79. výročie SNP: Čaputová, Kollár a Ódor položili vence už skoro ráno, oficiálne prejavy nebudú

Najvyšší ústavní činitelia si uctili 79. výročie SNP položením vencov ešte pred oficiálnym začiatkom osláv.

29.08.2023 09:05
Múzeum SNP, Banská Bystrica Foto: ,
Múzeum SNP je každoročne 29. augusta hlavným dejiskom osláv Povstania.
debata (314)

S prístupom širokej verejnosti a bez prejavov najvyšších ústavných činiteľov sa v utorok v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici uskutočnia oslavy 79. výročia SNP.

„Tohtoročné oslavy budú venované v prvom rade širokej verejnosti – všetkým, ktorí chcú vzdať úctu hrdinom národnooslobod­zovacieho boja. Múzeum a ministerstvo obrany preto pristúpili k zmenám v organizácii podujatia,“ uvádzajú k oslavám ich hlavní organizátori.

Prezidentka Zuzana Čaputová o oslavách SNP: Takto je to dôstojné, bez hlučnej skupinky ako v minulosti
Video

Ako zdôraznili, na základe množstva atraktívnych sprievodných programov, aktívnej spolupráce mladej generácie sa múzeu podarila zásadná zmena vnímania štátneho sviatku u domácej i zahraničnej verejnosti. „Dôkazom toho je zahraničná účasť zástupcov diplomatických misií z viac ako 35 krajín sveta, ktorá prevyšuje účasť jednotlivých národov a národností v SNP,“ dodalo múzeum.

79. výročie SNP: Kladenie vencov ústavnymi činiteľmi
Video

Oslavy sa začnú kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP o 10.00 h. Tradičná pietna spomienka vrátane položenia vencov z úrovne najvyšších štátnych a vládnych predstaviteľov sa uskutoční v komornejšej podobe ešte pred oficiálnym začiatkom osláv.

veteráni, oslavy SNP Čítajte viac Oslavy SNP sa niesli v komornej atmosfére. Čaputová: Takto je to dôstojné, bez hlučnej skupinky

Kultúrny program sa začne asi o 11.00 h a vystúpia v ňom folklórny súbor Marína zo Zvolena, kapela Čendeš, Peter Lipa s kapelou a Katarína Koščová s klavírnym sprievodom Daniela Špinera. Oslavy ukončí slávnostný koncert Štátnej opery, ktorý bude spojený s odovzdaním Ceny Múzea SNP na rok 2023.

Igor Daniš aktual Čítajte viac Bez SNP by nebolo Slovenska

Návštevníci uvidia statické a dynamické ukážky Ozbrojených síl SR, dozvedia sa o aktivitách Vojenského historického ústavu či športového vojenského klubu Dukla Banská Bystrica. Nebude chýbať ani dobový vojenský tábor či prezentácie klubov vojenskej histórie. Múzeum SNP bude pre návštevníkov otvorené bezplatne v čase od 10.00 do 18.00 h.

Počas konania sa osláv SNP budú tak ako každoročne aj teraz v meste pod Urpínom dopravné obmedzenia. Týkajú sa predovšetkým ulíc Cikkerova, Kuzmányho a Kapitulská. Dotknuté miesta budú riadne označené dopravným značením.

314 debata chyba
Viac na túto tému: #SNP