Mikas: Rizikové skupiny ľudí by na jeseň mali zvážiť očkovanie proti covidu

Rizikové skupiny ľudí by mali na jeseň zvážiť očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Odporúča to hlavný hygienik Ján Mikas i Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s očakávaným nárastom akútnych respiračných ochorení počas chrípkovej sezóny. Očkovanie by malo byť dostupné aj bez objednania. Zavádzanie celoplošných opatrení sa nateraz nepredpokladá.

18.09.2023 11:18
hlavný hygienik SR Ján Mikas Foto: ,
Hlavný hygienik Ján Mikas
debata (10)

„Rizikové skupiny sú starší ľudia nad 60 rokov, ľudia so závažnými chronickými ochoreniami, tehotné ženy, obézni ľudia, klienti sociálnej starostlivosti, zdravotnícki pracovníci a pracovníci v sociálnej starostlivosti, ale aj ľudia, ktorí s nimi žijú v spoločnej domácnosti,“ vymenoval Mikas.

Palkovič: Musíme sa preniesť do situácie, v ktorej sme boli v pandémii
Video
Zdroj: TV Pravda

V rámci očkovacej stratégie na jeseň 2023 bude po celom Slovensku k dispozícii 29 očkovacích miest. Ich mapu rezort zverejní na webe. „Je to 29 nemocníc, kde sa bude očkovať nasledujúcich desať týždňov a priebežne to budeme prehodnocovať v závislosti od toho, aký bude záujem. Ak bude nízky, budeme počty znižovať,“ ozrejmila generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia Ildikó Kukanová.

Od štvrtka (21. 9.) sa ľudia budú môcť na očkovanie objednávať prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Od pondelka (25. 9.) budú sprístupnené termíny bez objednania.

testovanie, koronavírus, COVID-19 Čítajte viac Mimoriadna situácia v súvislosti s covidom sa skončila

Bez ohľadu na predchádzajúce očkovania odborníci odporúčajú nechať sa zaočkovať najnovšou vakcínou Comirnaty, ktorá chráni pred najnovšími aj predchádzajúcimi variantami ochorenia. Sprístupnená by mala byť od budúceho týždňa. V súčasnosti je na Slovensku 8 600 dávok tejto vakcíny, ďalších približne 200-tisíc by malo prísť v októbri a novembri.

V súčasnosti Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR eviduje zvýšenie chorobnosti na covid, pričom na Slovensku prevládajú subvarianty omikronu XBB a XBB.1.5. „Nespôsobujú závažné zhoršenie epidemiologickej situácie,“ priblížil Mikas.

očkovanie, Covid, NFS, Čítajte viac Od zmluvy s Pfizerom sa nedá odstúpiť. Najbližšie roky prídu na Slovensko milióny vakcín, záujem o ne nie je

Cieľom odporúčaného očkovania je podľa jeho slov predchádzať hospitalizáciám, závažným ochoreniam a úmrtiam a znížiť zaťaženie systému zdravotnej starostlivosti. V rámci očkovacej stratégie odporúčajú aj očkovanie proti chrípke.

Ministerstvo ani ÚVZ SR nepredpokladajú v súvislosti s jesennou sezónou zavádzanie plošných opatrení. „Avšak môžu sa vyskytovať lokálne epidémie, keď budú mať hlavné slovo riaditelia škôl a regionálni hygienici, ktorí prediskutujú možnosti možno uzavretia nejakého kolektívu,“ dodal Mikas.

covid vakcína omikron moderna Čítajte viac Eurokomisia schválila vakcínu od Moderny prispôsobenú novým variantom covidu
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Mikas #očkovanie proti koronavírusu