Poslanci do roboty prišli, no neprezentovali sa. Schôdze k migrantom, pediatrom a ani Trestnému zákonu neotvorili

Ani migratni, ani pediatri a ani obete prenasledovania nevyvolali v poslancoch Národnej rady dostatočný záujem na to, aby otvorili mimoriadne schôdze k ich problémom. Potom ako sa na dvakrát nepodarilo otvoriť schôdzu k mmigrantom, čakal rovnaký osud aj rokovanie o novele Trestného zákona. Poslancov prišiel presvedčiť premiér Ľudovít Ódor no nakoniec sa k nim neprihovoril a nepodarilo sa otvoriť ani schôdzu k riešeniu situácie v pediatrii.

07.09.2023 10:23 , aktualizované: 12:25
Schôdza NR SR sa v priestoroch Zimnej jazdiarne... Foto:
Schôdza NR SR sa v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu.
debata (61)
Fico žiada kontrolu hraníc
Video

Pri príchode odmietol dať stanovisko, no s úsmevom na tvári sa vyjadril, že pokusov o otvorenie je ešte dosť. No Ódorova viera nebola dnes naplnená a ani na druhý pokus sa nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k pediatrom. Ďalší pokus o otvorenie schôdze sa zopakuje v piatok ráno.

Stovky pediatrov trvajú na výpovediach z pohotovostných ambulantných služieb. V stredu to potvrdil Výbor Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti. Vyzýva poslancov, aby sa zúčastnili na mimoriadnej schôdzi parlamentu a prijali zákonné úpravy na podporu primárnej pediatrickej starostlivosti. Poslanci sa síce zúčastnili v hojnom počte, schôdze sa nakoniec nepodarilo otvoriť.

Parlament mal v pláne prerokovať návrh na skrátenie fungovania ambulantných pohotovostí z 22.00 h na 20.00 h a zvýšením poplatkov za ich neodôvodnené návštevu, rovnako aj urgentov zaoberať na mimoriadnej schôdzi. Pediatri vyzývajú okrem poslancov aj rodičov, aby zmeny akceptovali. Rezort ich navrhol po tom, čo vyše 410 pediatrov podalo ku koncu júna výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb pre nedostatok personálu a ich preťaženosť. Na opatreniach sa zhodli zástupcovia ambulancií aj nemocníc.

Predseda parlamentu Boris Kollár zdôraznil, že poslanci mali záujem prikladať k bodom pozmeňovacie návrhy. Hoci ráno veril, že sa podarí schôdze otvoriť, podobne ako Ódor narazil na vôľu poslancov.

Pri pediatroch mali byť kameňom úrazu poplatky na urgentných príjmoch. Časť poslancov žiadala, aby sa táto podmienka odstránila. Poplatky mali zabrániť zneužívaniu urgentných príjmov.

Ani na šiesty pokus

Schôdze dnes išli v poradí: migranti, novela trestného zákona a nakoniec prídu riešenie v ambulantnej starostlivosti. Opäť sa konajú v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu. Hoci je parlament už po letnej rekonštrukcii, stále v nej podľa poslanca Pčolinského prebieha test hlasovacích sietí.

V úvode dňa poslanci zarezali otvorenie schôdze k migrácii. O jej zvolanie sa zaslúžila strana Smer, pod ktorú sa podpísal aj Tomáš Taraba a Filip a Štefan Kuffovci (kandidujúci za SNS, pozn. red.). Chcú aby sa rokovalo o „ďalšej vlne nelegálnej migrácie“, ktorá podľa navrhovateľov predstavuje „vážne bezpečnostné riziko pre občanov“.

Nespokojní migranti vo Veľkom Krtíši
Video

Pri prvom pokuse sa prezentovalo len 67 poslancov a pri druhom 70 zákonodarcov, pričom na otvorenie schôdze bolo potrebných 76 hlasov. Vláda však už včera predstavila opatrenia, ktoré majú tento problém vyriešiť. Medzi nimi je aj nasadenie 500 profesionálnych vojakov. Podľa Smeru či Hlasu, vládne návrhy na zastavenie utečencov nestačia.

