Premiér ostro kritizoval poslancov. Nezáleží vám na občanoch, zaujíma vás len kampaň, zdôraznil

Kontrola hraníc, pomoc vyťaženým pediatrom, ochrana obetí prenasledovania a ešte raz utečenci. Už druhý deň pokračujú v sálach Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu mimoriadne schôdze parlamentu. Záujem o ich otvorenie však zo strany poslancov nie je. Ani jednu z pôvodných troch schôdzí sa otvoriť nepodarilo. Stroskotal aj pokus o otvorenie štvrtej schôdze. Reparát budú mať v pondelok.

08.09.2023 09:19 , aktualizované: 13:59
parlament Foto: ,
Poslanci počas mimoriadnej schôdze parlamentu v piatok 8. septembra 2023.
debata (87)

V piatok sa poslanci iniciatívne rozhodli vyzbierať podpisy na zvolanie ďalšej, v poradí za dva dni štvrtej mimoriadnej schôdze špeciálne k zrušeniu vydávania potvrdenia o pobyte pre nelegálnych migrantov. Ešte vo štvrtok chceli poslanci tento vládny návrh prilepiť k návrhom zmien v ambulantných pohotovostiach, no po kritike a neúspechu sa rozhodli zvolať samostatnú schôdzu. Zbieranie podpisov iniciovala Sme rodina a mala podporu aj naprieč bývalou koalíciou.

Ani to však nestačilo na to, aby sa dostali k rokovaniu. Poslancom sa nakoniec nepodarilo otvoriť ani mimoriadnu schôdzu k tomu, aby pomohli policajtom s návalom nelegálnych migrantov. Pokus o zopakovanie schôdze bude v pondelok.

Vláda prijala v stredu podľa slov premiéra Ľudovíta Ódora dôležitý krok v otázke riešenia nelegálnej migrácie. Okrem pomoci vojakov, chcú zrušiť vydávanie potvrdenia pre migrantov.

Slovensko je podľa premiéra stále v hľadáčiku nelegálnych migrantov a z tohto dôvodu sa vláda rozhodla prijať zmenu zákona. Po novom nebude vydávanie papieru povinné, ale možné. Vláda v stredu schválila aj skrátené legislatívne konanie a premiér Ľudovít Ódor veril, že zmenu sa podarí prijať ešte tento týždeň.

Výsledok zápasu je 3:0

Premiér po zablokovaní otvorenia schôdze priznal, že sa mu niekedy ťažko vyjadruje”. “Výsledok zápasu je 3:0. Poslanci proti občanom 3:0,” ozrejmil Ódor.

“Každý deň počúvame na desiatich-, dvastiach tlačovkách, čo všetko by mala vláda urobiť, aby sa tu žilo lepšie,” podotkol a kritizoval tých poslancov, ktorým sa “nechce ani diskutovať”.

Nechcel deliť poslancov na tých, ktorým na občanoch záleží a tých, ktorí si robia kampaň. No ako premiér vidí parlament ako jednu inštitúciu a tlmočil, aký signál dnes vyslali občanom. “Vážení pediatri, kašleme na vás, neotravujte tu sme vo volebnej kampani,” upozornil.

Video

Druhý odkaz, ktorý premiér tlmočil sa týkal neotvorenia schôdze k zmene Trestného zákona. “Vážení občania, prečo vám prekáža že psychopati behajú po uliciach a sú schopní vraždiť,” dodal. “Myslíte si občania, že mi chceme riešiť migračnú krízu? Prečo by sme to chceli riešiť, my ich tu chceme pred voľbami,” skonštatoval.

Podľa neho je smutným faktom, že občania sú na poslednom mieste záujmu parlamentu.”Chceli sme to najlepšie, ale dopadlo to ako vždy,” spresnil

Dúfa, že v pondelok budú môcť občanom povedať, že sa môžu cítiť bezpečnejšie. Pýta sa, čo môže viac vláda urobiť. “Môžeme dať návrh na skrátené legislatívne konanie a odovzdať ho parlamentu. No nie sú ochotní ani rokovať do roboty sa im nechce chodiť,” uzavrel premiér.

Ochrana hraníc

V sále Národnej rady sa aj naďalej kontroluje funkčnosť hlasovacích zariadení po rekoštrukcii a poslnaci tak zasadajú v proizózrnych podmienkach Bratislavského hradu. Ani dnes sa nepodarilo Smeru otvoriť mimoriadnu schôdzu k otázke ochrany hraníc. Na tretí pokus sa prezentovalo len 54 poslancov a na štvrtý 61. Na to, aby bol parlament uznášaniaschopný, treba nadpolovičnú väčšinu, čiže 76 poslancov.

