Čaputová a vláda v stredu oznámia opatrenia v súvislosti s migrantmi, 700 ich je v nevhodných podmienkach

Premiér Ľudovít Ódor predstaví v stredu opatrenia reagujúce na migračnú situáciu na Slovensku. Prezidentka Zuzana Čaputová to avizovala na sociálnej sieti s tým, že návrhy majú jej plnú podporu.

05.09.2023 15:29 , aktualizované: 16:31
Veľký Krtíš / Migranti / Záchytný tábor / Foto: ,
Záchytný tábor pre migrantov v meste Veľký Krtíš
debata (13)

„Premiér ma informoval o pripravovaných krokoch zameraných na zvýšenie bezpečia našich občanov a na zníženie počtu nelegálnych migrantov prechádzajúcich cez naše územie,“ uviedla hlava štátu. Na utorkovom stretnutí sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský.

V jednej z hál súkromnej spoločnosti vo Veľkom Krtíši je aj naďalej vyše 700 nelegálnych migrantov. Po niekoľkých dňoch sa však situácia na mieste zhoršuje a nie sú v nej vhodné podmienky pre ľudí, uviedol prednosta veľkokrtíšskeho mestského úradu Marián Balko.

Primátor Veľkého Krtíša žiada pri migrantoch o pomoc armádu
Video

Ako ďalej uviedol, cudzincov však púšťajú do mesta, kde si môžu v obchodoch nakúpiť. Podľa jeho slov už mali v hale aj ľahké zranenia. „Začínajú sa búriť, sú nespokojní, pretože sú tam umiestnení už viac dní,“ objasnil. Doplnil, že podmienky v hale nie sú pre migrantov vyhovujúce, nespĺňa štandardy a nie je to podľa neho v poriadku. Týka sa to napríklad protipožiarnej ochrany, hygieny i toho, že priestor nemá podmienky pre ubytovanie veľkého množstva ľudí.

„Približne dve percentá z celkového počtu sú ženy s deťmi, zvyšok sú mladí muži,“ priblížil s tým, že na mieste už boli aj konflikty, ktoré museli riešiť. „Nikto nevie, ako dlho v tej hale budú,“ reagoval Balko. Zároveň potvrdil, že nemá informácie o tom, že by cudzinci robili v meste neporiadok.

Nespokojní migranti vo Veľkom Krtíši
Video

Mestu Veľký Krtíš sa umiestňovanie nelegálnych migrantov v jednej z hál v meste nepáči. Samospráva koncom augusta spustila petíciu, v ktorej žiada ministerstvo vnútra, aby upustilo od umiestňovania cudzincov, ktorí neoprávnene prekročili štátnu hranicu SR v rámci katastrálneho územia mesta. Okresný úrad vo Veľkom Krtíši vyhlásil v piatok (1. 9.) v regióne pre nárast neregulárnej migrácie mimoriadnu situáciu.

migranti Čítajte viac Šéf migračného úradu: Slováci ešte nevedia, čo je utečenecká kríza. Maďarsko má oveľa väčšie problémy ako my
13 debata chyba
Viac na túto tému: #migrácia #Ľudovít Ódor #Zuzana Čaputová