Smer vyzval vládu, aby pre migráciu zatvorila hranice s Maďarskom. Podľa premiéra by to nebolo efektívne

Opozičný Smer vyzval vládu, aby obnovila kontrolu na hraniciach s Maďarskom. Apeluje na riešenie situácie s nelegálnou migráciou. Strana podala návrh na mimoriadnu schôdzu parlamentu. Premiér nepovažuje pokusy o hermetické uzatváranie hraníc za efektívne.

13.09.2023 10:18 , aktualizované: 15:39
debata (49)

Premiér nepovažuje pokusy o hermetické uzatváranie hraníc za efektívne

Hermetické uzatváranie hraníc nie je efektívne. Skúsenosti z Maďarska hovoria, že ide o riešenie s vysokými nákladmi, ktoré nezastaví príchod migrantov. Tvrdí to premiér Ľudovít Ódor. Dodal, že Slovensko posilní hliadky na hraničných priechodoch a bude robiť aj náhodné kontroly. Za dôležité považuje nájsť európske riešenie na problém nelegálnej migrácie.

„Skúšali to viaceré krajiny, je to veľmi drahý a neefektívny nástroj,“ povedal Ódor o pokuse hermeticky uzavrieť hranice. Poukázal na Maďarsko, ktoré má podľa neho oveľa kratšiu hranicu a investovalo do jej ochrany peniaze na ploty, drony a vyslalo veľa policajtov aj z iných krajín. „Napriek tomu sú tu migranti, prišli z Maďarska práve cez hranicu, ktorá je strážená po celej dĺžke,“ zdôraznil.

Slovensko má podľa Ódora s Maďarskom násobne väčšiu hranicu. „Museli by sme na to vynaložiť násobne väčšie prostriedky a migrantov by sme tu mali takisto ako ich majú Maďari, lebo neviete to hermeticky ustrážiť,“ povedal.

Poukázal na to, že počas pandémie spôsobili uzavreté hraničné priechody rady a hospodárske škody. „Oveľa jednoduchšie riešenie je, ak vydržíme momentálne ešte pár mesiacov, keď migranti nepáchajú žiadnu trestnú činnosť, nechcú prísť na Slovensko, odchádzajú okamžite preč. Pre nás ako krajinu je to oveľa menej nákladné, oveľa efektívnejšie,“ vyhlásil premiér. Sústrediť sa podľa neho treba na to, aby sa našlo aj európske riešenie. Za najefektívnejšie považuje chrániť schengenskú hranicu.

Ódor zopakoval, že poslanci parlamentu mali možnosť zrušiť povinnosť vydávania potvrdení pre cudzincov na Slovensku, no nestalo sa tak. Premiér nepovažuje za reálne, že by sa parlament vrátil k zmene zákona. Vláda preto rieši situáciu zvýšením kapacít. Cudzinci si podľa neho môžu vybaviť potvrdenie na viacerých miestach na Slovensku. Podľa najnovších informácií je vo Veľkom Krtíši približne 150 cudzincov.

Smer zvolal mimoriadnu schôdzu

Strana Smer podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k zavedeniu kontrol na slovensko-maďarskej hranici. Návrh podporili aj niektorí nezaradení poslanci. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák.

„Žiadame, aby vláda nariadila dočasné obnovenie kontroly hraníc SR s Maďarskom v rozsahu a spôsobom zabraňujúcim prechodu nelegálnych migrantov cez túto vnútornú hranicu a na tento účel zabezpečila dostatočné sily a prostriedky príslušných útvarov Policajného zboru a Ozbrojených síl SR,“ zdôraznil Kaliňák.

Kritizoval policajného prezidenta Štefana Hamrana, podľa ktorého nemožno hermeticky uzavrieť hranicu s Maďarskom, keďže na to polícia nemá personál a ani technické zabezpečenie.

Podľa Kaliňáka polícia odmieta začať chrániť SR pred nelegálnou migráciou. „Táto situácia sa dá upratať v priebehu niekoľkých dní,“ dodal. Ďalej hovoril o naplnení niektorých znakov trestných činov marenia úlohy verejného činiteľa, „čomu sa povenujeme aj v príslušnom podaní“.

