Ódor sa stretol s prezidentom Herzogom. Premiér potvrdil záujem SR o skvapalnený zemný plyn z Izraela

Predseda vlády Ľudovít Ódor dnes prijal prezidenta Izraela Jicchaka Herzoga, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska. Na stretnutí potvrdil záujem Slovenska konkretizovať možnosti dodávok skvapalneného zemného plynu z Izraela.

04.09.2023 18:17
Jicchak Herzog / Ľudovít Ódor / Foto: ,
Zľava izraelský prezident Jicchak Herzog a predseda vlády SR Ľudovít Ódor počas stretnutia na Úrade vlády SR v Bratislave 4. septembra 2023
debata (11)

Možnosti prehlbovania spolupráce vidí aj v oblasti obrany, vzdelávania a výskumu. „Pre Slovensko a jeho ozbrojené sily je moderný obranný priemysel Izraela mimoriadne zaujímavým partnerom. Posilňovanie našich obranných kapacít nákupom moderných izraelských rádiolokačných technológií vytvára predpoklady pre ďalšie prehlbovanie spolupráce v sektore obrany a bezpečnosti,“ informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Izrael je tiež jedným zo svetových lídrov v oblasti startupov a inovácií. Pre Slovensko je v tomto inšpiráciou a inkubátorom skúseností. Prehlbovaniu spolupráce v oblasti výskumu a vývoja nových technológií a prístupov napríklad v zdravotníctve či poľnohospodárstve by mali napomôcť intenzívnejšie kontakty študentov a akademikov.

Predstavitelia Slovenska a Izraela v rozhovore ocenili vysokú kvalitu a intenzitu vzájomných vzťahov, ktoré sa citlivo vysporiadali s tragickou minulosťou a dnes sa orientujú na budúcnosť. Ódor zároveň zagratuloval prezidentovi Jicchakovi Herzogovi k 75. výročiu vzniku Izraelského štátu a zaželal jeho ľuďom mier, prosperitu a stabilitu.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Jicchak Herzog #Ľudovít Ódor #skvapalnený plyn