NAKA obvinila generála Balciara, podnikateľa Gučíka aj exšéfa SZĽH Kohúta. Zaistila zlato aj milióny eur

Národná kriminálna agentúra od rána zasahuje pri akcii Vírus zameranej na vyšetrovanie možných machinácií pri verejnom obstarávaní vo Vojenskom spravodajstve. Podľa prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana došlo v rokoch 2013 až 2020 k spôsobeniu škody vo výške najmenej 74 miliónov eur.

19.09.2023 08:41 , aktualizované: 15:29
naka1 Foto: , ,
Medzi obvinenými sú bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva z obdobia 2013 do 2016 Ľubomír Skuhra (vľavo hore), ďalej bývalý šéf Vojenského spravodajstva v období od roku 2016 až 2020 Ján Balciar (vpravo hore), bývalý riaditeľ spravodajskej Televízie ta3 Michal Gučík (dole vľavo)a aj bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút (dole vpravo).
debata (1190)

Vedenie polície na tlačovej konferencii spresnilo, že zadržali celkovo 17 osôb, z toho 13 obvinili. Ďalšie štyri podozrivé osoby, ktoré boli pri akcii zadržané, prepustili na slobodu. Dve osoby sa zdržiavajú v zahraničí, kde pracujú. Vykonáva sa šesť domových prehliadok a jedna prehliadka iných priestorov.

Policajný prezident Štefan Hamran informuje o akcii Vírus.

Medzi obvinenými osobami je okrem podnikateľa Michala Gučíka aj exriaditeľ vojenských tajných Ján Balciar a exšéf Vojenského obranného spravodajstva Ľubomír Skuhra. Balciar zatiaľ ostáva na slobode, Gučíka zadržala polícia dnes.

Podľa portálu Aktuality polícia pri akcii zadržala aj bývalého predsedu Slovenského zväzu ľadového hokeja Martina Kohúta – zväz riadil v rokoch 2016 – 2019.

Kohút viedol aj IT firmu Ness, ktorá mala aj štátne zákazky. Obvinený je z legalizácie nelegálnych príjmov, dodáva portál.

zväčšiť Bývalý prezident SZĽH Martin Kohút Foto: TASR, Pavel Neubauer
Martin Kohút Bývalý prezident SZĽH Martin Kohút

NAKA počas akcie zaistila 101 utajovaných listín, fľašu škótskej whisky za 26-tisíc eur, ďalej investičné zlato, mince, finančné prostriedky na osobných účtoch v banke v sume 1 100 000 eur, finančné prostriedky v banke v sume 6 miliónov eur, 4-izbové byty v Prahe a Bratislave.

Vyšetrovací spis má osem zväzkov a 2 700 strán, prílohy majú 11 zväzkov. „V prípade polícia vypočula 25 svedkov, analyzovalo sa viac ako 100 účtov, polícia sa takisto obrátila vo viacerých prípadoch na orgány v cudzine,“ dodal Hamran.

Samotné uznesenie o vznesení obvinenia má vyše 80 strán. Na prípade s elitnými policajtmi spolupracuje Úrad špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa vysvetlil, že trestná činnosť sa diala prostredníctvom prostredníkov, špekulatívne vytvorených firiem. Nákupy sa pritom realizovali v utajenom režime.

„Je tu dané podozrenie z nehospodárneho a neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré v konečnom dôsledku končia v súkromných rukách,“ priblížil. Časť takto nadobudnutých peňazí sa polícii podarilo zdokumentovať, použitie ďalších prostriedkov sa ďalej preveruje.

zväčšiť Prezident Policajného zboru Štefana Hamran... Foto: Ivan Majerský, Pravda
Štefana Hamran / Ondrej Repa / Prezident Policajného zboru Štefana Hamran (vľavo) a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa na tlačovej konferencii k akcii Vírus

Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, kde je trestná sadzba 10 až 15 rokov a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti s trestnou sadzbou 12 až 20 rokov.

„Sme pevne presvedčení, že tie dôkazy, ktoré sa podarilo polícii zadokumentovať, budú postačujúce na to, aby sme tento prípad dostali pred nestranný a nezávislý súd,“ povedal policajný prezident.

Podnikateľ Gučík je osobným priateľom generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Práve Gučík mal údajne Žilinkovi pomôcť k funkcii. V roku 2020 zorganizoval jeho stretnutie s Richardom Sulíkom. Žilinka však poprel, že by sa Gučík angažoval v prospech jeho zvolenia za šéfa GP.

zväčšiť Tlačová konferencia prezidenta Policajného... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Štefan Hamran / Branko Kišš / Ľubomír Daňko / Ondrej Repa / Tlačová konferencia prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana (prvý zľava), viceprezidenta polície Branka Kišša, riaditeľa NAKA Ľubomíra Daňka a prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu (vpravo hore)

Sám Sulík k celej kauze uviedol, že Gučík mu volal a pýtal sa, či prijme Žilinku. „Odpovedal som mu, že volá zbytočne, lebo keby mi zavolal pán Žilinka, tak ho prijmem rovnako. To bol celý telefonát. Nedá sa to nazvať lobovaním,“ povedal Sulík. Skonštatoval, že sa mu prišiel predstaviť ako predsedovi koaličnej strany. Šéf SaS na tom nevidí nič zlé. Dodal, že sa stretol aj s ďalšími kandidátmi na post šéfa Generálnej prokuratúry, napríklad s Jurajom Klimentom, Jozefom Čentéšom a Jánom Šantom.

