Agentúra AP zavítala na míting Smeru. Ficovu kampaň ohodnotila ako proruskú a protiamerickú

Návrat bývalého trojnásobného premiéra a lídra Smeru Roberta Fica k moci by mohol viesť k tomu, že Slovensko opustí svoj demokratický kurz a bude nasledovať cestu Maďarska pod vedením premiéra Viktora Orbána. Uviedla to americká tlačová agentúra Associated Press vo svojej predvolebnej reportáži zo Slovenska. Agentúra urobila s Ficom aj rozhovor.

19.09.2023 17:07
Smer Foto: ,
Míting strany Smer v Michalovciach 6. september 2023
debata (190)

Poukazuje na to, že Smer vedie volebnú kampaň s jasným proruským a protiamerickým posolstvom, pričom tento trend v Európe silnie. Iba Maďarsko má podľa AP otvorene proruskú vládu, no aj v iných krajinách vrátane Nemecka, Francúzska a Španielska majú populistické strany skeptické voči intervencii na Ukrajine významnú podporu.

Robert Fico na mítingu strany Smer v...
Míting strany Smer v Michalovciach 6. september...
+10Robert Fico počas interview s agentúrou AP pred...

Agentúra pripomína, že 59-ročný Fico je proti vojenskej pomoci Ukrajine, sankciám Európskej únie voči Rusku a je zásadne aj proti vstupu Ukrajiny do NATO, pretože by to podľa neho viedlo k tretej svetovej vojne.

Fico v rozhovore pre agentúru AP povedal, že žiadne západné zbrane, ktoré by smerovali na Ukrajinu, by nezmenili priebeh vojny. Uviedol, že Európska únia a Spojené štáty by mali využiť svoj vplyv, aby donútili Rusko a Ukrajinu uzavrieť kompromisnú mierovú dohodu.

„Je naivné myslieť si, že Rusko opustí Krym," povedal Fico s odkazom na polostrov, ktorý Rusko anektovalo od Ukrajiny v roku 2014. Podľa AP Fico opakuje ruský príbeh o príčinách vojny na Ukrajine vrátane nepodloženého tvrdenia ruského prezidenta Vladimíra Putina, že súčasná ukrajinská vláda riadi nacistický štát, pred ktorým etnickí Rusi žijúci na východe krajiny potrebujú ochranu.

Pred bitkou s Matovičom. Kaliňák Ficovi: Mám sa mu ísť povenovať?

Video

Tlačová agentúra ďalej píše, že Fico býval pragmatickejší. Počas jeho prvého štvorročného funkčného obdobia vo funkcii premiéra bolo Slovensko v roku 2007 prijaté do bezvízového schengenského priestoru EÚ a v roku 2009 prijalo euro ako národnú menu.

AP pripomína, že Fico sa dostal do opozície po mnohých korupčných škandáloch spojených s jeho stranou a pouličných protestoch. Za korupciu a iné trestné činy boli odsúdené desiatky vysokých úradníkov, predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní, politikov a podnikateľov napojených na Smer.

„Malý stredoeurópsky štát, ktorý vznikol v roku 1993 po rozpade Československa, je skalným zástancom Ukrajiny od začiatku invázie Ruska pred viac ako 18 mesiacmi. Slovensko bolo druhým členom NATO, ktorý súhlasil s odovzdaním svojej flotily bojových lietadiel MiG-29 zo sovietskej éry Kyjevu a tiež daroval systém protivzdušnej obrany S-300,“ píše AP a dodáva, že napriek tomu majú mnohí Slováci stále slabosť pre svojich ruských slovanských bratov a sestry a sú vďační Červenej armáde za oslobodenie krajiny na konci druhej svetovej vojny. „Svoju úlohu zohrali aj ruské dezinformačné operácie – promoskovská propaganda je v súčasnosti v slovenských médiách veľmi rozšírená,“ uviedla agentúra.

Zároveň poukazuje na skutočnosť, že Slovensko zaznamenalo väčší pokles dôvery verejnosti v liberálnu demokraciu a západné organizácie ako iné krajiny širšieho regiónu, ktorým otriasli desaťročia sovietskej nadvlády.

Podľa marcového prieskumu, ktorý si nechal vypracovať think tank Globsec sídliaci v Bratislave, si až 51 percent slovenských respondentov myslí, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedný Západ alebo Ukrajina. Polovica respondentov považuje Spojené štáty americké za bezpečnostnú hrozbu pre svoju krajinu.

190 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer