Čaputová: Žiadny prevrat sa nekoná. Nik vám krajinu neunáša, dodal premiér

Prezidentka Zuzana Čaputová po zasadnutí bezpečnostnej rady vyhlásila, že žiadny policajný prevrat sa po štvrtkovom zásahu NAKA v krajine nekoná. Premiér Ľudovít Ódor uviedol, že Slovensko je stále právny štát, kde platí zákon.

18.08.2023 09:43 , aktualizované: 11:55
Zuzana Čaputová / Ľudovít Ódor / Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Ľudovít Ódor po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu 18. augusta 2023
debata (891)

Ódor po vyhodnotení aktuálnej situácie v spojitosti s policajnými zásahmi rozhodol zvolaní Bezpečnostnej rady SR. Jej členovia sa stretli na Úrade vlády o ôsmej hodine. Premiér o tomto kroku vopred informoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa na zasadnutí osobne zúčastnila.

Prezidentka Čaputová: Žiadny policajný prevrat na Slovensku neprebieha, prebieha vyšetrovanie trestných činov
Video

Predmetom rokovania rady bola funkčnosť inštitúcií, ktorých hlavných predstaviteľov majú v hľadáčiku elitní policajti. „Všetkých občanov chcem uistiť, že tieto inštitúcie sú vedené námestníkmi obvinených riaditeľov,“ uviedla prezidentka.

„Žiadny policajný prevrat na Slovensku neprebieha, prebieha vyšetrovanie trestných činov,“ dodala. O policajnom prevrate hovoril vo štvrtok predseda Smeru Robert Fico. Pripomenula, ako sa aj v minulosti páchatelia alebo podozrivé osoby priznali, niektorí sú už odsúdení.

štefan hamran Čítajte viac Akcia Rozuzlenie: Obvinili šéfa SIS Aláča, jeho predchodcu Pčolinského, šéfa NBÚ Konečného a troch ďalších

V skorých ranných hodinách sa vo štvrtok rozbehla policajná akcia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Rozuzlenie. Dôvodom majú byť manipulácie výpovedí a vyšetrovanie najväčších káuz. V akcii sa NAKA zamerala na bývalých členov tímu Oblúk z inšpekcie ministerstva vnútra, ktorý v minulosti vyšetroval príslušníkov NAKA, ľudovo nazývaných čurillovcov.

Elitná jednotka polície vykonala razie v budovách Slovenskej informačnej služby (SIS) a Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Samotné vyšetrovanie však polícia rozbehla už vlani v apríli, pričom obvinenia sa týkajú podozrení zo založenia zločineckej skupiny, zneužitia právomoci verejného činiteľa, ale aj marenia spravodlivosti.

Ľudovít Ódor Čítajte viac Ódor po zásahu NAKA zvolal bezpečnostnú radu, Kollár na pondelok mimoriadny parlament

Hlava štátu priznala, že aktuálne kroky polície sú „pozorne vnímané nielen doma, ale aj v zahraničí“. „Nič nás politikov neoprávňuje k predčasným záverom,“ reagovala na tlačové konferencie Smeru. Rozhodnúť má podľa nej prokuratúra a súdy, nie pocity.

Čaputová skonštatovala, že „intervencia politickej moci“ by bola na mieste jedine vtedy, ak by súdy konštatovali nedôvodnosť trestného stíhania v prípadoch, ak by padli voči obvineným návrhy na väzobné stíhanie. „Dnes v takejto situácii nie sme,“ ozrejmila Čaputová s tým, že sa prípad vyšetruje zákonne pod dohľadom špeciálnej prokuratúry.

Podľa nej sa v najbližších hodinách verejnosť dozvie či prokurátor navrhne väzbu. Zároveň poprela, že by o trestných stíhaniach bola informovaná vopred a že by to riadila. Voči falošným tvrdeniam šéfa Smeru Fica sa chce brániť aj súdne.

„Mnohí z vás sú znepokojení a podráždení a čelíte neutíchajúcemu prívalu tlačových konferencií a pýtate sa, čomu veriť a čomu nie,“ zdôraznil Ódor.

