Maďari nezvládajú migrantov a nahrávajú Ficovi, Čaputová si volá kolegyňu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová bude na tému migrácie diskutovať s maďarskou hlavou štátu Katalin Novákovou. Uviedla to po otvorení nového školského roka na základnej škole v bratislavskej Rači.

04.09.2023 10:52 , aktualizované: 11:21
migranti Foto: ,
V okrese Veľký Krtíš vyhlásil v piatok 1. septembra 2023 okresný úrad mimoriadnu situáciu pre nárast neregulárnej migrácie. Na snímke záchytný tábor pre migrantov v meste Veľký Krtíš na juhu Slovenska v pondelok 4. septembra 2023.
debata (340)

„Množstvo migrantov, ktoré máme na Slovensku, bolo predtým v Maďarsku. Faktom je, že sa k nám dostávajú bez akýchkoľvek problémov,“ skonštatovala. Za prekvapivé označila prepustenie viac než 1400 osôb usvedčených z prevádzačstva z väzenia v Maďarsku.

K prepusteniu osôb došlo koncom augusta. Európska Komisia už voči postupu Budapešti začala právne konanie. „Prepustili sme 1468 zadržiavaných cudzej štátnej príslušnosti, ktorí boli usvedčení z pašovania ľudí," uviedlo Celoštátne veliteľstvo ústavu na výkon trestu odňatia slobody. „Maďarsko muselo prijať toto rozhodnutie o prevádzačoch, pretože Brusel neprispieva k výdavkom na ochranu hraníc," uviedol štátny tajomník ministerstva vnútra Bence Rétvári. Dodal, že Brusel Maďarsko trestá, keď sú väznice tejto krajiny preplnené.

Prenasledovanie auta s migrantmi slovenskou políciou
Video

Tri dni na odchod

Vláda premiéra Viktora Orbána v apríli rozhodla, že uväznených prevádzačov prepustí, a dala im tri dni, aby opustili krajinu. Maďarsko vtedy uviedlo, že v jeho preplnených väzniciach je 2600 ľudí zo 73 rôznych krajín, čo predstavuje 13 percent väzenskej populácie a zaťažuje to daňových poplatníkov.

Téma nelegálnej migrácie je podľa slov Čaputovej vážnym problémom. „Nemyslím si, že je dôvod na paniku. Je to vážny problém nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Slovensko nie je cieľovou krajinou migrantov, ktorí tu sú,“ podotkla. Hlava štátu zároveň víta, že polícia posilňuje kapacity pri vybavovaní registrácie, udržiavaní verejného poriadku, ale aj ochrane hraníc.

Fico ukázal nelegálnych migrantov vo Veľkom Krtíši
Video

Absolútnou prioritou je podľa nej ochrana a bezpečie občanov SR. „Treba sa však na problém migrácie pozrieť komplexne, a najmä zabezpečovať ochranu vonkajších schengenských hraníc,“ dodala.

Témy migrácie sa cez víkend chopil Smer na čele s Robertom Ficom. To, čo sa v súčasnosti deje v južných okresoch Slovenska, je podľa neho zásadný obrat vládnej politiky a štátu voči nelegálnej migrácii. Fico kritizoval tiež podmienky migrantov v zberných táboroch. Obáva sa zhoršenia situácie a chce k téme zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. Podľa podpredsedu Progresívneho Slovenska Tomáša Valášeka sa situácia s nelegálnou migráciou zhoršila, no je riešiteľná. Fica zároveň kritizoval, že zneužíva situáciu na predvolebné strašenie ľudí.

Marian Repa aktual Čítajte viac Ukrajinci sú pre nás požehnaním

Podľa Fica ide o výsledok benevolencie a dokonca hovorí o zámere súčasnej vlády. „Robí všetko pre to, aby sa na územie Slovenska dostalo čo najviac migrantov,“ vyhlásil Fico.

340 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #migrácia #prevádzačstvo