Pýcha našej armády. Američania vyrobili prvú slovenskú stíhačku F-16

Prvé stíhacie lietadlo F-16 pre Slovensko je vyrobené, produkcia ďalších 13 pokračuje podľa plánu, informovala hovorkyňa Ministerstva obrany Mária Precner.

07.09.2023 11:35
slovenska f-16 Foto:
V stredu 6. septembra 2023 v americkom meste Greenville v Južnej Karolíne spoločnosť Lockheed Martin predstavila prvé lietadlo F-16 Block 70 nesúce slovenský znak.
debata (280)
Video

Nové lietadlo ministrovi obrany Martinovi Sklenárovi predstavili v stredu (6. 9.) vo fabrike v americkom meste Greenville v Južnej Karolíne. „Som veľmi rád, že som mal príležitosť vidieť prvé stíhacie lietadlo, ktoré posunie vzdušné sily o generácie vpred a spolu s ním aj našu obranyschopnosť,“ vyzdvihol Sklenár. Viceprezident Integrovanej stíhacej skupiny spoločnosti Lockheed Martin OJ Sanchez vysvetlil, že stíhačky F-16 umožnia vzdušným silám udržať si náskok pred hrozbami v regióne a byť súčasťou spojeneckej misie v Európe, v rámci NATO a vo svete. Ide podľa neho o silné partnerstvo medzi spoločnosťou Lockheed Martin, Spojenými štátmi americkými, Slovenskou republikou a spojencami.

Úplná finalizácia tohto lietadla a jeho zalietavanie sa očakáva v priebehu novembra 2023. Objednaných je aj ďalších 13 lietadiel. Sklenár dodal, že ide o najväčší investičný projekt SR v oblasti modernizácie Ozbrojených síl SR a tiež o príležitosť na prehĺbenie strategického partnerstva.

V stredu 6. septembra 2023 v americkom meste...
V stredu 6. septembra 2023 v americkom meste...
+9V stredu 6. septembra 2023 v americkom meste...

Rokovania expertných tímov na jednotlivých úrovniach podľa ministerstva pripravujú všetko potrebné tak, aby prvé dve vyrobené lietadlá boli využité na výcvik slovenských technikov v USA. „Stíhacie lietadlá F-16 tak budú podľa aktuálnej dohody postupne dodávané na Slovensko od druhého kvartálu budúceho roka,“ podotkol generálny riaditeľ sekcie modernizácie MO SR a národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Michal Homza.

Meškanie pre covid i čipy

Pôvodne malo Slovensko prvé štyri stíhačky F-16 dostať už vlani a zvyšných desať lietadiel tento rok. Oneskorenie v dodávkach slovenské ministerstvo obrany predtým zdôvodnilo problémami so subdodávkami v súvislosti s pandémiou choroby covid-19 a nedostatkom čipov na svetovom trhu.

Americké stíhačky pre 21. storočie. Slovensko dostane stroje F-16
Video

Slovensko po minuloročnej invázii Ruska na Ukrajinu predčasne ukončilo prevádzku svojich stíhačiek sovietskej konštrukcie MiG-29. V lete sa potom dohodlo s Českom a Poľskom na tom, že mu obe tieto krajiny pomôžu so zabezpečením ochrany neba do doby, než Bratislava prevezme americké stíhačky. K ostrahe slovenského neba sa pripojilo aj Maďarsko a najnovšie aj Nemecko. Tento rok v marci Slovensko odovzdalo svoje vyradené lietadlá MiG-29 Ukrajine.

Nákup stíhačiek je najväčším projektom v prebiehajúcej modernizácii vybavenia slovenskej armády. Bratislava už kúpila alebo objednala napríklad viacúčelové vrtuľníky, armádne dopravné lietadlá, ako aj pásové a kolesové obrnené vozidlá.

MG-29-1 Čítajte viac Ukrajinci ukázali slovenský MiG-29 – plne vyzbrojený na ceste „do práce“
280 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #ministerstvo obrany #stíhačka F-16