Bývalého šéfa Matice slovenskej Jozefa Markuša oslobodil súd spod obžaloby

Bývalého šéfa Matice slovenskej Jozefa Markuša oslobodil Mestský súd Bratislava I spod obžaloby, ktorú na neho podali pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátorka podala odvolanie.

22.09.2023 10:57 , aktualizované: 13:00
Jozef Markuš Foto: ,
Jozef Markuš na archívnej snímke
debata (3)

„Väčšina senátu sa priklonila k obhajobnému prednesu, že skutok nie je trestným činom,“ priblížil predseda senátu Karol Posluch. Rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov dva ku jeden.

Prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry navrhla obžalovaného uznať za vinného a uložiť mu trest odňatia slobody na dolnej hranici trestnej sadzby. Navrhla tiež uloženie ochranného dohľadu v trvaní jedného roka a povinnosť nahradiť spôsobenú škodu.

Obhajca obžalovaného Stanislav Jakubčík je presvedčený o tom, že jeho klient nespáchal trestný čin. „Obžalobe sa nepodarilo dostatočne presvedčivo dokázať vinu môjho klienta,“ podotkol. Navrhuje preto oslobodenie jeho klienta spod obžaloby.

Podľa obžalovaného Markuša bolo zmyslom rozhodnutia o prevzatí dlhu Matičného fondu zastavenie jeho rastu. Nie je mu jasné, prečo by mal mať snahu zmenšovať majetok Matice slovenskej, keď v tom čase usilovne pracoval na jeho zväčšení.

Jozef Markuš Čítajte viac Bývalý šéf Matice slovenskej Jozef Markuš na súd neprišiel, je vážne chorý

Na piatkovom hlavnom pojednávaní sa čítali aj listinné dôkazy a znalkyňa vypovedala k posudku, ktorý bol navrhnutý obhajobou. Prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry namietala nezákonnosť predloženého znaleckého posudku. Znalkyňa odmietla, že by v posudku riešila právne otázky a robila právne závery.

Podľa obžaloby mal Jozef Markuš porušiť svoje povinnosti, keď v roku 2007 rozhodol o prevzatí dlhu Matičného fondu v celkovej výške 202 393,55 eura (6 097 308,20 Sk). Pôvodne mu Okresný súd Bratislava III v roku 2016 vymeral jednoročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky.

Krajský súd v Bratislave však toto rozhodnutie zrušil a prípad vrátil späť prvostupňovému súdu. Vo veci sa dlhšie nekonalo pre zdravotné problémy Jozefa Markuša. Trestné oznámenie na neho vedenie Matice slovenskej podalo v roku 2011.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Matica slovenská #Jozef Markuš