Štvorhviezdičkový generál Balciar sa šéfovania vojenským tajným vzdal začiatkom roka 2020. „Pán Balciar mi v sobotu 21. marca oznámil, že je už unavený a k 31. marcu končí vo funkcii,“ uviedol vtedajší minister obrany Jaroslav Naď. V minulosti musel Balciar napríklad vysvetľovať podozrivý nárast jeho majetku. Preverovala ho aj polícia.

generálny prokurátor, Maroš Žilinka, Zuzana Čaputová Čítajte viac Žilinka preskúma kontroverzné kauzy, s Gučíkom sa už nestretne

Práve Naď ešte ako poslanec upozorňoval na majetkové pomery Balciara. Podľa vlastných slov práve pre túto aktivitu bolo na neho vznesené obvinenie z trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti súvisiacej s kauzou Skripaľ. Neskôr bolo obvinenie úplne zrušené. „Počas úkonov po vznesení obvinenia upravil hlavný svedok svoju výpoveď. Tým eliminoval úmysel zavinenia,“ napísala polícia.

20 nehnuteľností

Na prelome rokov 2019 a 2020 vlastnil Balciar viac ako 20 nehnuteľností, informoval portál Defence News. Okrem iného išlo o rozsiahle pozemky, niekoľko bytov ale aj apartmány na Donovaloch v hodnote viac ako tri milióny eur, luxusný byt v Bratislave, 15 apartmánových domov na Táloch, apartmán v Chorvátsku, dom aj byt v Rimavskej Sobote či chatu v Nízkych Tatrách.

Aktuality celkovú hodnotu majetkov odhadli na tri milióny eur, všetky však oficiálne vlastní aj Balciarova manželka. Prepočty ukázali, že z platu štátneho funkcionára by si len ťažko na spomínané nehnuteľnosti zarobil.

Mnohé veci v aktuálnej akcii Vírus sa podarilo vyšetriť vďaka súčinnosti, ktorú rezort obrany poskytol orgánom činným v trestnom konaní v čase, keď Ministerstvo obrany viedol Jaroslav Naď. Policajná akcia sa má týkať rozkrádania verejných financií vo Vojenskom spravodajstve. Naď o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii.

Naď sa poďakoval všetkým ľuďom v rezorte obrany aj vo Vojenskom spravodajstve, ktorí nemali za jeho pôsobenia v čele rezortu žiadnu kauzu. Doplnil, že po jeho nástupe do funkcie v roku 2020 sa začali odkrývať schémy a začali podávať trestné oznámenia. Kauza Vírus je podľa Naďa len vrchol ľadovca.

jaroslav naď Čítajte viac Naď: Obvinenie bola len slabá a nepremyslená pomsta Balciara

„Úlohou tajných služieb je chrániť Slovensko a jeho obyvateľov, no v zlých rukách predstavujú skôr bezpečnostné riziko. Keď ich šéfovia kradnú či klamú, stratíme dôveru spojencov, a tí s nami prestanú zdieľať dôležité informácie,“ uviedol v reakcii predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Podpredseda PS Tomáš Valášek poukázal na potrebu zmeniť spôsob kontroly spravodajských služieb a Národného bezpečnostného úradu. „Dnešný systém v praxi nefunguje. Tie isté strany, ktoré nominujú riaditeľov tajných služieb, majú zároveň väčšinu vo výboroch, ktoré ich majú kontrolovať. Súčasné nastavenie ohrozuje verejné financie, a čo je horšie, priamo oslabuje bezpečnosť krajiny,“ dodal.

Hnutie navrhuje zveriť kontrolu nad službami osobitnej komisii zloženej z poslancov Národnej rady a predstaviteľov Najvyššieho kontrolného úradu, verejného ochrancu práv a kancelárie prezidenta. Riaditeľom Slovenskej informačnej služby by mal byť podľa progresívcov apolitický odborník.

V reakcii na obvinenie dvoch bývalých riaditeľov Vojenského spravodajstva predseda Smeru Robert Fico uviedol, že cieľom aktivít Špeciálnej prokuratúry a NAKA je vstúpiť do predvolebnej kampane a poškodiť opozícii.

Utorkovú tlačovú konferenciu policajného prezidenta Štefana Hamrana k prípadu považuje Fico za politickú. „Táto vec je dva roky stará, prečo bolo treba robiť tlačovú konferenciu deväť dní pred voľbami a útočiť na opozíciu. Prečo sa to nemohlo robiť 1. októbra po parlamentných voľbách,“ skonštatoval. Fico to považuje za zneužitie prostriedkov trestného práva na mobilizáciu proti opozícii.

Ide podľa Fica o mimoriadne citlivý prípad fungovania spravodajských služieb z minulosti. „Netuším, o čom to je,“ poznamenal.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #vojenské spravodajstvo #verejné obstarávanie #NAKA #akcia Vírus