V prípade požiadavky Policajného zboru vláda navrhla zabezpečiť denne do 500 profesionálnych vojakov pri zabezpečovaní strážených objektov v spoločných hliadkach a logistickú podporu spojenú s dopravou osôb v súvislosti s nelegálnou migráciou, a to v období do 31. decembra. Náčelník Generálneho štábu Daniel Zmeko priblížil, že zatiaľ nemá presné informácie o tom, aké úlohy budú vojaci plniť. Viac informácií by mal mať v piatok.

SR Nové Zámky Migranti Nelegálni Registrácia NRX Čítajte viac Uzavretie hraníc sa nechystá. Polícii pomôže zvládnuť migrantov armáda

Vláda však prijala v stredu aj ďalší, podľa štátu dôležitý krok v otázke riešenia nelegálnej migrácie. Okrem pomoci vojakov, chcú zrušiť vydávanie potvrdenia pre migrantov.

Slovensko je podľa premiéra Ľudovíta Ódora stále v hľadáčiku nelegálnych migrantov a z tohto dôvodu sa vláda rozhodla prijať zmenu zákona. Po novom nebude vydávanie papieru povinné, ale možné. Vláda v stredu schválila aj skrátené legislatívne konanie a zákon by tak mohol byť zmenený ešte dnes. Rokovať o nevydávaní papiera pre cudzincov by sa malo až na schôdzi k pediatrom.

Nelegálna migrácia

Smer chce, aby parlament požiadal vládu nariadiť dočasné obnovenie kontroly hraníc SR s Maďarskom. Vláda by tiež podľa návrhu uznesenia mala dôsledne uplatňovať readmisnú dohodu s Maďarskom a všetkých zaistených nelegálnych migrantov odovzdávať príslušným maďarským orgánom.

Kabinet by mal tiež ukončiť „nezákonnú prax sústreďovania nelegálnych migrantov, ktorí bez akejkoľvek prekážky vstúpili na územie SR, v táboroch a priestoroch s katastrofálnymi, doslova neľudskými životnými podmienkami“.

Migranti a prevádzači. O čom hovorila Čaputová s maďarskou prezidentkou?
Video

Vláda by podľa Smeru mala nelegálnym migrantom bez identifikačných dokumentov a schopnosti preukázať svoju totožnosť prestať automaticky akceptovať vymyslené identifikačné údaje. Migračnú situáciu by mala vláda podľa návrhu konzultovať s Českou republikou a ďalšími dotknutými krajinami.

Novela Trestného zákona

Aj napriek tomu, že prezidentka Zuzana Čaputová podporila novelu Trestného zákona, ktorá má posilniť ochranu obetí prenasledovania, presadiť sa ju nateraz nepodarilo. Schôdzu k novele Trestného zákona sa poslancom nepodarilo otvoriť ani po prestávke. V rokovacej sále sa prezentovalo len 44 poslancov, pri prvom pokuse to bolo 47. Peter Pčolinský preto posunul začiatok schôdze na piatok.

Podľa Dubovcovej poslancom nezáleží na obetiach prenasledovania
Video

Podľa ministerky spravodlivosti Jany Dubovcovej je novela reakciou na júnový prípad Andrey z Novej Dubnice, ktorú zavraždil páchateľ po dlhodobom prenasledovaní.

„Schválenie týchto zmien, ktoré prešli poctivou odbornou diskusiou a dávnejšie aj medzirezortným pripomienkovým konaním, je dnes v parlamente na mimoriadnej schôdzi príležitosťou postaviť sa zodpovedne k ochrane zdravia a životov ľudí a posilniť ochranu žien zažívajúcich násilie,“ zdôraznila Čaputová.

Vláda navrhla prerokovať novelu v skrátenom legislatívnom konaní. Zmeny majú priniesť prísnejšiu kontrolu osôb, ktorým bolo nariadené ambulantné ochranné liečenie.

© Autorské práva vyhradené

61 debata chyba
Viac na túto tému: #NR SR #Trestný zákon #migrácia #rokovanie parlamentu #pediatri