polikliniky v centre Komárna v posledných desaťročiach postupne chátrala. Mesto pred niekoľkými rokmi odhadovalo cenu jej rekonštrukcie na 8 až 10 miliónov eur. Touto sumou však nedisponovalo a vlani predalo zanedbanú kultúrnu pamiatku firme Manevi SK za 270-tisíc eur. Nový majiteľ sa v kúpnej zmluve zaviazal najneskôr do piatich rokov nehnuteľnosť zrekonštruovať a tento sľub podľa všetkého dodržal.

Bývalá poliklinika je od zimy obklopená lešením, na jar na jej fasádu zavesili plachtu s budúcim dizajnom budovy. Síce pamiatka stojí len pár metrov od mestskej radnice Komárna, vedenie mesta dodnes nevie, čo v jej interiéroch vybuduje firma s maďarským pozadím. Magistrát informácie o plánoch investora nemá. „V tomto je kompetentný majiteľ budovy. Samospráva určila len činnosti, čo tam nemôže byť, napríklad kasíno alebo iné hazardné hry,” uviedol pre Pravdu primátor Komárna Béla Keszegh.

Práce sa rozbehli aj v obci Betlanovce v okrese Spišská Nová Ves, kde maďarská nadácia vlani postupne odkúpila schátraný kaštieľ, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, vedľa stojacu kúriu s pozemkami a rozsiahly park. „V súčasnosti sú tieto pamiatky v dezolátnom stave, vrátane parku a priľahlých pozemkov, ktoré nie sú pokosené,” uviedla pre Pravdu starostka obce Slávka Kremnická.

Jediné, čo zatiaľ spravili predstavitelia Manevi SK, bolo, že požiadali o výrub drevín a kríkov na nadobudnutých pozemkoch. Porasty už boli vyrúbané, firma má teraz povinnosť do troch rokov nahradiť výsadby. V najbližšom čase by sa malo začať aj s reštaurovaním pamiatky a Stavebný úrad Betlanovce disponuje súhlasom krajského pamiatkového úradu, doplnila Kremnická.

Ďalšia investícia maďarskej nadácie smerovala do obce Veľký Kamenec v okrese Trebišov, kde Manevi SK skúpila pozemky s celkovou rozlohou 30-tisíc štvorcových metrov, na ktorých stojí zrúcanina hradu a dvojpodlažný klasicistický kaštieľ. Obe nehnuteľnosti sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Firma za pozemky a historické stavby zaplatila dokopy 151-tisíc eur.

Jakabov palác Čítajte viac Najvyšší súd rozhodne v kauze košického Jakabovho paláca, stopol verdikt krajského súdu

Spoločnosť sa pri kúpe zaviazala do piatich rokov zrekonštruovať kaštieľ a začať archeologický prieskum zrúcaniny hradu. Po oprave kaštieľa tiež musí obci vyhradiť miestnosť pre múzeum, v ktorom budú umiestnené pamiatky „majúce miestny charakter”. Kúpna zmluva však neobsahuje informácie o tom, čo by malo vzniknúť v ďalších priestoroch pamiatky.

„Nehnuteľnosti budú slúžiť iba takému účelu, ktorý bude v súlade s právnymi predpismi, dobrými mravmi a nebude znamenať zneuctenie charakteru miesta a stavby,” uvádza sa v dokumente. Starosta obce do uzávierky nereagoval na otázky Pravdy o tom, či už práce na pamiatke boli rozbehnuté, ani o plánoch nového majiteľa s budovou kaštieľa.

Medzi prvými nákupmi Manevi SK bola tiež budova liečebného domu Lávra v secesnom štýle, ktorá sa nachádza v pešej zóne Trenčianskych Teplíc. V minulosti slúžila na ubytovanie pacientov a hostí tamojších kúpeľov. Nový majiteľ žiadal pamiatkarov o povolenie prestavať liečebný dom na štvorhviezdič­kový hotel.

Pamiatka na prenájom

Maďarská vládna nadácia tak cez slovenskú dcérsku firmu skupuje historické budovy za pomerne nízke ceny, keďže obciam sa skôr oplatí chátrajúce pamiatky predať, než sa o ne starať. Používa však aj inú stratégiu: odkupuje nehnuteľnosti, na ktorých sa dá zarobiť bez väčších investícií do opravy a reštaurátorských prác.

Za dva roky Manevi dokázala nadobudnúť historické budovy na centrálnych námestiach a uliciach v Bratislave, Košiciach, Trenčíne, Kežmarku či v centre Levoče, ktoré sú tiež zapísané na zozname UNESCO. Mnohé pamiatkové budovy už predtým slúžili na prenájom kancelárskych priestorov.

Historické centrum Kežmarku Foto: SHUTTERSTOCK
kežmarok, nemeckí osadníci Historické centrum Kežmarku

Zistiť cenu, za ktorú slovenská firma s väzbami na maďarskú vládu skupovala nehnuteľnosti, je však náročné. Takmer vždy odkupuje chránené pamiatkové stavby od súkromných majiteľov. Realitní makléri odhadovali hodnotu budov patriacich Manevi v Košiciach a v Bratislave na niekoľko miliónov eur. Na druhej strane ide o priestory v lukratívnych častiach veľkých slovenských miest, a preto nový majiteľ zrejme na nehnuteľnostiach bude môcť dobre zarobiť.

