Slovensko predĺžilo zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice

Slovenská vláda predĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, ide o pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená. Zákaz bude platiť do konca roka. Vyplýva to zo stanoviska premiéra Ľudovíta Ódora, ktoré agentúre TASR poskytol jeho hovorca Peter Majer.

15.09.2023 20:57
Obilie / Pšenica / Foto: ,
debata (50)

Deje sa tak potom, čo Európska komisia uviedla, že nepredĺži embargo na dovoz štyroch druhov poľnohospodárskeho tovaru do únijných krajín susediacich s Ukrajinou. Úniový zákaz dovozu skončí dnes o polnoci. Podľa premiéra Ľudovíta Ódora v tejto záležitosti Slovensko postupuje rovnako ako Poľsko a Maďarsko.

„Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. A to do konca roka a na rovnaké štyri komodity, teda pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom,“ priblížil premiér.

Tento krok vlády je podľa jeho slov aj reakciou na rovnaký postup Poľska a Maďarska. Zdôraznil, že vláda SR bude aj počas platnosti národného zákazu dovozu štyroch komodít intenzívne pracovať s Európskou komisiou a členskými štátmi Európskej únie pri hľadaní celoeurópskeho a systémového riešenia. Deklaroval pripravenosť vlády zrušiť zákaz v takomto prípade.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka dodalo, že rozhodnutie súvisí s ochranou domáceho trhu a je logickou reakciou na postup okolitých krajín, ktoré pristupujú k jednostranným zákazom na dovoz.

„Zákaz neplatí pre transport tovaru cez naše územie, čím vyjadrujeme solidaritu s Ukrajinou a umiestňovaním jej tovaru na cieľové trhy,“ priblížil rezort.

vojna na ukrajine, obilie, pšenica Čítajte viac Eurokomisia nepredĺži embargo na dovoz ukrajinského obilia do piatich krajín EÚ vrátane SR
50 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #obilie #Ukrajina