Pčolinského budú stíhať na slobode: Za mreže sa ani nechystal, zobral si však topánky bez šnúrok

Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský bude stíhaný na slobode, potvrdil jeho advokát Marián Bošanský. Jeho sobotný výsluch sa skončil krátko pred 23.00 h, Pčolinský je obvinený v rámci akcie NAKA pod názvom Rozuzlenie.

19.08.2023 10:11 , aktualizované: 23:35
Vladimír Pčolinský Foto:
Vladimír Pčolinský
debata (100)

Informoval o tom portál Aktuality. Pčolinský na NAKA vypovedal po súčasnom šéfovi Slovenskej informačnej služby Michalovi Aláčovi, ktoré vyšetrovateľ v piatok zobral do väzby.

Pčolinský prišiel na políciu v sobotu krátko pred 10. hodinou. O detailoch obvinenia nechcel médiám viac povedať, pretože mu zatiaľ nebolo doručené a oboznámi sa s ním až dnes na výsluchu. K piatkovému zatknutiu Aláča jeho predchodca uviedol, že podobný osud môže postretnúť aj jeho.

Čaputová a Ódor po Bezpečnostnej rade: Žiadny prevrat sa nekoná
Video

„Zobral som si lieky, nemám topánky so šnúrkami, zobral som si preukaz poistenca, občiansky preukaz. Za mreže sa nechystám, ale som pripravený," povedal.

Advokát Marián Bošanský, ktorý zastupuje Aláča a aj Pčolinského, je presvedčený, že Aláč pôjde na slobodu. Aláč podľa jeho slov obvinenie odmieta. „Je nepredstaviteľné, aby zločinecká skupina mohla existovať v čase, kedy bol bývalý šéf SIS Pčolinský vo väzbe a Aláč nepoznal hlavu zločineckej skupiny," uviedol Bošanský pre viaceré médiá. Ako Bošanský ďalej informoval, od rána prebiehala konfrontácia, vyšetrovateľ vysvetlil dôvody kolúzneho zadržania. Aláč podľa slov Bošanského vníma zadržanie ako nevyhnutné, aby objasnil všetky podozrenia. Zostáva pritom zadržaný ešte minimálne jeden deň.

Dnes prebieha výsluch Pčolinského, ktorý má podľa Bošanského k prípadu čo povedať a očakáva, že výsluch vnesie svetlo do prípadu. Nepredpokladá, že by niekto dal súhlas so vzatím jeho klientov do väzby. Bošanský v sobotu ráno označil prístup vyšetrovateľa za korektný. Snaží sa podľa neho odstrániť kolúzne dôvody zadržania Aláča v rámci 48-hodinovej lehoty. Uvedomuje si, v akej funkcii jeho klient je a chápe kolúzne dôvody zadržania. Verí však, že polícia v krátkej dobe vypočuje potrebných svedkov. Aláč podľa slov Bošanského nezvažuje odchod z funkcie a odmieta obvinenie vo všetkých bodoch. Vidia v ňom viacero nezrovnalostí a považujú ho za nelogické.

Obava z marenia vyšetrovania

„Vo veci M. A. aktuálne prebiehajú procesné úkony zo strany polície, osoba V. P. v týchto chvíľach vypovedá na NAKA. Po ukončení procesných úkonov polície bude so závermi oboznámený službukonajúci prokurátor ÚŠP, ktorý si vec dôkladne preštuduje a následne rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

Aláča polícia zadržala pre možné marenie vyšetrovania. Vyšetrovateľ sa teda obával, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených. Polícia ho v cele môže držať 48 hodín. To je čas, ktorý má vyšetrovateľ s prokurátorom na to, aby sa rozhodli, či bude pre šéfa SIS žiadať väzbu.

K zadržaniu šéfa tajných sa bližšie nevyjadrila ani SIS. „Slovenská informačná služba vzala na vedomie výsledky prvotných procesných úkonov orgánov činných v trestnom konaní. S cieľom nezasahovať do priebehu trestného konania v tomto štádiu sa SIS nebude k veci vyjadrovať,“ skonštatovala hovorkyňa.

fico, hamran Čítajte viac Politológ Lenč: Bolo zrejmé, že Kollár je nervózny. Zásah NAKA u Pčolinského a Aláča môže pohnúť preferenciami

Policajný prezident Štefan Hamran vo štvrtok informoval, že polícia zadržala a obvinila bývalých členov tímu Oblúk z inšpekcie ministerstva vnútra, ktorý v minulosti vyšetroval príslušníkov NAKA, ktorých ľudovo prezývajú čurillovci, a tiež bezpečnostné špičky štátu. Za zásahom NAKA sú podozrenia z manipulácie výpovedí a vyšetrovanie najväčších káuz od volieb v roku 2020.

Kollár o NAKA: Kto sa im postavil do cesty, bol odstránený
Video

Medzi obvinenými sú okrem Aláča a Pčolinského aj riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Roman Konečný. Obvinení sú aj podnikateľ Petr Košč, ktorý je dlhodobo na úteku, ďalej bývalý policajt Ján Kaľavský, ktorý je v Bosne a Hercegovine, a tiež bývalý príslušník SIS Martin Ciriak. Toho sa polícii podarilo zadržať. Polícia zadržala aj dvoch podozrivých, ktorí však nie sú obvinení – aktívneho policajta Michala Višvádera a vyšetrovateľa Jozefa Khandla.

Kto je kto v Akcii Rozuzlenie

Obvinení

  • Peter Košč je podnikateľ, ktorý je v pátraní od 1. apríla 2021. Obžalovaný je aj v inej trestnej veci.
  • Vladimír Pčolinský je bývalý riaditeľ SIS, obvinený je tiež v inej trestnej veci.
  • Michal Aláč je riaditeľ SIS.
  • Ján Kaľavský je bývalý príslušník NAKA, ktorý je v pátraní od 7. októbra 2021 a je neprávoplatne odsúdený.
  • Martin Ciriak je bývalý príslušník SIS. Zadržali ho ako obvineného 17. augusta 2023.

Zadržaní ako podozriví 17. augusta 2023

  • Jozef Khandl je príslušník NAKA.
  • Michal Višváder je aktívny policajt a bývalý príslušník Úradu inšpekčnej služby.
Ľudovít Ódor Čítajte viac Ódor po zásahu NAKA zvolal bezpečnostnú radu, Kollár na pondelok mimoriadny parlament

© Autorské práva vyhradené

100 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #NAKA #Vladimír Pčolinský #akcia Rozuzlenie