Podľa zistení Pravdy mnohé budovy vo vlastníctve Manevi naďalej sú v ponuke na komerčný prenájom a firma nežiadala o povolenie na ich opravu alebo rekonštrukciu. „Na stavebnom úrade neevidujeme žiadnu žiadosť na stavebné povolenie ani ohlásenie stavebných úprav. Budova nie je v majetku mesta už od roku 2005,” reagovala na otázky Pravdy radnica Trenčína, kde eseročka vlani kúpila budovu meštianskeho domu na Mierovom námestí. Podobné odpovede sme dostali z Kežmarku, kde Manevi ponúka priestory národnej pamiatky na prenájom.

Štát nemá záujem a peniaze

Skupovanie národných kultúrnych pamiatok ide firme z Dunajskej Stredy jednoducho. Štát má podľa zákona pri predaji takýchto nehnuteľností predkupné právo, no takmer nikdy ho nevyužíva. „Štát odkupuje národné kultúrne pamiatky len veľmi výnimočne, pretože pre ne nemá účelové využitie, nevytvára zatiaľ fondy na odkupovanie pamiatok ani na údržbu týchto objektov,” vysvetlilo pre Pravdu ministerstvo kultúry, ktoré túto tému zastrešuje na vládnej úrovni.

Rezort zároveň pripomenul, že z pohľadu ochrany kultúrneho dedičstva je najdôležitejšia adekvátna starostlivosť o národné kultúrne pamiatky. „Naše zákony nezakazujú vlastniť národnú kultúrnu pamiatku subjektom so sídlom mimo Slovenskej republiky,” uzavrel v stanovisku.

Divadlo Aréna Petržalka rekonštrukcia Vodná veža Čítajte viac Zrekonštruovali Národnú kultúrnu pamiatku Vodná veža v areáli Divadla Aréna na Tyršovom nábreží

Aj keď zákon to nezakazuje, ide o citlivú tému. Pred dvoma rokmi, keď maďarská nadácia len rozbiehala svoje aktivity na Slovensku, bolo badať prvé napätie v diplomatických vzťahoch. Ivan Korčok, ktorý v tom čase viedol slovenský rezort diplomacie, napríklad vlani vyčítal nákupy nehnuteľností prostredníctvom nastrčenej nadácie maďarskému náprotivkovovi Péterovi Szijjártóovi. „Chceme, aby to prebiehalo po vzájomnom súhlase a nedozvedali sme sa o tom až neskôr,“ uviedol vtedy Korčok. Szijjártó namietal, že predkupné právo malo slovenské ministerstvo kultúry, ktoré ho nevyužilo.

Téma podľa ministerstva zahraničných vecí žije aj dnes. „Otvárame ju pri všetkých bilaterálnych stykoch s maďarskými predstaviteľmi – naposledy počas rokovaní ministra Wlachovského s jeho maďarským náprotivkom v Budapešti. Chceme veriť, že sme v tejto veci dosiahli s maďarskou stranou pokrok a dohodu,” uviedol rezort pre Pravdu.

Ministerstvo doplnilo, že v prípade Manevi SK ide o vlastníctvo k nehnuteľnostiam na Slovensku obchodnou spoločnosťou zriadenou podľa slovenského právneho poriadku. „Jej právo nadobúdať nehnuteľnosti v SR nie je naším právnym poriadkom obmedzené,” pripomenul rezort diplomacie.

Russia Ukraine War Summit Čítajte viac Financial Times: Zakarpatskí Maďari sa odvracajú od Viktora Orbána

Nákupy zrejme pokračujú

Nadácia pre zachovanie nehnuteľného dedičstva v strednej Európe, ktorá vlastní slovenskú firmu Manevi, bola síce zriadená maďarskými štátnymi orgánmi, no o jej fungovaní a cieľoch nie sú žiadne informácie. Nadácia nemá webovú stránku a nezverejňuje údaje verejného záujmu, takže nie je veľmi jasné, čo robí s majetkom štátu, ktorý jej bol darovaný, upozorňuje maďarský portál Atlatszo.

Hodnota majetku nadácie pritom narástla na vyše 56 miliónov eur a značná časť jej finančných prostriedkov išla práve na Slovensko. Účtovná závierka firmy Manevi SK za minulý rok odhaľuje, že spoločnosť je vlastníkom budov v hodnote deviatich miliónov eur a pozemkov, cena ktorých prevyšuje tri milióny.

A hoci spoločnosť využíva na nákupy výlučne vlastné financie, teda nekupuje na úver, jej finančný majetok neubúda, ale narastá. Materská nadácia z Maďarska totiž nalieva peniaze do eseročky cez kapitálové fondy, hodnota ktorých stúpla z 11 na 14 miliónov eur len v priebehu uplynulého roka. Tieto prostriedky bude môcť firma použiť na nové nákupy nehnuteľností na území Slovenska.

© Autorské práva vyhradené

220 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Viktor Orbán #ministerstvo zahraničných vecí #národná kultúrna pamiatka