„Zavedenie telových kamier pre príslušníkov Policajného zboru považujem za nutnosť najmä v súvislosti s prípadmi, ktoré pribúdajú a ja ich ako verejný ochranca práv preskúmavam,“ uviedol Dobrovodský.
Obrazovo-zvukový záznam by sa mal podľa ombudsmana vyhotovovať z každého služobného zákroku, pri ktorom dochádza k zásahu do základných práv a slobôd fyzických osôb. Odporučenie ombudsmana bolo aj súčasťou informácie zo zasadnutia Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ktoré vzala tento týždeň na vedomie vláda.
„Vzhľadom na zmeny vo vedení ministerstva vnútra zámer obstarať telové kamery pre políciu a kroky v súvislosti s ním vykonané bude potrebné opätovne prekonzultovať. Bližšie informácie poskytneme po oficiálnom rozhodnutí,“ uviedlo pre TASR ministerstvo.
Na zavedenie telových kamier vyzývala ministerstvo vnútra ešte bývalá verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová aj jej nástupkyňa Mária Patakyová. Dôvodom boli viaceré policajné pátracie akcie v rómskych osadách, ako napríklad v roku 2013 v osade Budulovská pri Moldave nad Bodvou či v roku 2015 v obci Vrbnica v Michalovskom okrese.
Súťaž na kamerové systémy pripravovanú predošlým vedením Úrad pre verejné obstarávanie zrušil pre vážne deficity v transparentnosti a hospodárnosti. Pod vedením exministra Romana Mikulca zrealizovalo MV SR v decembri 2021 na nákup telových kamier prípravné trhové konzultácie.