"Vojna v slovenských bezpečnostných zložkách" sa začala po voľbách v roku 2020

Po posledných parlamentných voľbách na konci februára 2020 začala elitná jednotka polície NAKA stíhať niekoľko desiatok sudcov, pracovníkov justície, podnikateľov a niekdajších vysokých úradníkov vrátane bývalého vedenia polície z obdobia, keď boli pri moci Smer Roberta Fica. Jeho strana skončila po posledných voľbách v opozícii. Niektorí zo stíhaných v citlivých kauzách sa medzitým priznali a boli odsúdení, alebo spolupracujú s kriminalistami.

17.08.2023 13:30
polícia, NAKA, mimoriadne1, mim1 Foto:
Ilustračné foto.
debata (14)

Výber hlavných udalostí

3. júna 2021 – Jednotka NAKA zadržala riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriana Szabóa, ktorý má okrem iného odhaľovať korupciu v radoch polície. Ako vedúci kontrolného orgánu bol Szabó podozrivý, že sa nechal podplácať hotovosťou a spotrebnou elektronikou, aby nestíhal trestné činy policajtov, a tiež že vynášal informácie zo svojho úradu. Vláda odvolala Szabóa v polovici júna z funkcie a v októbri Szabó uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú súd schválil. Za branie úplatkov v celkovej hodnote najmenej 20 000 eur dostal Szabó trest tri roky väzenia, ktorý mu bol odložený na skúšobnú dobu piatich rokov, dostal tiež pokutu 25 000 eur a sedemročný zákaz pôsobenia vo verejných funkciách.

26. augusta 2021 – Prokuratúra obvinila zo zneužitia právomocí a z marenia spravodlivosti policajného prezidenta Petra Kovaříka. Bol stíhaný za to, že v júli prerušil akciu policajnej inšpekcie voči svedkom v prípadoch, ktoré vyšetrovala jednotka NAKA. Dvaja zo spomínaných svedkov, ktorých policajná inšpekcia obvinila okrem iného z krivej výpovede, ušli. Jedného z nich medzitým zadržali príslušníci NAKA, ďalší podľa médií požiadal o azyl v Chorvátsku. Podľa Kovaříka policajná inšpekcia porušila pri zásahu interné predpisy. Kovařík následne ohlásil rezignáciu. jeho dočasným nástupcom sa stal v septembri 2021 Štefan Hamran.

Ódor: Kým nemáme informácie, nemali by sme reagovať hystericky, ani fňukať na tlačových konferenciách
Video
Zdroj: Úrad vlády SR

13. septembra 2021 – Slovenská policajná inšpekcia zadržala štyroch vyšetrovateľov jednotky NAKA pre podozrenie z manipulovania s výpoveďou svedkov, a na príkaz prokurátora zatkla aj svojho dočasného šéfa Petra Scholtza. Štvoricu vyšetrovateľov spája činnosť v policajnom tíme, ktorý odhaľoval korupciu niekdajších policajných špičiek. Nasledujúceho dňa prokurátor obvinil Scholtza zo zneužitia právomocí a z marenia spravodlivosti, stíhaniu čelili tiež štyria zadržaní vyšetrovatelia NAKA, a to v súvislosti s postupom pri vyšetrovaní jednej zločineckej skupiny i samotnej policajnej inšpekcie. Vtedajší premiér Eduard Heger komentoval udalosť slovami, že v krajine vrcholí zápas o právny štát a že dochádza k pokusom o zastrašovanie a vyhrážanie sa ľuďom, pre ktorých je spravodlivosť najvyššou prioritou.

1. októbra 2021 – Štvoricu obvinených kriminalistov NAKA bratislavský krajský súd prepustil z väzby. Zmenil tak rozhodnutie súdu prvej inštancie a samotné stíhanie kriminalistov označil za neopodstatnené. Z väzby bol prepustený aj obvinený dočasný šéf policajnej inšpekcie. Prokuratúra však trvala na obvinení v prípade, ktorý médiá označili za vojnu v bezpečnostných zložkách štátu.

18. júla 2023 – Súd uznal za vinného bývalého šéfa operatívcov jednotky NAKA Jána Kaľavského z korupcie a z vynášania informácií o policajných raziách. Vymeral mu trest sedem rokov väzenia a pokutu 5 000 eur, voči verdiktu sa možno odvolať. Kaľavský sa na procese osobne nezúčastnil a medzitým požiadal v Bosne o azyl, svoje stíhanie označil za pomstu bývalých kolegov.

Hamran: Budujeme právny štát, štátna mafia má neobmedzené finančné prostriedky
Video
Zdroj: TV Pravda

28. júla 2023 – Najvyšší súd SR s definitívnou platnosťou odsúdil za korupciu bývalého policajta Mariána Kučerku na desať a pol roka väzenia a prepadnutie majetku. Kučerka bol vyšetrovateľom národnej jednotky finančnej polície a za úplatky zametal prípady pod koberec. Expolicajt sa zdržiava v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Odvolací súd vypísané pojednávania v Kučerkovom prípade opakovane zrušil. Na Kučerku bol vydaný európsky zatykač, ale Sarajevo ho nevydalo a miestne orgány jeho žiadosť o azyl stále posudzujú.

11. augusta 2023 – Jednotka NAKA zadržala bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Gašpar rezignoval na funkciu policajného prezidenta v roku 2018 po tlaku časti politikov a verejnosti, ktorá po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovala na protestoch jeho odchod z vedenia polície. Čelí stíhaniu aj v inej kauze, ktorá súvisí s podozrením zo zneužívania polície. Teraz ho obvinili z korupcie. Gašpar je na poprednom mieste kandidátnej listiny Smeru pre septembrové parlamentné voľby.

14. augusta 2023 – Slovenský policajný prezident Štefan Hamran povedal novinárom, že na Slovensku sa v minulosti zneužívala štátna moc, aby sa upevnil vplyv oligarchov či politikov na trestné konanie. Urobil tak v reakcii na kritiku strany Smer expremiéra Roberta Fica v súvislosti so zadržaním a stíhaním Gašpara

17. augusta 2023 – Elitná jednotka slovenskej polície NAKA podnikla razie v budovách civilnej tajnej služby SIS a Národného bezpečnostného úradu. Zadržala tiež najmenej dvoch kriminalistov z niekdajšieho tímu policajnej inšpekcie, ktorý vyšetroval podozrenie z manipulovania vyšetrovania členmi NAKA. Títo členovia policajnej inšpekcie stáli v roku 2021 za obvinením štvorice vyšetrovateľov NA­KA.

Fico o zásahoch NAKA: Je to štátny prevrat
Video
Zdroj: TV Pravda
14 debata chyba
Viac na túto tému: #NAKA