Polícia prepustila všetkých obvinených v rámci akcie Vírus

Prokuratúra a polícia potvrdili, že všetkých obvinených v rámci policajnej akcie Vírus prepustili. Obvinení budú naďalej stíhaní na slobode. Prípad sa týka podozrení z predražených zákaziek pre Vojenské spravodajstvo v rokoch 2013 až 2020. Spôsobená škoda mala byť vo výške najmenej 74 miliónov eur.

20.09.2023 15:08 , aktualizované: 18:05
Štefan Hamran / Branko Kišš / Ľubomír Daňko /... Foto: ,
Tlačová konferencia prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana (prvý zľava), viceprezidenta polície Branka Kišša, riaditeľa NAKA Ľubomíra Daňka a prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu (vpravo hore)
debata (56)

„Po vykonaní výsluchov a ďalších procesných úkonov boli všetci zadržaní obvinení z akcie Vírus so súhlasom dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry prepustení,“ uviedla hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová s tým, že u zadržaných sa rozplynuli obavy z možného kolúzneho konania ako jediného daného dôvodu väzby.

Polícia ozrejmila, že všetky osoby boli v rámci zákonnej lehoty zadržania vypočuté. „V tejto trestnej veci boli už skôr vypočutí aj všetci kľúčoví svedkovia,“ poznamenala. Zdôraznila pritom, že páchanie stíhanej trestnej činnosti bolo ukončené v roku 2020, pričom dve obvinené osoby, teda bývalí príslušníci Vojenského spravodajstva, už dlhodobo v inštitúcii a v rezorte obrany nepôsobia. „Na základe tejto skutočnosti teda nevyplýva dôvodná obava, že by obvinení mohli pokračovať v páchaní trestnej činnosti,“ vysvetlila polícia.

Policajný prezident Štefan Hamran o akcii Vírus.

Video

„Zároveň možno konštatovať, že vykonanými procesnými úkonmi sa posilnila dôkazná situácia,“ tvrdí polícia. Obvinený Ján Balciar sa podľa jej slov aj so svojím obhajcom dostavil k procesným úkonom na Národnej kriminálnej agentúre v stredu doobeda, pričom zadržaný nebol.

Balciar sa na polícii prihlásil sám

Bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva Ján Balciar, ktorého sa v utorok polícii nepodarilo zadržať v rámci akcie Vírus, sa dnes sám prihlásil na polícii. Informuje o tom portál Aktuality.sk.

Štefan Hamran a Ondrej Repa Čítajte viac Razia NAKA: vojenskí tajní mali obrať štát o 74 miliónov. Štátu hrozia fatálne následky, myslí si politológ Lenč

Bývalého generálneho riaditeľa spravodajskej televízie a podnikateľa Michala Gučíka a bývalého prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja Martina Kohúta prepustili na slobodu už v utorok večer po vypočutí.

Národná kriminálna agentúra obvinila v rámci policajnej akcie Vírus 16 fyzických a dve právnické osoby. Akcia súvisí s páchaním ekonomickej trestnej činnosti v rámci Vojenského spravodajstva.

Nákupom predražených obranných technológií v rokoch 2013 až 2020 bola spôsobená škoda najmenej 74 miliónov eur. Obvinený je bývalý riaditeľ VS v rokoch 2013 – 2016 Ľubomír Skuhra, ďalej bývalý riaditeľ VS v rokoch 2016 – 2020 Ján Balciar, bývalý vysoký funkcionár Vojenského obranného spravodajstva Daniel Jackuliak, člen predstavenstva obvinenej obchodnej spoločnosti Tomáš Sallem, bývalý generálny riaditeľ spravodajskej televízie Michal Gučík, účtovník Edmund Pataky a tiež bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút.

Obvinených je aj deväť osôb, tzv. „biele kone“ a dve právnické osoby – Forum Technologies, Soba-agency. Ďalšie štyri osoby polícia zadržala ako podozrivé.

zväčšiť Medzi obvinenými v rámci akcie Vírus sú bývalý... Foto: Robert Hüttner, TASR, Štefan Puškáš (2), Pavol Zachar
naka1 Medzi obvinenými v rámci akcie Vírus sú bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva z obdobia 2013 do 2016 Ľubomír Skuhra (vľavo hore), ďalej bývalý šéf Vojenského spravodajstva v období od roku 2016 až 2020 Ján Balciar (vpravo hore), bývalý riaditeľ spravodajskej Televízie ta3 Michal Gučík (dole vľavo)a aj bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút (dole vpravo).

Podľa prezidentky bezpečnosť SR nie je ohrozená

Prezidentka SR Zuzana Čaputová nevidí dôvod myslieť si, že bezpečnosť alebo reputácia Slovenska by bola v súvislosti s policajnou akciou Vírus ohrozená. Pripomenula, že obvinenia sa týkali skutkov spáchaných v minulosti a zo strany bývalých predstaviteľov Vojenského spravodajstva.

„Nevidím žiaden dôvod myslieť si, že slovenská bezpečnosť alebo reputácia je ohrozená. Pokiaľ ide o samotné trestné stíhanie, nie je rola politika, aby sa k tomu vyjadroval alebo to analyzoval, sú na to súdy, aby zhodnotili zákonnosť a dôvodnosť takéhoto postupu a konania,“ uviedla počas utorkového (19. 9.) brífingu pre médiá v New Yorku.

Mýtnik / Komando / Lynx / Polícia / NAKA / Čítajte viac NAKA opäť udrela. Tentoraz na mafiu, v putách skončil aj obávaný Ružič
56 debata chyba
Viac na túto tému: #vojenské spravodajstvo #NAKA #ján balciar