Fico o ochrane hraníc
Video
O zvolanie schôdze požiadal Smer s podporou nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu. Poslanci chceli, aby sa Národná rada SR uzniesla na tom, že súčasnú migračnú politiku dočasne poverenej vlády považuje za neprijateľnú. Vládu upozorňuje na nebezpečné dôsledky migračnej politiky, „keď na územie Slovenskej republiky vstupujú bez akýchkoľvek prekážok nelegálni migranti bez príslušných identifikačných dokumentov“.

Šéf Smeru Robert Fico hovorí o zlyhaní vlády a prezidentky Zuzany Čaputovej. Odmieta, že by zvýšení počet migrantov v obciach na južnej hranici spôsobilo potvrdenie o pobyte, ktoré zaviedla jeho vláda v roku 2018.

Poslanci sa schôdzu dvakrát pokúšali otvoriť už vo štvrtok. Smer chcel, aby parlament adresoval výzvu vláde. Parlament mal podľa návrhu uznesením požiadať vládu nariadiť dočasné obnovenie kontroly hraníc SR s Maďarskom. Vláda tiež podľa návrhu uznesenia mala dôsledne uplatňovať readmisnú dohodu s Maďarskom.

Migranti a prevádzači. O čom hovorila Čaputová s maďarskou prezidentkou?
Video

Rovnako stroskotala aj snaha o otvorenie schôdze k zmene Trestného zákona.

Michal Horský Čítajte viac Migranti sú vďačná téma. Pre populistov. Sadneme im opäť na lep?

Obete prenasledovania

Aj napriek tomu, že prezidentka Zuzana Čaputová podporila novelu Trestného zákona, ktorá má posilniť ochranu obetí prenasledovania, presadiť sa ju nateraz nepodarilo.

Podľa ministerky spravodlivosti Jany Dubovcovej je novela reakciou na júnový prípad Andrey z Novej Dubnice, ktorú zavraždil páchateľ po dlhodobom prenasledovaní.

„Schválenie týchto zmien, ktoré prešli poctivou odbornou diskusiou a dávnejšie aj medzirezortným pripomienkovým konaním, je dnes v parlamente na mimoriadnej schôdzi príležitosťou postaviť sa zodpovedne k ochrane zdravia a životov ľudí a posilniť ochranu žien zažívajúcich násilie,“ zdôraznila Čaputová. Vláda navrhla prerokovať novelu v skrátenom legislatívnom konaní. Zmeny mali priniesť prísnejšiu kontrolu osôb, ktorým bolo nariadené ambulantné ochranné liečenie.

Pomoc vyčerpaným pediatrom

V poradí tretia schôdza, ktorá mala reagovať na situáciu v pediatrii, nezostala predchádzajúcim pokusom nič dlžná.

“Mrzí ma, že niektorá časť poslancov nepochopila, v akom stave je pediatria,” zhodnotil Palkovič. Obáva sa, že systém ambulantného sektora je pred kolapsom a zvoláva krízové stretnutie na pôde ministerstva zdravotníctva.

“Čím je bližšie k voľbám, tým viac kandidátom na ministra zdravotníctva stretávam,” zdôraznil a dodal, že navrhované opatrenia boli stabilizačné pre vyčerpaných pediatrov. Je podľa neho však pripravený materiály pripraviť pre nadchádzajúci parlament, ktorý vzíde po voľbách.

Alarmujúcu situáciu v pediatri štát komunikuje minimálne od mája. Pediatri sa sťažujú, že sú prepracovaní, je ich málo a majú náročné služby.

Stovky pediatrov trvajú na výpovediach z pohotovostných ambulantných služieb. V stredu to potvrdil Výbor Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti. Vyzýva poslancov, aby sa zúčastnili na mimoriadnej schôdzi parlamentu a prijali zákonné úpravy na podporu primárnej pediatrickej starostlivosti. Poslanci sa síce zúčastnili v hojnom počte, schôdze sa nakoniec nepodarilo otvoriť.

Parlament mal v pláne prerokovať návrh na skrátenie fungovania ambulantných pohotovostí z 22.00 h na 20.00 h a zvýšením poplatkov za ich neodôvodnené návštevu, rovnako aj urgentov zaoberať na mimoriadnej schôdzi. Pediatri vyzývajú okrem poslancov aj rodičov, aby zmeny akceptovali. Rezort ich navrhol po tom, čo vyše 410 pediatrov podalo ku koncu júna výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb pre nedostatok personálu a ich preťaženosť. Na opatreniach sa zhodli zástupcovia ambulancií aj nemocníc.

© Autorské práva vyhradené

87 debata chyba
Viac na túto tému: #migrácia #mimoriadna schôdza NR SR