Smer vyzval vládu, aby zatvorila hranice s Maďarskom. Tlačovku narušil Matovič
Video

Fico tvrdí, že vláda má legislatívne, technické aj personálne možnosti na obnovu hraničných kontrol. Podotkol, že úlohou premiéra je chrániť národnoštátne záujmy. Skonštatoval, že ak k zatvoreniu hraníc pristúpi Nemecko a Česká republika, situácia u nás sa zhorší. Už teraz je podľa neho kritická. Nevidí problém v ochrane 200-kilometrovej zelenej hranice. Pripomenul, že počas pandémie dokázal štát vyčleniť policajtov a vojakov na kontrolu hraníc okresov, preto predpokladá, že má aj kapacity na obnovu hraničných kontrol.

Igor MAtovič Robert Kaliňák Čítajte viac Drsná tlačovka Smeru: Matovič kopol Kaliňáka, dostal päsťou do tváre. Zasiahnuť musela polícia

Podľa šéfa Smeru vláda vydáva nelegálnym migrantom v rozpore so zákonmi povolenia, ktoré im umožňujú ostať na území Slovenska, prípadne sa voľne pohybovať smerom na západ. Považuje za preukázané, že takíto migranti nemajú doklady totožnosti, nahlasujú falošné údaje o dátume narodenia či o krajine svojho pôvodu. Vyhlásil, že z vlády sa stala organizovaná zločinecká skupina, ktorá organizuje nelegálny prechod migrantov.

Tlačovku Smeru prerušil Matovič. Skončilo sa to bitkou
Video

Tlačovú konferenciu Smeru pred úradom vlády narušil líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič, ktorý sa dostal do konfliktu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer). Matovič vyhlásil, že práve Smer prijal legislatívne zmeny týkajúce sa vydávania povolení, ktoré teraz strana kritizuje. Fico konanie Matoviča nechcel komentovať. Podľa Kaliňáka Matovič porušil zákon, keďže prišiel a zastavil autom na chodníku.

Dzurinda: Fico robí politiku rozoštvávania, nemá to nič spoločné s migráciou

Ľudia by mali odmietnuť politiku rozoštvávania, ktorá je metódou politického zápasu pred parlamentnými voľbami. Vyzýva na to líder mimoparlamentnej strany Modrí, Most-Híd a expremiér Mikuláš Dzurinda. Aktuálne reakcie politikov nemajú podľa neho nič spoločné s nelegálnou migráciou. Tú podľa neho treba riešiť cez reformy.

„Rozoštvávanie ako metódu politického zápasu sme už na Slovensku prežili,“ povedal Dzurinda na brífingu pred Úradom vlády SR. Upozornil na 90. roky, keď Slovensko vďaka politike rozoštvávania pomaly skončilo „v ruskom objatí“, a nie v EÚ a NATO. „Dnes by sme si mali dať veľký pozor, aby sme po toľkých rokoch znova nenaleteli na takúto politiku rozoštvávania,“ doplnil.

Imigráciu označil za veľkú výzvu, keďže ešte nikdy neemigrovalo toľko ľudí ako v týchto časoch. „Túto výzvu nezvládneme násilím, provokáciami, rozoštvávaním. Zvládneme ju iba trpezlivými reformami azylovej politiky, imigračnej politiky ako celku,“ skonštatoval. Reformy treba podľa neho robiť na úrovni EÚ aj Slovenska.

Dzurinda pripomenul, že keď prepukla migračná kríza v čase vlády Roberta Fica, na zasadnutiach Európskej rady mlčal a tváril sa, že sa Slovenska netýkajú problémy gréckych ostrovov, Španielska či Portugalska. Fico podľa neho neurobil nič v príprave na zvládanie týchto krízových situácií. „Dnes sa stavia do roly záchrancu, pričom jeho pravá tvár je rozoštvávač,“ povedal Dzurinda. Ficovi ide podľa neho o udržanie percent a o súboj s mimoparlamentnou Republikou.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #migranti