Autorkou bola študentka študijného programu výrobná technika na Fakulte techniky TUZVO, dnes už inžinierka Silvia Kopčanová a jej vedúcou Mária Vargovská z tej istej fakulty. Ako uviedol hovorca TUZVO Ján Lichý, hodiny vznikli v univerzitných vývojových dielňach a laboratóriách.
Hodiny boli vyhotovené z preglejky a s pomocou laserového zariadenia sa zhotovili jednotlivé mechanizmy hodín.
Vyhotovené boli z preglejky a s pomocou laserového zariadenia sa zhotovili jednotlivé mechanizmy hodín. „Ich špecifický hodinový mechanizmus je dnes už chránený ako predmet úžitkového vzoru podaného na Úrade priemyselného vlastníctva SR,“ pripomenul.
Silvia Kopčanová ako študentka TUZVO vytvorila ojedinelé drevené hodiny
Ako ďalej informoval, pri návrhu každého hodinového mechanizmu je veľmi dôležitý tvar a presnosť výroby. „O to viac v prípade drevených hodín, kde je pri pohybe celej hodinovej sústavy potrebné prekonať veľké trecie sily vznikajúce práve pri drevených výrobkoch. Práve riešenie tohto technického problému bolo predmetom spomenutej diplomovej práce,“ priblížil.
Pohyb samotného hodinového mechanizmu je zabezpečovaný prostredníctvom kyvadla, ktoré premieňa kývavý pohyb na pohyb krútiaci, pričom kinetická energia pre chod hodín je dodávaná zo závažia, na ktoré pôsobí gravitačná sila. Takéto riešenie prináša nový variant konštrukčného riešenia krokového mechanizmu hodín zabezpečujúceho fungovanie nástenných drevených hodín.