Vlani si na Slovensku sadlo za volant s alkoholom v krvi viac ako 10-tisíc vodičov

Vlani si na Slovensku sadlo za volant s alkoholom krvi viac ako 10-tisíc vodičov. Aj preto polícia v spolupráci so Slovenským združením výrobcov piva a sladu pripravila preventívnu akciu s názvom Buď rozumný. Policajti v piatok kontrolovali vodičov na Novozámockej ulici v Nitre.

08.09.2023 13:24
Alkoholtester / Tester / Foto:
debata (4)

V septembri sú kontroly zamerané na zisťovanie prípadného zostatkového alkoholu u vodičov. „Ide o pomerne veľký problém. Minulý rok bolo zistených najviac takýchto vodičov za posledných sedem rokov, presne 10 078, pričom 40 percent z nich malo v krvi nad jedno promile alkoholu. Boli zistení spravidla v ranných hodinách medzi piatou a ôsmou hodinou,“ uviedol Tomáš Vrábel z odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.

Podľa jeho slov je najlepšou prevenciou večer pred jazdou alkohol vôbec nepiť, prípadne iba v minimálnej miere. Ako pripomenul, spaľovanie alkoholu v ľudskom organizme je veľmi individuálne a na rýchlosť jeho odbúrania má vplyv viacero faktorov.

Preto je podľa neho ťažké odhadnúť, kedy už človek v krvi žiadny alkohol nemá. Zároveň doplnil, že sa úplne nedá spoliehať ani na rôzne merače alkoholu predávané v obchodoch a e-shopoch. „Nie sú kalibrované, takže objektivita ich meraní zaručená nie je,“ zdôraznil Vrábel.

S políciou spolupracuje na akcii Buď rozumný aj Slovenské združenie výrobcov piva a sladu. Vodičom, ktorí pri kontrolách nenafúkali, ponúka za odmenu rôzne druhy nealkoholického piva. „Aj pivovarníci si uvedomujú svoju zodpovednosť a chcú apelovať na vodičov, aby to s alkoholom nepreháňali. Zvlášť, keď pivári majú k dispozíciu nulovú alternatívu v podobe nealkoholického piva, ktorého produkcia na Slovensku je okolo 20 percent a blíži sa pomaly k 25 percentám,“ skonštatoval zástupca združenia Vladimír Machalík.

Podľa jeho slov je alarmujúce, koľko ľudí si na Slovensku sadá za volant s alkoholom v krvi. „Preto sme pripravili v spolupráci s Policajným zborom a oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy SR túto akciu. Naším cieľom je apelovať na vodičov, aby si s alkoholom v krvi nesadali za volant a neohrozovali seba aj iných,“ doplnil Machalík.

Ľubomír Okruhlica Čítajte viac Okruhlica: Vyššie dane za alkohol či viac policajných kontrol môžu znížiť nehodovosť
4 debata chyba
Viac na túto tému: #alkohol za volantom