Riaditeľa SIS Michala Aláča prepustili, prezidentku žiada o zbavenie mlčanlivosti

Riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča prepustili zo zadržania, potvrdil odbor komunikácie policajného prezídia.

20.08.2023 08:31 , aktualizované: 09:52
aláč Foto: ,
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Michal Aláč odchádza po skončení Bezpečnostnej rady SR 27. apríla 2022 v Bratislave.
debata (233)

Šéf tajnej služby obvinenie na nedeľnom brífingu opätovne odmietol. Tvrdí, že všetky skutočnosti bude vedieť vysvetliť po zbavení mlčanlivosti. „Som viazaný povinnosťou mlčanlivosti, takže som sa mohol vyjadriť len k určitým skutočnostiam. Ostatné doplním potom, keď budem pani prezidentkou zbavený mlčanlivosti. Vo všeobecnosti skutok odmietam a všetky skutočnosti, ktoré sú v tom skutku opísané, budem vedieť vysvetliť po zbavení mlčanlivosti,“ uviedol Aláč s tým, nevidel žiaden dôvod na zadržanie.

Hamran o akcii Rozuzlenie, kde šla NAKA zatknúť aj špičky SIS a NBÚ
Video

Aláč tiež uviedol, že platí prezumpcia neviny a z funkcie odísť neplánuje. Deklaroval, že spolupracoval s vyšetrovateľmi a chápe ich snahu skutok objasniť. Aj oni podľa neho musia pochopiť, že spravodajská činnosť je utajovaná, preto nemohol pri prvom výsluchu všetko objasniť.

Konfrontácia so svedkom

Jeho právny zástupca Marián Bošanský priblížil, že počas zadržania šéfa SIS prebiehala konfrontácia jeho výpovede s iným svedkom. Obhajoba si myslí, že dôvody na zadržanie pominuli skôr, ako bol prepustený. Bošanský považuje obvinenie za nelogické. Nič podľa neho nepreukazuje existenciu zločineckej skupiny a jej fungovanie. Podotkol, že preukázané nebolo ani zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

fico, hamran Čítajte viac Politológ Lenč: Bolo zrejmé, že Kollár je nervózny. Zásah NAKA u Pčolinského a Aláča môže pohnúť preferenciami

Po vykonaní úkonov dospel vyšetrovateľ k názoru, že dôvody väzby pominuli, stotožnil sa s tým aj službukonajúci prokurátor špeciálnej prokuratúry. „V zákonnej lehote zadržania boli zo strany orgánov činných v trestnom konaní vykonávané také úkony, ktorých cieľom bolo v súlade so zásadou kontradiktórnosti vykonať preverenie všetkých skutočností vzťahujúcim sa k dôvodom väzby, vrátane skutočností uvádzaných samotným obvineným,“ priblížila polícia.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) informoval o tom, že službukonajúci prokurátor sa stotožnil s dôvodnosťou vedeného trestného stíhania. „V trestnej veci obvineného Michala A. a spol. bolo vydané uznesenie o vznesení obvinenia so súhlasom dozorového prokurátora ÚŠP. Podľa dozorového prokurátora tak doposiaľ získané dôkazy plne odôvodňujú vznesenie obvinenia šiestim obvineným osobám,“ doplnila hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová.

Kollár o NAKA: Kto sa im postavil do cesty, bol odstránený
Video

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok obvinila viacero osôb, medzi nimi šéfov SIS a Národného bezpečnostného úradu. Obvinenie šéfa SIS a ďalších štyroch osôb sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

Kto je kto v Akcii Rozuzlenie

Obvinení

  • Peter Košč je podnikateľ, ktorý je v pátraní od 1. apríla 2021. Obžalovaný je aj v inej trestnej veci.
  • Vladimír Pčolinský je bývalý riaditeľ SIS, obvinený je tiež v inej trestnej veci.
  • Michal Aláč je riaditeľ SIS.
  • Ján Kaľavský je bývalý príslušník NAKA, ktorý je v pátraní od 7. októbra 2021 a je neprávoplatne odsúdený.
  • Martin Ciriak je bývalý príslušník SIS. Zadržali ho ako obvineného 17. augusta 2023.

Zadržaní ako podozriví 17. augusta 2023

  • Jozef Khandl je príslušník NAKA.
  • Michal Višváder je aktívny policajt a bývalý príslušník Úradu inšpekčnej služby.
Vladimír Pčolinský Čítajte viac Pčolinského budú stíhať na slobode: Za mreže sa ani nechystal, zobral si však topánky bez šnúrok
233 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #NAKA #Michal Aláč #akcia Rozuzlenie