Slovenka obvinená z terorizmu zostáva vo väzbe. Najvyšší súd zvrátil verdikt špecializovaného

Slovenka Renáta D., ktorá čelí obvineniu z terorizmu, zostáva vo väzbe. V utorok o tom rozhodol Najvyšší súd SR, keď vyhovel sťažnosti prokurátora. Špecializovaný trestný súd pôvodne rozhodol o prepustení obvinenej z väzby. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

22.08.2023 17:22
debata (3)

„Senát 2T Najvyššieho súdu na dnešnom neverejnom zasadnutí zrušil sťažnosťou prokurátora napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu o prepustení obvinenej Renáty D. z väzby na slobodu a sám vo veci rozhodol o ponechaní obvinenej vo väzbe po podaní obžaloby,“ priblížila hovorkyňa s tým, že Najvyšší súd väzbu obvinenej nenahradil ani inými miernejšími prostriedkami.

Renátu D. obvinili pre obzvlášť závažné zločiny založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, vojnového bezprávia a prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Na Slovensko ju spolu s deťmi dopravili na základe repatriácie slovenských občanov, ktorú zabezpečuje ministerstvo zahraničných vecí.

Ako sa konštatuje v prvom uznesení o väzbe, obvinená sa pravdepodobne na prelome rokov 2014 a 2015 dostala na územie Sýrie s cieľom pripojiť sa k manželovi lekárovi už ako bojovníkovi teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS). Urobila to aj napriek tomu, že deti vystavila nebezpečenstvu v tom čase prebiehajúcej sýrskej občianskej vojny a svojvôli vlády teroristickej skupiny Islamský štát. Počas pôsobenia na rôznych miestach v Sýrii mala spolu s manželom vychovávať obe deti v duchu ideológie radikálneho islamu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #teroris