Efekt Pellegrini. U žien boduje aj Kollár, u mužov prepadol. Progresívci zhodne na druhom mieste

Ženy by v parlamentných voľbách najčastejšie volili stranu Hlas, hlasovalo by za ňu 19 percent z nich. Medzi mužským elektorátom dominuje Smer s 20 percentami. U mužov i žien je na druhom mieste hnutie Progresívne Slovensko. Medzi mužmi majú 17 percent voličov, medzi ženami o dve percentá viac.

19.08.2023 21:22
Pellegrini Foto: ,
Líder Hlasu Peter Pellegrini.
debata (36)
Pellegrini v Ide o pravdu: Mrzí ma, že dnes je Hlas zaujímavý len tým, s kým pôjdeme. Urobíme koalíciu stabilnou
Video

Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ. Prieskum bol realizovaný v dňoch 7. až 14. augusta, na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov, ktorým bola položená otázka: „Skúste si prestaviť, že by sa parlamentné voľby do NR SR konali už teraz najbližší víkend. Ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?". Respondentom bol predložený zoznam všetkých kandidujúcich subjektov, mohli si vybrať len jednu možnosť. U žien na treťom mieste skončil Smer s 18 percentami, u mužov to bol Hlas, za ktorý by hlasovalo 11 percent z nich.

Billboard strany Saska, august 2023
Billboard strany Hlas-SD, kniha Petra Pellegriniho
+12Billboard hnutia OĽaNO, august 2023

Ženy by do parlamentu posunuli aj hnutie Sme rodina so siedmimi percentami, no od mužských voličov by získalo štyri percentá. U nich sa na štvrtom mieste umiestnilo hnutie Republika, ktorému by svoj hlas odovzdalo 10 percent mužského voličstva. U voličiek Republika získala tri percentá hlasov. Koalícia OĽaNO a priatelia by aj u voličov, aj u voličiek prekročila sedempercentné kvórum pre koalície, keďže medzi ženami by za ňu hlasovalo sedem percent a medzi mužmi osem percent elektorátu. Muži i ženy by tiež poslali do NR SR stranu Sloboda a Solidarita, ktorá má medzi mužským voličstvom osempercentnú podporu, od žien by dostala päť percent hlasov. Do parlamentu by sa dostalo aj Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH), za ktoré by zahlasovalo sedem percent mužov a šesť percent žien. Slovenskej národnej strane (SNS), by svoj hlas odovzdalo päť percent žien a o percento viac mužov.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #predčasné voľby 2023