Pokračovanie článku: Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

1. Aké sú vaše ciele v oblasti justície, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v tejto oblasti zmenili, akú sú vaše priority?

Presadíme dve zásadné opatrenia, aby rozsudky boli vydávané v predvídateľnom čase. Stanovíme povinnosť prvostupňových súdov rozhodnúť do jedného roka od podania návrhu a nedodržanie zákonnej lehoty bude zakladať právo účastníkov konania na primerané zadosťučinenie. Zvážime aj zavedenie lehoty pre právoplatné rozhodnutia najneskôr do dvoch rokov. Zdigitalizujeme justíciu, pričom predpokladáme výhradné používanie elektronického namiesto papierového spisu. Rovnako bude fungovať aj nový digitálny Obchodný register.

2. Ak by ste mali vymenovať tri vecí, ktoré chcete v oblasti spravodlivosti dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde?

Ochránime Špecializovaný trestný súd a Úrad špeciálnej prokuratúry a zakotvíme ich v ústave. Zrušíme paragraf 363 a zreformujeme prokuratúru. Presadíme novelu Trestného zákona a Trestného poriadku

3. Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte spravodlivosti spravili?

Prioritami nášho programu pre spravodlivé Slovensko, ktoré sa dajú realizovať v oblasti spravodlivosti od prvého dňa po voľbách sú zrušenie paragrafu 363 a oklieštenie právomocí generálneho prokurátora spolu so skrátením jeho volebného obdobia. Následne by sme rozbehli procesy spojené s naštartovaním komplexnej reformy prokuratúry, prípravou novely Trestného zákona a Trestného poriadku a digitalizáciou­ súdov.

4. Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť justície, súdnictva, prokuratúry, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Ako jediná strana navrhujeme zrušenie zneužívaného paragrafu 363. Myslíme si, že jeden človek, v osobe generálneho prokurátora, nesmie mať v rukách moc celého súdnictva a podľa svojho uváženia rozhodovať o vine a nevine.

5. Máte záujem o rezort spravodlivosti?

Strana Demokrati je najlepšie vybavená slúžiť ľuďom na rezorte spravodlivosti, ako z personálneho hľadiska, tak aj z toho odborného. Máme silný tím odborníkov, na čele s Jurajom Šeligom a Pavlom Nechalom, ktorí už viackrát svojimi činmi dokázali, že sú pripravení a odhodlaní bojovať za to, aby na Slovensku platil zákon pre každého rovnako.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #spravodlivosť #paragraf 363 #páry rovnakého pohlavia