Premiér podal návrh na odvolanie šéfa SIS Aláča. Hlas žiada aj koniec Hamrana

Najskôr ho postavila mimo služby prezidentka Zuzana Čaputová a následne podal návrh na odvolanie premiér Ľudovít Ódor. Zemetrasenie v bezpečnostných zložkách štátu, ktoré začala policajná akcia Rozuzlenie, môže pripraviť o stoličku riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča.

21.08.2023 13:36 , aktualizované: 18:25
michal aláč, SIS Foto: ,
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč. November 2022
debata (568)

Premiér Ódor chce v stredu na rokovaní vlády navrhnúť jeho odvolanie z funkcie. „Jeho zotrvanie na pozícii šéfa SIS by ohrozovalo dobré meno služby doma aj v zahraničí a podkopávalo by dôveru,“ povedal premiér. Dodal, že má informácie, že prebehli nejaké úkony zo strany prezidentky na zbavenie mlčanlivosti Aláča.

Ľudovít Ódor Čítajte viac Ódor navrhne odvolanie riaditeľa SIS Aláča

Aláč strávil víkend v cele predbežného zadržania, z ktorej ho v nedeľu prepustili. „Po vykonaní týchto úkonov vyšetrovateľ dospel k názoru, že dôvody väzby pominuli, s čím sa stotožnil aj službukonajúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a po tom, čo udelil súhlas na prepustenie obvineného, bol tento bezodkladne prepustený zo zadržania na slobodu,“ doplnili strážcovia zákona. Voči Aláčovi vzniesli elitní policajti minulý týždeň obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

aláč Čítajte viac Riaditeľa SIS Michala Aláča prepustili, prezidentku žiada o zbavenie mlčanlivosti

Z toho dôvodu sa prezidentka rozhodla a dočasne pozbavila riaditeľa SIS výkonu štátnej služby. "Príslušník SIS sa podľa zákona musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, ak by jeho ďalšie ponechanie vo výkone štátnej služby ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby a je dôvodne podozrivý, že spáchal trestný čin. Tieto dôvody boli naplnené, keďže uvedených trestných činov sa podľa vyšetrovateľa mal Michal Aláč dopustiť v priamej súvislosti s výkonom funkcie riaditeľa SIS, jeho ponechanie vo výkone štátnej služby by ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby, ktorým je efektívne fungovanie domácich a zahraničných partnerských vzťahov založených na vzájomnej dôvere,“ vysvetlil hovorca kancelárie prezidentky Martin Strižinec.

Zároveň poukázal na to, že rovnaký postup uplatnila hlava štátu aj v minulosti v prípade obvinenia vtedajšieho riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Ten je rovnako ako Aláč podozrivý zo založenia zločineckej skupiny.

Ako pokračuje vojna v polícii?

  • Minulý štvrtok boli obvinení hlavní predstavitelia tajnej služby. NAKA vzniesla obvinenia voči jej súčasnému riaditeľovi Michalovi Aláčovi, ako aj voči exšéfovi tajných Vladimírovi Pčolinskému. Obaja sú aktuálne stíhaní na slobode.
  • Pčolinského prepustili v sobotu neskoro večer, Aláča po dvoch dňoch.
  • Aláč priznal, že nevidí dôvod na odstúpenie z funkcie šéfa SIS a požiadal prezidentku, aby ho zbavila mlčanlivosti.
  • Šéf NBÚ Roman Konečný bol minulý týždeň v zahraničí a v pondelok prišiel vypovedať na NAKA do Žiliny.
Hamran o akcii Rozuzlenie, kde šla NAKA zatknúť aj špičky SIS a NBÚ
Video
Zdroj: TV Pravda

Keď jeden, tak aj druhý

Pár minút po tlačovej besede premiéra sa ozvala strana Hlas. Tá Ódora žiada, aby po odvolaní riaditeľa SIS bezodkladne odvolal z funkcie aj policajného prezidenta Štefana Hamrana.

„Úradnícka vláda chcela upokojiť Slovensko, no namiesto toho tu zažívame nevídanú a otvorenú vojnu v bezpečnostných zložkách. Ak Ódor ako predseda vlády navrhuje odvolať riaditeľa SIS, musí v tú istú chvíľu ako poverený minister vnútra odvolať aj policajného prezidenta. Je to jediná možnosť, ako upokojiť situáciu a nastoliť v bezpečnostných zložkách rovnováhu,“ povedal predseda strany Peter Pellegrini.

Ódor si nemyslí, že v takejto situácii by bolo dobré odvolať hlavu polície. Hamran má podľa neho výsledky a ukazuje, že vyšetrovatelia bojujú so zločinom, ktorý na Slovensku bol. „Aký by to bol signál dovnútra? Nekonajte nič, lebo potom sa začne krik, ak naozaj pôjdete na citlivé miesta. Nie je to dobrý signál dovnútra očisty štátu,“ podotkol. Hamrana by odvolal len na základe dôkazov. Politológ Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v Bratislave zdôraznil, že každá vláda, bez ohľadu na to, či má, alebo nemá dôveru, môže vymeniť šéfa SIS.

„Predseda vlády Ódor to určite mohol urobiť skôr, nebol totiž viazaný žiadnymi koaličnými dohodami. Vláda mohla už dávno dosadiť na čelo SIS takého človeka, ktorému by premiér dôveroval,“ upozornil politológ.