Tlačová beseda predstaviteľov strany Smer Roberta Kaliňáka a Roberta Smeru na tému 'Policajný prevrat'. Čítajte viac Politológ Štefančík: Ak ľudia chcú nedôverovať polícii, nech počúvajú Fica ešte pozornejšie

Premiér tiež vyhlásil, že „Slovensko je právny štát, nezávislosť prokuratúry a súdov nikam nezmizla“. To však podľa neho „neznamená, že si môžu robiť, čo chcú“. O policajnom zásahu sa, podobne ako šéf SIS Michal Aláč, dozvedel z médií.

Michal Aláč Čítajte viac Šéfa SIS Michala Aláča po výsluchu na NAKA zadržali

Premiér podotkol, že nezmysly zaplavujú mediálny priestor. „Je vzácnosťou keď zaznie pravda či tvrdenia opierajúce sa o fakty,“ skonštatoval, pričom aktéri podľa neho „šíria strach a nenávisť kvôli lacným politickým bodov“.

„Spoločne s pani prezidentkou konáme v medziach zákona, nežijeme v dobe našich ľudí,“ skonštatoval. Zdôraznil, že pre neho, ako pre predstaviteľa vlády úradníkov, „neexistuje opozícia či koalícia“.

fico, hamran Čítajte viac Politológ Lenč: Bolo zrejmé, že Kollár je nervózny. Zásah NAKA u Pčolinského a Aláča môže pohnúť preferenciami

„Kto iný ako súd má rozhodovať o tom, kto je vinný alebo nevinný,“ spýtal sa Ódor. Pýtal sa, či sú ľudia nevinní len ak sú na niekoho kandidátke, či sa nevinnosť týka len prvej desiatky alebo všetkých, čo kandidujú. Podobne ako prezidentka odmietol, že by akokoľvek zasahoval do práce OČTK.

„Chce nám niekto povedať, že ľudia na popredných miestach kandidátok sú nedotknuteľní. Kto sú tí beztrestní ľudia,“ pokračoval s tým, že až najbližšie dni rozhodnú, či došlo alebo nedošlo k porušeniu zákona. „Pre mňa sú dôležité dôkazy, nie pocity,“ zdôraznil.

Vyhlásenie prezidentky Čaputovej a premiéra Ódora po zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu
Video
Zdroj: TV Pravda

Aká je úloha Bezpečnostnej rady SR?

Bezpečnostná rada má deviatich členov. Patrí sem: podpredsedníčka rady Lívia Vašáková, minister financií Michal Horváth, minister obrany Martin Sklenár, minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský, ministra hospodárstva Peter Dovhun, ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová, minister dopravy Pavol Lančarič a šéf rezortu vnútra Ľudovít Ódor.

Bezpečnostná rada Slovenskej republiky v mieri sa ako poradný orgán vlády SR podieľa na vytváraní a realizácii bezpečnostného systému Slovenskej republiky, plnení medzinárodných záväzkov v oblasti bezpečnosti, vyhodnocuje bezpečnostnú situáciu v Slovenskej republike a vo svete; pripravuje pre vládu návrhy opatrení na zachovávanie bezpečnosti Slovenskej republiky, na predchádzanie krízovým situáciám, ako aj návrhy na riešenie vzniknutej krízovej situácie.

Strana SaS ešte pred závermi z bezpečnostnej rady očakávala, že jej výsledkom bude odvolanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča.

Podľa liberálov je neprijateľné, aby na čele tajnej služby stál obvinený človek. Riaditeľa SIS menuje a odvoláva prezident SR na návrh vlády SR. „Veríme, že výsledkom zasadania bezpečnostnej rady bude zvolanie vlády, na ktorej bude prijatý návrh na odvolanie Michala Aláča z funkcie riaditeľa SIS,“ konštatuje poslanec parlamentu Juraj Krúpa (SaS).

Strana podľa neho považuje za nevyhnutné, aby sa aj týmto krokom aspoň čiastočne prinavrátila dôvera v právny štát.

© Autorské práva vyhradené

891 debata chyba
Viac na túto tému: #Bezpečnostná rada SR #vojna v polícii #akcia Rozuzlenie