Poslancov nahradila verejnosť. Parlament otvoril svoje brány, pripravený je bohatý program

Národná rada (NR) SR v piatok otvorila svoje brány pre verejnosť. Pripravený je program v areáli parlamentu a Bratislavského hradu. Deň otvorených dverí potrvá do 17.00 h.

01.09.2023 10:11 , aktualizované: 11:33
SR Bratislava DOD NRSR parlament verejnosť BAX Foto: ,
Deň otvorených dverí v Národnej rade Slovenskej republiky v piatok 1. septembra 2023.
debata (3)
Ľuďia obľahli parlament na deň otvorených dverí 1. septembra 2023
Video
Zdroj: TV Pravda

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) v úvodnom príhovore pripomenul výročie Ústavy SR. Zároveň privítal verejnosť v priestoroch hradu a parlamentu. Súčasťou otvorenia podujatia bol tiež slávnostný ceremoniál vztýčenia štátnej vlajky o 11.00 h pred budovou parlamentu.

Strany lákali ľudí na nádvorí Bratislavského hradu
Video

O 11. hodine sa v historickej budove Národnej rady na Župnom námestí začala slávnostná schôdza parlamentu. Po schôdzi bude nasledovať udeľovanie štátnych cien Jozefa Miloslava Hurbana. Dostanú ju 13 laureáti, z toho dvaja in memoriam. Predseda NR SR udelí cenu napríklad exprezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, biskupovi Stanislavovi Zvolenskému, predsedovi rakúskej Národnej rady Wolfgangovi Sobotkovi, ale aj Viere Dubačovej, Mariánovi Kuffovi či Jurajovi Kukurovi a ďalším. Cenu in memoriam udelí aj Pavlovi Mešťanovi a Ľubomírovi Romanovi.

Verejnosti bude sprístupnená rokovacia sála a priestory parlamentu. Pripravená je zároveň prehliadka expozície Slovenského národného múzea v areáli Bratislavského hradu či obhliadka keltsko-rímskej cesty. Návštevníci si môžu pozrieť výstavu „My Národ Slovenský…“, 30 rokov štátnosti (1993 – 2023). Náladu spestrí aj vojenská hudba.

Pohotovostný policajný útvar a Finančná správa SR predvedú návštevníkom dynamickú ukážku na Leopoldovom nádvorí. Pripravené sú tiež ukážky práce s policajnými psa­mi.

Celý deň je na terase pred parlamentom sprístupnená prezentácia a prehliadka techniky úradu pre ochranu ústavných činiteľov, v areáli hradu bude prehliadka techniky, statické a dynamické ukážky bezpečnostných a záchranárskych zložiek či edukačné stánky.

V južnom krídle Hradného paláca otvoria návštevníkom reprezentačné priestory. V záhradnom pavilóne sú nachystané prezentácie, informačné panely a materiály zamerané na Ústavu SR a prácu Kancelárie NR SR. O 13.30 h je naplánovaná aj diskusia s hosťami o blížiacich sa parlamentných voľbách.

Pre verejnosť bude prístupná aj Zimná jazdiareň Bratislavského hradu, pripravené bude občerstvenie pre návštevníkov. Pre najmenších bude otvorený aj Detský kútik na Dolnej východnej terase.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #bratislavský hrad #Deň Ústavy SR