Dodal, že post na čele SIS bol výsledkom vnútrokoaličných rokovaní bývalej vlády, takže nová vláda mohla konať oveľa rýchlejšie a nečakať do tohto momentu. Zamyslel sa aj nad prípadnými preferenčnými turbulenciami. Štefančík si však nemyslí, že táto výmena má nejakej strane alebo politikovi konkrétne pomôcť.

„Do vymenovania novej vlády bude tajnú službu viesť jej námestník, takže na tento prípad sa rýchlo zabudne. Otázne je, či aj on bude mať priame napojenie na Sme rodinu alebo pôjde o nezávislého odborníka,“ pripomenul. Aláč aj Pčolinský boli na stoličku riaditeľa SIS nominovaní hnutím Borisa Kollára.

No politológ Jozef Lenč upozornil, že samotný zásah NAKA voči bezpečnostným špičkám štátu môže pohnúť preferenciami. Obvinenie nominantov hnutia Sme rodina šéfa SIS Aláča a jeho predchodcu Pčolinského nemusí prospieť hnutiu Borisa Kollára, ktoré sa ešte nepozviechalo z nedávneho priznania predsedu o prefackaní expartnerky.

Michal Aláč Čítajte viac Šéfa SIS Michala Aláča po výsluchu na NAKA zadržali

Utajený svedok

NAKA okrem Aláča obvinila v akcii Rozuzlenie aj bývalého šéfa SIS Pčolinského, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Romana Konečného, Petra Košča, expolicajta Jána Kaľavského a bývalého siskára Martina Ciriaka. Obvinenie celkovo piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty. Ciriak bol po piatkovom vypočutí prepustený a Kaľavský je v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

V pondelok vypovedal na NAKA v Žiline aj šéf NBÚ Konečný. Potvrdili to z odboru komunikácie Prezídia Policajného zboru, no závery vypočúvania neboli do uzávierky denníka známe.

Portál aktuality.sk prišiel s informáciou, že podľa výpovede utajeného svedka z prostredia SIS mali tajní po zadržaní jej riaditeľa Pčolinského v marci 2021 začali zbierať v tajnej službe informácie spochybňujúce jeho bývalého námestníka Borisa Beňu. Neskôr sa mali zamerať na skupinu okolo vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu.

„Vplyv pána Vladimíra Pčolinského a pána Petra Košča sa nezačal v roku 2020, ale minimálne od roku 2016, a to vymenovaním pána Šafárika za riaditeľa SIS,“ vypovedal svedok. Pčolinský mal podľa neho vplyv na tajnú službu a informácie odtiaľ aj po zadržaní cez ľudí, ktorí tam prišli po jeho nástupe, a tiež jeho nástupcu Michala Aláča. Pčolinský tvrdí, že utajený svedok vypovedá kvantum nezmyslov.

O čom je vojna policajtov

  • Takzvaná vojna policajtov sa rozpútala na jar 2021. V jej centre sa ocitli dve skupiny príslušníkov Policajného zboru. Skupina takzvaných čurillovcov, teda vyšetrovateľ Ján Čurilla a ďalší traja policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), riešili najväčšie aktuálne kauzy ako Božie mlyny (v ktorej sú obvinení bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, bývalý riaditeľ KÚFS Ľudovít Makó, pozn. red.) či Očistec (obvinení sú oligarcha Norbert Bödör a exprezident polície Tibor Gašpar, pozn. red.). V roku 2021 začali vyšetrovať aj podozrenia voči ľuďom z policajnej inšpekcie (ÚIS) a zo Slovenskej informačnej služby.
  • V tom čase čurilllovcov niekoľko mesiacov odpočúvali policajti z tímu Oblúk. Ten vznikol na pôde osobitnej súčasti ministerstve vnútra – Úrade inšpekčnej služby. Šéfkou tímu bola vyšetrovateľka Diana Santusová. Policajti z UIS vyšetrovali príslušníkov NAKA pre podozrenie z manipulovania so svedeckými výpoveďami v politicky citlivých kauzách.
  • Operatívci NAKA pritom súbežne vyhotovovali uznesenie, ktorým bolo začaté trestné stíhanie proti policajtom z inšpekcie. Tí mali byť na základe údajne operatívnych informácií stíhaní pre zločin prijímania úplatku, prečin podplácania, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, prečin prijatia a poskytnutia nenáležitej výhody a zločin krivého obvinenia v súbehu so zločinom krivej výpovede a krivej prísahy.
  • Čurillovci boli následne obvinení zo zneužívania právomoci verejného činiteľa na základe uznesenia, ktoré pripravili policajti z UIS. Ešte predtým šéfku tímu na inšpekcii Santusovú z jej pozície odvolali. Vlani bol Inšpekčný tím Oblúk zrušený, rozhodol o tom šéf polície Štefan Hamran a riaditeľ policajnej inšpekcie Robert Miko.
  • Čurillovci tvrdili, že majú k dispozícii operatívne informácie, z ktorých vyplýva podozrenie zo spáchania konkrétneho trestného činu príslušníka ÚIS, konkrétne osobami Santusovou, Michalom Vyšváderom a Pavlom Senickým a Jánom Danielom. Vyšetrovateľ Pavol Ďurka vo výpovedi uviedol, že jednou z operatívnych informácií bola aj tá, že Santusová má za svoju nadprácu dostať určitú odmenu v nepeňažnej forme, pričom sa skloňoval jej vstup do SIS.

© Autorské práva vyhradené

568 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Zuzana Čaputová #Michal Aláč