Slovenské nebo budú chrániť aj nemecké stíhačky, do konca roka

Nemecké stíhačky od soboty do konca roka v rámci spoločnej operácie krajín Severoatlantickej aliancie podporia vzdušnú obranu Slovenska, a to v rámci cvičných preletov a pohotovosti.

01.09.2023 13:24 , aktualizované: 19:51
Eurofighter Typhoon so strelami Taurus Foto:
Nemecké lietadlo Eurofighter Typhoon.
debata (87)

Dnes to na sieti X (predtým Twitter) oznámil nemecký minister obrany Boris Pistorius, ktorý Slovensko označil za dôležitého spojenca NATO na východe. Vzdušnú ochranu ponúkol Berlín Bratislave v máji ako náhradu za stiahnutie protiraketových systémov Patriot.

Nemecké stíhačky Eurofighter Typhoon
Video
Zdroj: NATO/US Air Force

„Slovensko je dôležitý a na východnom krídle aliancie exponovaný partner. V rámci leteckej misie Air Policing ho s okamžitou platnosťou podporujeme v zaistení bezpečnosti. Na Nemecko je spoľahnutie,“ povedal Pistorius. Nemecko na ostrahu slovenského vzdušného priestoru vyčlenilo stroje Eurofighter.

„Ďakujem nemeckým vzdušným silám a Nemecku za ďalší dôležitý príspevok k bezpečnosti Slovenska a kolektívnej obrane NATO a odstrašeniu na východnom krídle. Spolu sme silnejší!,“ reagoval slovenský minister obrany Martin Sklenár.

Z nemeckých letísk

„Ide o osobitnú a teda dodatočnú formu spolupráce nad rámec ochrany slovenského neba, ktorú na základe spoločnej deklarácie Vyšehradskej skupiny v súčasnosti zabezpečujú vzdušné sily Česka, Maďarska a Poľska,“ uviedla hovorkyňa inisterstva obrany Mária Precner. Lety stíhacích lietadiel nemeckých vzdušných síl budú podľa MO SR realizované z letísk v Nemecku, pričom po splnení stanovených úloh sa tam aj vrátia. „Dôležitý je tiež priaznivý vplyv na naše Vzdušné sily Ozbrojených síl SR, ktoré si tak budú udržiavať spôsobilosti pri navádzaní stíhacích lietadiel a riadení letovej prevádzky,“ doplnila Precner.

Slovensko po minuloročnej invázii Ruska na Ukrajinu predčasne ukončilo prevádzku svojich stíhačiek sovietskej konštrukcie MiG-29. V lete sa potom dohodlo s Českom a Poľskom na tom, že mu obe tieto krajiny pomôžu so zabezpečením ochrany neba do doby, než Bratislava prevezme objednané americké stíhačky F-16. K ostrahe slovenského neba sa pripojilo aj Maďarsko. Prvé stroje F-16 by malo Slovensko v rámci oneskorených dodávok dostať v budúcom roku.

Naď: Nestrašte. Za migy nám zaplatia, F-16 budú doma
Video
87 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #NATO #Patriot #vojna na Ukrajine #ochrana vzdušného priestoru