Čaputová: Okupáciu Československa si musíme aktívne pripomínať

Okupáciu Československa (ČSR) vojskami Varšavskej zmluvy si musíme aktívne pripomínať, aby nás historická pamäť nezrádzala a neviedla k chybným úsudkom. Poukázala na to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti jej 55. výročia na sociálnej sieti. Minulosť treba podľa nej pomenúvať presne a hodnotiť spravodlivo. Pripomenula tiež, že o slobodu sa možno pripraviť, ak si ju nevážime.

21.08.2023 14:40 , aktualizované: 19:30
čaputová, okupácia Foto:
Okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy si musíme aktívne pripomínať, aby nás historická pamäť nezrádzala a neviedla k chybným úsudkom. Poukázala na to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti jej 55. výročia.
debata (53)

Prezidentka zdôraznila, že verejnosť nemôže zabudnúť ani na vojnu či Slovenské národné povstanie. Poukázala na to, že minulosť varuje pred návratom fašizmu, ideológií a politických smerov stojacich na potláčaní ľudských práv a občianskych slobôd. Tragédia Československa v auguste 1968 podľa Čaputovej spočívala v presvedčení vtedajších vládcov v Kremli a komunistov v spojeneckých štátoch, že môžu zabrániť demokratickému rozvoju krajiny.

Vo svete, v ktorom žijeme, podľa prezidentky nie je dovolené, aby cudzie vojská pošliapali slobodu na základe pochybného pozývacieho listu. Upozornila na to, že o slobodu sa môžeme pripraviť iba sami, ak ju nebudeme ochraňovať a prestaneme si ju vážiť. V takom prípade nám podľa nej hrozí dlhá a bolestivá cesta naspäť.

„Pripomínajú nám ju bezprostredné obete invázie, ale aj všetky obete komunistického systému, ktorý držala pri moci sovietska nadvláda. Uctime si ich pamiatku, poďakujme sa tým, ktorí boj za slobodu nikdy nevzdali – a nedopusťme, aby sa dejiny opakovali,“ dodala prezidentka.

Kollár vyzdvihol demokraciu

Vďaka hodnotám demokracie ľudia majú slobodné voľby, môžu sa zhromažďovať, vyjadriť nespokojnosť či cestovať a najmä môžu spoločne pracovať na zlepšení krajiny. Poukázal na to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na pietnej spomienke.

„Tí, ktorí zomreli v roku 1968, i tí, ktorí trpeli počas normalizácie, chceli skutočnú slobodu a chceli demokraciu bez prívlastkov,“ uviedol Kollár. Chceli podľa neho rovnosť pred zákonom, rovnoprávnosť v medzinárodných vzťahoch a socializmus s ľudskou tvárou. „To však bolo pre skostnatený establišment, ktorý držal moc v socialistických štátoch, nehoráznosť a bolo ho treba potlačiť za každú cenu,“ doplnil.

Podotkol, že pripomínaním obetí intervencie augusta '68 si zároveň pripomíname celé obdobie normalizácie, ktoré nastalo po okupácii. Nepripomíname si podľa jeho slov len obete, ktoré zahynuli počas augusta '68. „Sú to desaťtisíce a státisíce tých, ktorí za svoj nekompromisný vlastenecký postoj prišli o funkcie, ktorých rodinní príslušníci boli prenasledovaní, nebolo im umožnené študovať na vysokých školách alebo boli počas ďalších rokoch väznení, perzekvovaní či unesení,“ dodal.

SR Bratislava výstava Ostrov slobodného slova BAX Čítajte viac August '68: na slobodný rozhlas boli ozbrojení votrelci krátki

Ódor pripomenul odkaz okupácie

Premiér Ľudovít Ódor pripomenul, že vzhľadom na situáciu na Ukrajine nebol odkaz augusta '68 nikdy tak aktuálny a živý ako dnes.

Ódor priblížil, že suverenita, právo na sebaurčenie a zvrchovanosť sú základom demokracie. Ľudia sú podľa neho nositeľmi moci v krajine a oni slobodne rozhodujú o svojej budúcnosti a budúcnosti ich detí a štátu. „Rešpekt voči základným právam a slobodám, hodnoty a morálka, ktoré si ako spoločnosť ctíme, sú nedotknuteľné. Nik nemá právo nám upierať vlastnú cestu,“ ozrejmil.

Pripomenul, že v osudnú stredu sa Československo zobudilo do sveta, kde agresia vedená a nariadená Moskvou pošliapala všetky základné princípy medzinárodného práva, základných práv a slobôd. „Aj po 55 rokoch je tento odkaz z augusta 68 živý, či už ako súčasť spoločnej pamäte nás všetkých, tak udalosťami za našimi východnými hranicami,“ doplnil.

okupanti, okupácia, banská bystrica, Čítajte viac Pred 55 rokmi sa začala okupácia Československa vojskami Varšavskej zmluvy

Podotkol, že je neprípustné, aby cudzia štátna moc rozhodovala o nás bez nás či aby ktokoľvek bezdôvodne vojensky napadol s cieľom uzurpovania si moci. „Je preto našou spoločnou povinnosťou pripomínať a vysvetľovať mladej generácii dôležitosť demokracie a bojovať za ochranu princípov suverenity a nezávislosti,“ uzavrel.

Na podujatí sa mala zúčastniť aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa však ospravedlnila.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #okupácia Československa #Boris Kollár #Ľudovít Ódor #21. august 1968 #invázia vojsk Varšavskej zmluvy