Prieskum: Konšpiračným výrokom veria najmä voliči Republiky

Takmer polovica mladých ľudí (49 %) verí, že do výrobkov sú zámerne montované kazítka, ktoré spôsobia ich nefunkčnosť krátko po skončení záručnej doby. S výrokom súhlasia najmä mladí voliči hnutia Republika - 71 percent, strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) - 51 percent, ale aj voliči hnutia Progresívne Slovensko (PS) či strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) - zhodne 40 percent.

20.09.2023 12:48
Dezinformácie Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (46)

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre nestranícku kampaň Chcem tu zostať – preto volím. Zber dát sa uskutočnil v auguste na vzorke 712 respondentov vo veku 18 – 25 rokov. V prieskume bol testovaný názor mladých ľudí na šesť konšpiračných výrokov.

auto, matovič, kaliňák, tlačovka, bitka Čítajte viac Matovič parazituje, Smer to využíva. Ako ovplyvní bitka s Kaliňákom voľby? Bola to paródia na predvolebný súboj

S výrokom, že vlády zámerne utajujú svojim občanom existenciu mimozemšťanov súhlasilo 22 percent mladých respondentov. Zároveň mu verí 28 percent mladých s ukončeným základným vzdelaním, 22 percent so stredoškolským odborným vzdelaním, 19 percent absolventov gymnázií a 16 percent mladých s ukončeným vysokoškolským vzdelaním aspoň prvého stupňa. Prieskum taktiež ukázal, že tomuto tvrdeniu veria najmä študenti, ktorí navštevujú školu s poľnohospodárskym zameraním – 43 percent. Aj tomuto výroku najviac veria voliči hnutia Republika – 39 percent, Smeru-SD – 32 percent, Hlasu-SD – 20 percent a hnutia PS – 17 percent.

Milan uhrík, republika, kandidátka Čítajte viac Volebný seriál: Vyrástli v tieni Kotlebu. Dištanc od ĽS NS pomohol: Republika je blízko k vláde aj fiasku

Ďalej 25 percent opýtaných je toho názoru, že očkovanie detí nefunguje, je to len spôsob ako farmaceutické firmy zarábajú na ľuďoch. Tak, ako pri predchádzajúcich dvoch výrokoch aj tomuto najviac veria voliči hnutia Republika – až 50 percent či Smeru-SD – 22 percent. Naopak, u oslovených, ktorí sa sebaidentifikovali s progresívnym typom politiky, je miera súhlasu len na úrovni 7 percent. S výrokom, že prezident Slovenského štátu Jozef Tiso nenesie zodpovednosť za deportácie Židov počas druhej svetovej vojny zo Slovenska súhlasí 27 percent voličov. Pri otázke však agentúra zaznamenala najväčší podiel odpovedí „neviem" spomedzi všetkých otázok – 28 percent. Nadpriemerné zastúpenie pri súhlase s touto otázkou mali voliči hnutia Republika – 38 percent. Výroku verí aj 32 percent voličov Smeru-SD, 31 percent Hlasu-SD či 28 percent priaznivcov PS.

šimečka, fico, pellegrini Čítajte viac PS stúpa rýchlejšie ako Smer, Hlas sa vyhraňuje. Aké scenáre sú v hre a čo ich môže ovplyvniť? Nie je to len o víťazoch

S výrokom, že Židia si môžu za holokaust sami súhlasí len 11 percent respondentov. Významnejšie zastúpený tento názor je medzi študijným zameraním poľnohospodárske a ekonomické vedy (z nich u 18 %), v národnom preferovanom type politiky (z nich u 20 %) a medzi voličmi Republiky (24 %). Na druhej strane, 34 percent mladých ľudí verí tomu, že Židia riadia a ovládajú celý svet. Vyššie zastúpenie je u študentov s poľnohospodár­skych zameraním a v slabšie a zle zabezpečených rodinách. Z prieskumu ďalej vyplynulo, že výroku verí až 62 percent voličov Republiky, nasleduje 40 percent voličov Smeru-SD a 39 percent priaznivcov Hlasu-SD.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #predčasné voľby 2023 #parlamentné voľby 2023