VIDEO: Svetelná šou. Blesky rozžiarili Bratislavu. Ochladzovanie sa začalo, píše SHMÚ

Varovanie meteorológov sa naplnilo a z Maďarska sa na slovenské územie presunul mohutný frontálny systém s veľmi intenzívnymi búrkami s krúpami, silným vetrom a výraznou bleskovou aktivitou.

28.08.2023 18:14 , aktualizované: 23:39
búrka, Bratislava, blesk Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (2)
Svetelná šou bleskov nad Bratislavou
Video
Zdroj: mReportér

Slovenský hydrometeorologický ústav večer na sociálnej sieti uviedol, že dlho očakávané ochladzovanie sa na Slovensku začalo. „Počasie u nás začala ovplyvňovať výrazný zvlnený studený front spojený s hlbokou tlakovou nížou nad Talianskom. Už v týchto chvíľach začínajú nad západným Slovenskom frontálne búrky, v noci sa postupne miestami rozšíria aj na stredné, zajtra aj nad východné Slovensko,“ avizuje SHMÚ.

Na západnom a strednom Slovensku treba večer a v noci počítať s výdatnejším dažďom, upozornil SHMÚ, ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred búrkami.

Výstrahy druhého stupňa platia pre celý Bratislavský, Trnavský a Trenčiansky kraj, takmer celý Nitriansky kraj, niektoré okresy Žilinského kraja a okres Žarnovica v Banskobystrickom kraji. Vyskytnúť sa tam môžu silné búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 70 až 110 kilometrov za hodinu a krúpami.

Počasie na týždeň: Leto nám zamáva, ale jeseň to ešte nebude ani zďaleka
Video

Výstrahy prvého stupňa boli vydané pre takmer celý Banskobystrický kraj, viacero okresov Žilinského kraja a okres Levice v Nitrianskom kraji. Podľa meteorológov sa môžu vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Výstrahy platia predbežne od pondelka od 20.00 h do stredy (30. 8.).

2 debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy #SHMÚ #búrky